Jump to content
Phantis Forums

Aris - Panathinaikos (Sunday, 17 January, 19:30 EET)


Emperor

Recommended Posts

To ματς με ΑΕΚ δεν ήταν τόσο κρίσιμο όσο αυτό. Με νίκη βάζουμε τον Παναθηναϊκό 11 (+1 της ισοβαθμίας) βαθμούς κάτω, οπότε θα πρέπει μετά να αυτοκτονήσουμε για να χάσουμε το ευρωπαϊκό εισιτήριο, άρα τον αντικειμενικό στόχο της ομάδας στο πρωτάθλημα. Ακόμη και με ισοπαλία διατηρούμε το +8 (+1), οπότε ούτε αυτό είναι πολύ κακό. Το πολύ κακό θα είναι να χάσουμε. Το ανησυχητικό είναι ότι η ομάδα φτάνει στο παιχνίδι αυτό εξαντλημένη από τα συνεχή κάθε 3 μέρες παιχνίδια ενώ ο Παναθηναϊκός θα είναι φρέσκος. Παρόλα αυτά, έχουμε πολύ καλύτερους παίκτες και ομάδα, αρκεί να το αποδείξουμε. Αναμενόμενα επίσης θα έχουμε τρικλοποδιές από τη διαιτησία, η παράγκα έχει βαλθεί να βγάλει τον Άρη εκτός τετράδας, ενώ τελευταία σπρώχνει ανερυθρίαστα και τον Παναθηναϊκό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνω σχόλιο πριν τον αγώνα γιατί ψιλοχαλάστηκα. Άλλά περιμένεις να δεις κι άλλα βλέπεις. Πιο πολύ όμως με χάλασε το ότι η δική μου λογική ΕΠΕΣΕ ΠΟΛΥ έξω σε σχέση με όσα έγιναν. Αν λοιπόν είμαι τόσο μακριά από το κλίμα της ομάδας, το σωστό είναι να μη αναρτώ τις σκέψεις μου, για να μη μπερδευόμαστε.

Εύχομαι ο Θεός να μας βοηθήσει και να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή: Boucher, Cuesta, Σιαμπάνης, Mateo Garcia, Ganea, Cristian Lopez, Bruno Gama, Sakic, Benalouane, Rose, Mancini, Matilla, Lucas Sasha, Xande Silva, Jeggo, Kace, Sundgren, Δεληζήσης, Μάνος, Ιωάννου, Μπαγκαλιάνης, Χατζηπιρπιρίδης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα το ματς αλλά η διαίσθηση μου έλεγε πως το ματς είχε τελειώσει πριν αρχίσει. Όταν είδα πως τη τελευταία στιγμή ο Μπουσέ έβγαλε πρόβλημα, και πως οι ...κλούβες της Αστυνομίας, λέει, ήταν έξω από ένα γήπεδο που δεν θα είχε φιλάθλους. 

Τι συμβαίνει με τους τερματοφύλακες που δηλώνουν κώλυμα επιλεκτικά στα ματς δεν θα το λύσω εγώ. Απλώς ήμουν σίγουρος πως μπήκαμε για να χάσουμε. Και το καταφέραμε ώστε να πάρει το πρωτάθλημα φωτιά. 

Μπράβο στα παληκάρια μας και στη διοίκηση. Τον λόγο τον ξέρουν αυτοί.

(Προσοχή, δεν εννοώ πως η εντολή ήρθε από άλλους... Φοβάμαι πως ήρθε από εμάς). Όπως και να έχει το πράμα μιλάμε πλέον για τσίρκο.

(ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ 4 ΑΠΑΝΩΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ!!! ΚΙ ΟΥΤΕ Ε-Ν-Α-Σ ΠΑΙΚΤΗΣ ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΘΟΣ ΣΤΑ ΝΤΕΡΜΠΙ. Πότε θα το βγάλεις;) Με τις υγείες μας.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα, η ομάδα τα έδωσε όλα, παίξαμε με πολύ πάθος και είχαμε νομίζω 21 τελικές, εκ των οποίων, 7 στην εστία (mvp o Διούδης χθες), ένα δοκάρι και 3 κλασικά-άχαστα τετ-α-τετ. Το μόνο που έλειψε ήταν κάποιο γκολ, εν προκειμένω όμως δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τους παίκτες ότι δεν κατέθεσαν ψυχή.

Τέλος πάντων, πολύ στραβό αποτέλεσμα αλλά παραμένουμε 5 βαθμούς πάνω από τον Παναθηναϊκό και έχουμε μπροστά μας πολλά παιχνίδια να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Emperor said:

Ανδρέα, η ομάδα τα έδωσε όλα, παίξαμε με πολύ πάθος και είχαμε νομίζω 21 τελικές, εκ των οποίων, 7 στην εστία (mvp o Διούδης χθες), ένα δοκάρι και 3 κλασικά-άχαστα τετ-α-τετ. Το μόνο που έλειψε ήταν κάποιο γκολ, εν προκειμένω όμως δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τους παίκτες ότι δεν κατέθεσαν ψυχή.

Τέλος πάντων, πολύ στραβό αποτέλεσμα αλλά παραμένουμε 5 βαθμούς πάνω από τον Παναθηναϊκό και έχουμε μπροστά μας πολλά παιχνίδια να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι.

Αλέξανδρε, δεν μου βγάζει κανείς από το μυαλό πως κατεβήκαμε για να χάσουμε. Κι εξηγούμαι:

Ήδη από την επομένη με την ΑΕΚ ο δημοσιογράφος που παρακολουθεί την ομάδα από κοντά -ο Σαββόπουλος νομίζω κι όχι ο Τσαλτίδης ή ο Π. Τράιος- έλεγε με ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουριά πως η ομάδα θα κατέβει με 5 αλλαγές.

ΠΕΝΤΕ; (!!!) Ποιος προπονητής αλλάζει μισή ομάδα για να παίξει σε ντέρμπι; Ούτε ερασιτεχνης.

2ο: Χάσαμε (σχεδόν) ΟΛΕΣ τις προσωπικές μονομαχίες. Κι αυτό δείχνει έλλειψη πάθους

Από μόνα τους αυτά τα δύο δείχνουν πως δεν κτυπήσαμε το παιχνίδι. (Γιατί ο κόουτς εμπνέει κίνητρο στην ομάδα. Δεν την κατεβάζει με λάθος διάταξη). Ο Μπουσέ πρόβλημα της τελευταίας στιγμής. Κι αυτό τυχαίο; Όπως ο Διούδης με τον ΠΑΟΚ; Όπως ο Σιαμπάνης με τον ΠΑΟΚ που εμ τους κατήγγειλε, εμ μπήκε στην καραντίνα από μας;

Πάμε στο αγωνιστικό: 20 τελικές, λέει, κανένα γκολ! Τελικές που πάνε αράουτ, τελικές που πάνε στα περιστέρια... είναι τελικές; Πλην του Τζέγκο και του Μάνου ποια "μύριζε" γκολ; Καμιά. Τελική που δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας, δεν ειναι επιπέδου σούπερ λινγκ. Απλά πράμματα. Κι εντάξει δεν κάνεις σωστές τελικές, γιατί δεν βάζεις τους παίκτες σου να προπονηθούν έχτρα σε αυτές;

(Και μη μου πουν πως χιόνισε στο Ρύσιο και δεν προπονήθηκαν. Στην έδρα σου παίζεις. Ούτε μετακινήσεις, ούτε κούραση. Πώς γίνεται ο αντίπαλος να είναι πιο ξεκούραστος από σένα κι εσύ πτώμα. Λαμία, Γιάννενα, ΑΕΚ, ΠΑΟ. Ούτε ένα, ούτε δύο ματς. Όλοι οι άλλοι προλαβαίνουν να είναι έτοιμοι κι εμείς όχι).

Άλλη δικαιολογία. Παίζουμε κάθε 3 μέρες. Ε, και; Αν ήσουν Ευρώπη έτσι δεν θα έπαιζες; Μέσα κι έξω από την Ελλάδα. Επιτρέπεται η ΑΕΚ να έχει ιδέες, φρεσκάδα, και ας έχει ομάδα με μικρότερο ρόστερ! -ΑΠό πλευράς δυναμικότητας του πάγκου. Κι εδώ όμως έδειξε καλύτερη από εμάς. Όπως και ο ΠΑΟ. Μπήκαν οι πιτσιρικάδες, πειθάρχησαν στο πλάνο και πήραν το παιχνίδι. 

Γιατί το παιχνίδι είχε τακτική. Και για τρίτη φορά ο Μάντζιος ηττήθηκε κατά κράτος. Ξεκίνησε με τον Ιωάννου αριστερά! Αν είναι δυνατόν. Παίκτη που δεν τον ξέρεις αγωνιστικά απέναντι στην καλή τους πτέρυγα. (ΧΓιοβάνη που τον έβαλε στο 2ο ο Μπόλονι γιατί τότε υπολόγιζε να κτυπήσει το ματς).Αποδυναμωθήκαμε αριστερά. 

Πάμε στο κέντρο. Κι αυτό το "πείραξε". Έξω τον Σάσα που διανύει μεγάλη φόρμα, μέσα τον Τζέγκο που έχασε επεισόδια μέχρι να βρεθεί με τον παρτεναίρ του. Γιατί ο κόουτς τον κατέβασε στην πρώτη μπαλιά της άμυνας δηλαδή λίγο μετά την περιοχή μας. Πάει το κέντρο! Το δώσαμε στον αντίπαλο όπως και με την ΑΕΚ.

Μια επίθεση έμεινε. Βάλαμε τον Λόπεθ. Που νομίζει πως η αντίπαλη περιοχή είναι ναρκοπέδιο! Πάει και η επίθεση!

Αυτό Αλέξανδρε είναι ο ορισμός του "στημένου" παιχνιδιού. Διότι ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΘΗΚΑΜΕ ΕΤΣΙ για τον αντίπαλο. * Σκοπίμως ή από βλακεία; Αυτό θα μας το πει ο Μάντζιος.

Κι όταν αυτά είναι ορατά σε εμάς τους αδαείς, τότε τί να πεις για τους αρμόδιους!!! Όλοι ξέρουν τι παίζεται. Απλώς εμείς θα πρέπει να το μάθουμε τελευταίοι.

Σήμερα ανυπομονούσα να δω τις εφημερίδες. Στοιχημάτιζα μέσα μου πως θα έκαναν λόγο για ένα σπουδαίο φορ, ή κάποια άλλη μεταγραφή που θα μας ενίσχυε,. Τίποτε. Φαίνεται πως δόθηκε εντολή να πορευτούμε έτσι και στα πλέι οφ. Μέχρι να μάθει μπαλίτσα σε μας ο Ματέο και ο Ντουάρντε μπας κι ανέβει η αξία τους και πιάσουμε τα λεφτά μας. (Θυμηθήτε πριν 3 βδομάδες που μιλούσαμε για φορ -μέχρι και τον Πρίγιοβιτς και συγκρίνατε το με τη σιωπή των τελευταίων ημερών. Λες κι έχουμε τους σωστούς επιθετικούς που μας λείπουν). 

* Για τον Καρυπίδη μιλώ και το λέω ξεκάθαρα. Αν και περί συμπαιγνίας πρόκειται αφού ένας δεν αρκεί να το κάνει. Ενάντια στο συμφέρον του, θα ρωτήσει κάποιος. Ναι, είναι η απάντηση μου. Ειδικά όταν πρόκειται περί αρπακτής. Και μετά από αυτήν ξανά προς τη δόξα τραβά...

Γι' αυτό Αλέξανδρε δεν ήθελα να πω τίποτε για τον αγώνα. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, almand said:

Αλέξανδρε, δεν μου βγάζει κανείς από το μυαλό πως κατεβήκαμε για να χάσουμε. Κι εξηγούμαι:

Ήδη από την επομένη με την ΑΕΚ ο δημοσιογράφος που παρακολουθεί την ομάδα από κοντά -ο Σαββόπουλος νομίζω κι όχι ο Τσαλτίδης ή ο Π. Τράιος- έλεγε με ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουριά πως η ομάδα θα κατέβει με 5 αλλαγές.

ΠΕΝΤΕ; (!!!) Ποιος προπονητής αλλάζει μισή ομάδα για να παίξει σε ντέρμπι; Ούτε ερασιτεχνης.

2ο: Χάσαμε (σχεδόν) ΟΛΕΣ τις προσωπικές μονομαχίες. Κι αυτό δείχνει έλλειψη πάθους

Από μόνα τους αυτά τα δύο δείχνουν πως δεν κτυπήσαμε το παιχνίδι. (Γιατί ο κόουτς εμπνέει κίνητρο στην ομάδα. Δεν την κατεβάζει με λάθος διάταξη). Ο Μπουσέ πρόβλημα της τελευταίας στιγμής. Κι αυτό τυχαίο; Όπως ο Διούδης με τον ΠΑΟΚ; Όπως ο Σιαμπάνης με τον ΠΑΟΚ που εμ τους κατήγγειλε, εμ μπήκε στην καραντίνα από μας;

Πάμε στο αγωνιστικό: 20 τελικές, λέει, κανένα γκολ! Τελικές που πάνε αράουτ, τελικές που πάνε στα περιστέρια... είναι τελικές; Πλην του Τζέγκο και του Μάνου ποια "μύριζε" γκολ; Καμιά. Τελική που δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας, δεν ειναι επιπέδου σούπερ λινγκ. Απλά πράμματα. Κι εντάξει δεν κάνεις σωστές τελικές, γιατί δεν βάζεις τους παίκτες σου να προπονηθούν έχτρα σε αυτές;

(Και μη μου πουν πως χιόνισε στο Ρύσιο και δεν προπονήθηκαν. Στην έδρα σου παίζεις. Ούτε μετακινήσεις, ούτε κούραση. Πώς γίνεται ο αντίπαλος να είναι πιο ξεκούραστος από σένα κι εσύ πτώμα. Λαμία, Γιάννενα, ΑΕΚ, ΠΑΟ. Ούτε ένα, ούτε δύο ματς. Όλοι οι άλλοι προλαβαίνουν να είναι έτοιμοι κι εμείς όχι).

Άλλη δικαιολογία. Παίζουμε κάθε 3 μέρες. Ε, και; Αν ήσουν Ευρώπη έτσι δεν θα έπαιζες; Μέσα κι έξω από την Ελλάδα. Επιτρέπεται η ΑΕΚ να έχει ιδέες, φρεσκάδα, και ας έχει ομάδα με μικρότερο ρόστερ! -ΑΠό πλευράς δυναμικότητας του πάγκου. Κι εδώ όμως έδειξε καλύτερη από εμάς. Όπως και ο ΠΑΟ. Μπήκαν οι πιτσιρικάδες, πειθάρχησαν στο πλάνο και πήραν το παιχνίδι. 

Γιατί το παιχνίδι είχε τακτική. Και για τρίτη φορά ο Μάντζιος ηττήθηκε κατά κράτος. Ξεκίνησε με τον Ιωάννου αριστερά! Αν είναι δυνατόν. Παίκτη που δεν τον ξέρεις αγωνιστικά απέναντι στην καλή τους πτέρυγα. (ΧΓιοβάνη που τον έβαλε στο 2ο ο Μπόλονι γιατί τότε υπολόγιζε να κτυπήσει το ματς).Αποδυναμωθήκαμε αριστερά. 

Πάμε στο κέντρο. Κι αυτό το "πείραξε". Έξω τον Σάσα που διανύει μεγάλη φόρμα, μέσα τον Τζέγκο που έχασε επεισόδια μέχρι να βρεθεί με τον παρτεναίρ του. Γιατί ο κόουτς τον κατέβασε στην πρώτη μπαλιά της άμυνας δηλαδή λίγο μετά την περιοχή μας. Πάει το κέντρο! Το δώσαμε στον αντίπαλο όπως και με την ΑΕΚ.

Μια επίθεση έμεινε. Βάλαμε τον Λόπεθ. Που νομίζει πως η αντίπαλη περιοχή είναι ναρκοπέδιο! Πάει και η επίθεση!

Αυτό Αλέξανδρε είναι ο ορισμός του "στημένου" παιχνιδιού. Διότι ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΘΗΚΑΜΕ ΕΤΣΙ για τον αντίπαλο. * Σκοπίμως ή από βλακεία; Αυτό θα μας το πει ο Μάντζιος.

Κι όταν αυτά είναι ορατά σε εμάς τους αδαείς, τότε τί να πεις για τους αρμόδιους!!! Όλοι ξέρουν τι παίζεται. Απλώς εμείς θα πρέπει να το μάθουμε τελευταίοι.

Σήμερα ανυπομονούσα να δω τις εφημερίδες. Στοιχημάτιζα μέσα μου πως θα έκαναν λόγο για ένα σπουδαίο φορ, ή κάποια άλλη μεταγραφή που θα μας ενίσχυε,. Τίποτε. Φαίνεται πως δόθηκε εντολή να πορευτούμε έτσι και στα πλέι οφ. Μέχρι να μάθει μπαλίτσα σε μας ο Ματέο και ο Ντουάρντε μπας κι ανέβει η αξία τους και πιάσουμε τα λεφτά μας. (Θυμηθήτε πριν 3 βδομάδες που μιλούσαμε για φορ -μέχρι και τον Πρίγιοβιτς και συγκρίνατε το με τη σιωπή των τελευταίων ημερών. Λες κι έχουμε τους σωστούς επιθετικούς που μας λείπουν). 

* Για τον Καρυπίδη μιλώ και το λέω ξεκάθαρα. Αν και περί συμπαιγνίας πρόκειται αφού ένας δεν αρκεί να το κάνει. Ενάντια στο συμφέρον του, θα ρωτήσει κάποιος. Ναι, είναι η απάντηση μου. Ειδικά όταν πρόκειται περί αρπακτής. Και μετά από αυτήν ξανά προς τη δόξα τραβά...

Γι' αυτό Αλέξανδρε δεν ήθελα να πω τίποτε για τον αγώνα. 

 

Ανδρέα, αν κατάλαβα καλά το ματς δεν το έχεις δει. Σε ότι αφορά την κριτική σου:

- οι 5 αλλαγές οφείλονται κατά κύριο λόγο στην εξάντληση των παικτών από τα συνεχόμενα και δύσκολα παιχνίδια, δεν είμαστε να ξέρουμε σε θέση σε τι φυσική κατάσταση βρίσκονται οι παίκτες, αλλά ήταν φανερό ότι με ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα σερνόταν και χρειαζόταν γερό φρεσκάρισμα

- εγώ δεν είδα να χάσαμε προσωπικές μονομαχίες, απεναντίας παίξαμε μονότερμα 60-70' μια ομάδα που υποτίθεται έχουμε τον ίδιο στόχο και μάλιστα φτάναμε σχετικά εύκολα στην περιοχή τους

- η διάταξη δεν ήταν λάθος, για την ακρίβεια παίξαμε πάλι με 4-2-3-1 που είναι το σύστημα που μας ταιριάζει περισσότερο

- σε ότι αφορά τον Boucher, ευτυχώς που δεν έπαιξε. Είναι ο χειρότερος από τους 3 τερματοφύλακες μας και αν δεν έτρωγε γκολ σε κάποια παιχνίδια ήταν επειδή η άμυνα μας έτρωγε σίδερα και οι αντίπαλοι δεν έκαναν ευκαιρίες

- σε ότι αφορά τις τελικές μας, κάναμε πάρα πολλές που ήταν "μισό γκολ", ο Διούδης έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση και όλοι συμφωνούν ότι ήταν ο mvp μακράν στο χθεσινό παιχνίδι

- σχετικά με το πόσο κουρασμένη έφτασε κάθε ομάδα, ο Παναθηναϊκός έπαιξε πριν μια βδομάδα με τον Απόλλωνα, ενώ εμείς τη Δευτέρα στον βούρκο των Ιωαννίνων και πριν 3 μέρες με την ΑΕΚ. Παρόλα αυτά, η ομάδα δεν έδειξε κούραση, το αντίθετο μέχρι το 94' το πάλεψε και έκανε ευκαιρίες (τελευταία στο 92' το φάουλ του Mateo που μπλοκάρει στο "Γ" ο Διούδης

- το κέντρο το πήρε εξαρχής ο Άρης, η επιλογή Jeggo ήταν απόλυτα λογική, ο Sasha ήταν ο παίκτης που έτρεξε τα περισσότερα χιλιόμετρα με ΠΑΣ και ΑΕΚ και ήταν φυσιολογικό να μην μπορεί να βγάλει και άλλο σερί ματς

Τέλος πάντων, την κριτική για μέτρια απόδοση την ενστερνίζομαι για το ματς με ΑΕΚ (στο οποίο ο Jimenez έδωσε ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος), αλλά χθες ήμασταν πολύ καλοί. Και φυσικά δεν έχει καμία λογική να ήταν στημένο κανένα από τα δύο παιχνίδια, o Άρης είχε τεράστιο κίνητρο να τα κερδίσει, αλλά δυστυχώς τα έχασε (για διαφορετικούς λόγους το καθένα).   

Link to comment
Share on other sites

O θεός ήθελε να χάσουμε αυτό το ματς, έτσι το είδα εγώ....

 

Τρως ένα γελοίο γκολ, και μετά τους έχεις βάλει μέσα στην εστία, αλλά καταφέραμε και χάσαμε. 

Link to comment
Share on other sites

Είδα το ματς, Αλέξανδρε, ξέροντας όμως το αποτέλεσμα. Οπότε το είδα προκατειλημένος. Επομένως νευριασμένος και καθόλου νηφάλιος. Δεν θα δευτορολογήσω βέβαια να πείσω κανένα, -άλλωστε, τις γνώμες μας λέμε- ας κρατήσουμε όμως κάπου το σενάριο που περιέγραψα και ο χρόνος θα δείξει αν οι υποψίες μου είναι αληθινές ή όχι.

Edited by almand
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω, Ανδρέα. Ποιο θα ήταν το κίνητρο να στηθεί το συγκεκριμένο ματς;

Οι παίκτες έκαναν το παν για να κερδίσουμε, απλά δεν έμπαινε η μπάλα μέσα.

Η ομάδα πάντως χρειάζεται επειγόντως φορ. Και επειδή οι καλοί σκόρερ είναι δυσεύρετοι και πανάκριβοι, μόνον με κάποιον δανεικό μπορούμε ενδεχομένως να καλύψουμε το κενό. Ας δοκιμαστεί και ο Silva στη θέση, βέβαια έτσι ακυρώνουμε την ταχύτητα του που είναι πιο πολύτιμη στη γραμμή.

Edited by Emperor
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς. Οι παίκτες, Αλέξανδρε. Εγώ για το Μάντζιο κάνω λόγο και τον τρόπο που έστησε την ομάδα. ΟΚ, έχω λάθος. Να δούμε λίγο πώς μας βλέπουν και οι "απέξω". (Δεν συμφωνώ φυσικά με τον Ραπτόπουλο σε αρκετά από όσα λέει, τον παραθέτω απλώς για να έχουμε και μια "ξένη" γνώμη, ας πούμε "πιο αντικειμενική" από τη δικη μας).

(39) Ραπτόπουλος αναλύει Άρης-ΠΑΟ (0-1) ! - YouTube

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...