Jump to content
Phantis Forums

Aris - PAS Giannina (Sunday, 27 September, 16:00 EET)


Emperor

Recommended Posts

Ενδέκαδα by ukworm

 

---------------------------------- K------------------------------------------

ΣΟΥΝΤΓΚΡΕΝ ΚΥΡΙΟΙ!!! ----------------- ΡΟΖ ---- ΝΤΑΤ -------- ΓΚ

------------------ΣΑΣΑ ------------------ ΤΖΕΓΓ-----------------

------------------------------ΜΠΕΡΤ------------------------------

---- ΦΕΤΦΑ--------------- ΜΑΝΟΣ ----------------- ΝΟΥΡΕΓΙΕΦ--------

 

Θα τολμήσεις μεγάλε; 

ΥΓ - Ελπίζω βέβαια και ο Σούντγκρεν να έχει ζητήσει καμιά 30αριά συγγνώμες ως ώφειλε....

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τρίποντο είναι πολύ σημαντικό για πολλούς λόγους, τυχόν στραβοπάτημα και μάλιστα με κακή εμφάνιση και θα φουντώσει η εσωστρέφεια για τη διακοπή συνεργασίας με Ένινγκ, Χαριστέα, Τερζή. 

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

H αλλαγή προπονητή σίγουρα φέρνει αλλαγή στη ψυχολογία αλλά δεν νομίζω και στην 11άδα. Οπότε η λογική δείχνει την 11άδα του ukworm με δύο ίσως μικροαλλαγές. Τον Ροζ δεξιά και τον ...Δεληζήση (ίσως) κεντρικό. Γιατί το κόβω χλωμό ο σουηδός να είναι 100% έτοιμος. Θα τον βάλει στο 2ο μέρος ή σαν αλλαγή στο 60'. (Τώρα γιατί λέω Δέλη κι όχι Μπακαλιάνη, είναι άλλη κουβέντα. Λίγο η εμπειρία, λίγο ότι τον ξέρει. Κι ας είναι πιο έτοιμος ο μικρός. Εγώ πάντως έτσι νομίζω κι είμαι περίεργος για αυτό πουθα δούμε στο γήπεδο. Δλδ πόσο συντηρητικός ή όχι είναι ο νέος μας κόουτς).

Το άλλο που παίζεται επίσης είναι η παρουσία του Φέτφα ή όχι. Αν στείλλει υπογεγραμμένο το συμβόλαιο του πριν τον αγώνα τότε θα δούμε τον Μαντσίνι στη θέση του. Αλλιώς το κύκνειο παιχνίδι του Φέτφα με τη φανέλα μας.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Emperor said:

Αυτό το τρίποντο είναι πολύ σημαντικό για πολλούς λόγους, τυχόν στραβοπάτημα και μάλιστα με κακή εμφάνιση και θα φουντώσει η εσωστρέφεια για τη διακοπή συνεργασίας με Ένινγκ, Χαριστέα, Τερζή. 

Αυτό ούτε από το μυαλό μας δεν θα πρέπει να περνάει. Ντεμπούτο για ένα προπονητή που ήρθε για να μείνει καιρό απέναντι σε μια ομάδα με μηδέν παραστάσεις και απόλυτα απροετοίμαστη είναι ΕΦΙΑΛΤΗΣ.

Και η λογική λέει πως ένα τέτοιο σενάριο δεν παίζει. Το θεωρώ βέβαιο πως ο Μάντζιος πήρε τα μέτρα του. Όχι πως είχε το χρόνο να το κάνει, αλλά σίγουρα κατάφερε να τους περάσει 1-2 συμβουλές. Όπως για παραδειγμα το να μην είναι τόσο σοφτ αμυντικά. Θυμηθείτε το 2ο γκολ με την Κόλος. Η μπάλα διήνυσε 50-60 μέτρα από 2-3 αντιπάλους και ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ Ε-Ν-Α-Σ ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΑΡΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΜΕ ΦΑΟΥΛ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΤΟΥ. Κι όχι σε ένα μόνο αγώνα. Και πριν τον Παντελίδη και τον Ερέρα έτσι παίζαμε. Χαρίζαμε επιθέσεις.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, almand said:

H αλλαγή προπονητή σίγουρα φέρνει αλλαγή στη ψυχολογία αλλά δεν νομίζω και στην 11άδα. Οπότε η λογική δείχνει την 11άδα του ukworm με δύο ίσως μικροαλλαγές. Τον Ροζ δεξιά και τον ...Δεληζήση (ίσως) κεντρικό. Γιατί το κόβω χλωμό ο σουηδός να είναι 100% έτοιμος. Θα τον βάλει στο 2ο μέρος ή σαν αλλαγή στο 60'. (Τώρα γιατί λέω Δέλη κι όχι Μπακαλιάνη, είναι άλλη κουβέντα. Λίγο η εμπειρία, λίγο ότι τον ξέρει. Κι ας είναι πιο έτοιμος ο μικρός. Εγώ πάντως έτσι νομίζω κι είμαι περίεργος για αυτό πουθα δούμε στο γήπεδο. Δλδ πόσο συντηρητικός ή όχι είναι ο νέος μας κόουτς).

Το άλλο που παίζεται επίσης είναι η παρουσία του Φέτφα ή όχι. Αν στείλλει υπογεγραμμένο το συμβόλαιο του πριν τον αγώνα τότε θα δούμε τον Μαντσίνι στη θέση του. Αλλιώς το κύκνειο παιχνίδι του Φέτφα με τη φανέλα μας.

Ναι φυσικά. Αυτό που λες εσύ θα γίνει.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει Σούντγκρεν. Απλά σε ένα ιδανικό σενάριο όπου ο παίχτης έχει ζητήσει συγγνώμη και με κάποιον περίεργο τρόπο είναι και έτοιμος σε φυσική κατάσταση, θα ήθελα να δω ότι οι σχεσεις του με την ομάδα μετά το διωγμό του Γερμανού έχουν αποκατασταθεί, και μπορούμε να τον υπολογίζουμε.

Φυσικά το λογικό είναι ότι ούτε πάγκο θα κάτσει.

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, almand said:

H αλλαγή προπονητή σίγουρα φέρνει αλλαγή στη ψυχολογία αλλά δεν νομίζω και στην 11άδα. Οπότε η λογική δείχνει την 11άδα του ukworm με δύο ίσως μικροαλλαγές. Τον Ροζ δεξιά και τον ...Δεληζήση (ίσως) κεντρικό. Γιατί το κόβω χλωμό ο σουηδός να είναι 100% έτοιμος. Θα τον βάλει στο 2ο μέρος ή σαν αλλαγή στο 60'. (Τώρα γιατί λέω Δέλη κι όχι Μπακαλιάνη, είναι άλλη κουβέντα. Λίγο η εμπειρία, λίγο ότι τον ξέρει. Κι ας είναι πιο έτοιμος ο μικρός. Εγώ πάντως έτσι νομίζω κι είμαι περίεργος για αυτό πουθα δούμε στο γήπεδο. Δλδ πόσο συντηρητικός ή όχι είναι ο νέος μας κόουτς).

Το άλλο που παίζεται επίσης είναι η παρουσία του Φέτφα ή όχι. Αν στείλλει υπογεγραμμένο το συμβόλαιο του πριν τον αγώνα τότε θα δούμε τον Μαντσίνι στη θέση του. Αλλιώς το κύκνειο παιχνίδι του Φέτφα με τη φανέλα μας.

Λογική σκέψη η χρησιμοποίηση Δεληζήση. Ρίσκο βέβαια να παίξει με 3 βαριά κορμιά στην άμυνα απέναντι σε μια ομάδα που λογικά θα μας δώσει χώρο για να χτυπήσει στην κόντρα.

Σε ότι αφορά το δεξί χαφ-εξτρέμ, εγώ θα ξεκινούσα με Mancini αντί για Φετφατζίδη, άσχετα με την (κλεισμένη από όσο φαίνεται) μεταγραφή του δεύτερου στο Κατάρ. Το έγραψα και στο topic με Βόλο, ο Φετφατζίδης έχει πολλούς μήνες να κάνει κάποιο καλό παιχνίδι, ενώ με Λαμία, Kolos και Βόλο ήταν από μέτριος ως κακός. Τουλάχιστον ο Mancini το παλεύει και δείχνει μεγαλύτερο πάθος και ζήλο.

Link to comment
Share on other sites

@ukworm η συγνώμη που λες δεν μπορώ να πως πως είναι αναγκαία, πέραν της στοιχειώδους πειθαρχίας που θα πρέπει να έχει ο παίκτης. Είναι όμως ετεροχρονισμένη. Όταν φταίω σε κάτι, το ζητάω εκείνη τη στιγμή από αυτούς που ζημίωσα. Τώρα οι αρμόδιοι έφυγαν και εκτεθιμένη βγαίνει και η διοίκηση μας απέναντι του. Που τον έδιωχνε για κάτι που είπε... (και δεν ξέρουμε κι όλας τι). Να τη ζητήσει ωστόσο ο σουηδός, αλλά από ποιόν; Για μένα συγνώμη θα ήταν να αποκαταστήσει την εικόνα του στο γήπεδο. Και τότε εμείς ίσως να είμαστε άδικοι απέναντι του. Τέλος πάντων, μεγάλα παιδιά είναι θα τα βρουν...

@Emperor το θέμα είναι όχι αυτό που βλέπουμε εμείς στην ομάδα, αλλά πώς βλέπει ο Μάντζιος τη σύνθεση της. 

Εγώ για παράδειγμα βρίσκω είτε ανέτοιμο και τον Λόπεθ. (Μου μοιάζει σαν να μην ξέρει πού να σταθεί στο γήπεδο για να κάνει αυτό που ξέρει. Ούτε και με τους συμπαίκτες του βρέθηκε. Έλλειψη πλάνου; Πιθανότατο για μένα. -Κι αυτό βλέπω και για άλλους παίκτες). Αντίθετα κάποιοι παίκτες, πχ Μπερτόγλιο, Τζέγκο, Μαντσίνι και τελευταίο ο Σάσα βρίσκουν τα πατήματα τους στο γήπεδο, όχι γιατί υπάρχει πλάνο, αλλά από κεκτημένη ταχύτητα από τις προηγούμενες ομάδες τους για το ρόλο που είχαν. Σε ελεύθερο ρόλο κι όχι σετ παιχνίδι.

Με αυτά θέλω να πω πως ο Μαντσίνι, για μένα δεν μπορεί να λείπει από το αρχικό σχήμα. Κυρίως για την πίεση ψηλά που τη θέλουμε για να μη εκτεθεί και πάλι ο Κ@λος μας πίσω στην άμυνα. Να σας προλάβω και να πω. Δεν μου αρέσει ποδοσφαιρικά, αλλά είναι ο μοναδικός μας θα έλεγα που βγάζει πάθος σε αυτόν το ρόλο. (Δίχως τη μπάλα. Με την μπάλα, άστο προς το παρόν. Θέλει δουλειά το παιδί...)

Το ίδιο λέω και για τον Φέτφα. Από τον γάμο του και μετά μας ...(να το πω λίγο πιο κομψά) έγραψε. "Αυτά που ξέρατε, ξεχάστε τα". Κάτι τέτοιο τέλος πάντων. (Λίγο κρύο για χιούμορ, αλλά εγώ αυτό αποκόμισα.

Οπότε, τι θα έλεγα:

Μαντσίνι ή στο 7αρι αντί του Φέτφα, ή 9άρι αντί του Λόπεθ. Για ένα ημίχρονο, μια ώρα. Μπορεί και να σπάσει το ρόδι και βγάλει γκολ -κάτι που το βλέπω να γίνεται προσεχώς- και η ψυχολογία του να ανέβει κατακόρυφα. Τούτο θα ανεβάσει και τη ομάδα.

Ωστόσο φοβάμαι πως η μισή μας 11άδα δεν ξέρει τι να κάνει μέσα στο γήπεδο!!! Γιατί από το γερμανό δεν είδα ούτε ένα πλάνο του να εφαρμόζεται μέσα στο γήπεδο. Πέρασε κι έφυγε ο άνθρωπος και δεν είδαμε δικό του ούτε ένα αποτύπωμά του. Κάτι που να διαψεύδει δλδ το "πέρασε και δεν ακούμπησε" που λέμε συνήθως για όσους πέρασαν από την ομάδα μας. ΟΥΤΕ ΕΝΑ.

 

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή της ομάδας μας για το αυριανό παιχνίδι (16:00) αποτελείται από τους εξής ποδοσφαιριστές:

Cuesta, Boucher, Ganea, Cristian Lopez, Jeggo, Bruno Gama, Bertoglio, Mancini, Datkovic, Matilla, Rose, Lucas Sasha, Sundgren, Δεληζήσης, Φετφατζίδης, Μάνος, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης, Χατζηπιρπιρίδης, Σενγκιέργκης.

Link to comment
Share on other sites

Η ενδεκάδα μας: Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα, Ματίγια, Σάσα, Μπερτόγλιο, Γκάμα, Φετφατζίδης, Λόπεθ

υγ. με bold τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη καταστροφή από τον Ένιγκ. Η ομάδα που κάποτε βρίσκονταν με κλειστά μάτια στο γήπεδο, απόψε δεν έχει τη στοιχειώδη συνοχή. Ο Σάσα εκτός τόπου και χρόνου.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Paidia, who are Datković, Jeggo, Ganea??

When Gama, Garcia were coming, at least I had heard of the guys. And then now, Mantzios on bench.

I know that Corona and the last transfer saga played the role, when we hardly saved the transfer window to occur eventually, but still, seriously?

And this management keeps changing something and season hardly started. WTF, what did you do during preparations??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emperor said:

Η ενδεκάδα μας: Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα, Ματίγια, Σάσα, Μπερτόγλιο, Γκάμα, Φετφατζίδης, Λόπεθ

υγ. με bold τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα

If they just hadn't started... probably 2 out of 3, 4 most unstable players that we have, even psychologicly speaking.

Very overrated.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Rey it's not question of players. It's all about a missing plan and a head confusion of the whole team. Actually the new guys in town aren't that bad but they hadn't the slidest idea of what to do with the ball or without it. Jeggo, Bertglio, Gama are our best players this year but they don't play together

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...