Jump to content
Phantis Forums

Aris - Kolos Kovalivka (Thursday, 17 September, 21:00 EET)


Emperor

Recommended Posts

Δύσκολο ματς. Σε άδειο γήπεδο, η ομάδα ανέτοιμη και ο αντίπαλος άγνωστος και ανερχόμενη δύναμη σε σοβαρή ποδοσφαιρικά χώρα. Ελπίζω σε ορθολογική προσέγγιση από Ένινγκ...:

                                             CUESTA

ROSE           ΜΠΑΓΚΑΛΙΑΝΗΣ       DATKOVIC           GANEA

                               SASHA               JEGGO

ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ                 BERTOGLIO           BRUNO GAMA

                                            LOPEZ

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την 11άδα είχα και γώ στο μυαλό μου. Αν όμως θέλουμε να είμαστε πιο κοντά στο μυαλό του γερμανού και την πραγματικότητα, δεν νομίζω να αφήσει έξω από το αρχικό σχήμα τον Μαντσίνι. Γιατί με τα χάλια που έχουμε πίσω η πίεση του αντίπαλου ψηλά είναι μονόδρομος. Επομένως δεν θα απέκλεια το γεγονός να τον δούμε σαν φορ κρούσης αντί του Λόπεζ. (Άλλωστε δεν νομίζω πως το στυλ που έχει στο νου του ο γερμανός ζητά ένα καθαρόαιμο φορ, αλλά ελεύθερους επιθετικούς να πιέζουν ψηλά. Ιδίως στον άξονα, όπου ο Μαντσίνι είναι ότι πρέπει γι' αυτόν τον ρόλο). Από την άλλη δεν νομίζω πως ο Λόπεθ μπορεί να το κάνει για πολύ ώρα. Αυτόν τον θέλουμε για τις περιπτώσεις που οι δικοί μας μάθουν πού ακριβώς θέλει την μπάλα ο ισπανός.

Ρόλο επίσης θα παίξει και η εμπειρία οπότε ίσως και να ξαναδούμε τον Δεληζήση αντί του Μπαγκαλιάνη -αν και τούτο δεν το βλέπω και τόσο πιθανό-. Σίγουρη συμμετοχή βλέπω επίσης αυτή του Γκάμα και του Ματίγια στην αριστερή πτέρυγα. (Σαν αλλαγή τον δεύτερο και δίπλα στον Σάσα, όταν πέσει κάπως η πίεση και το παιχνίδι μας θα ζητά παραπάνω δημιουργικότητα.

Εύχομαι ο Ένινγκ να διδάχτηκε από τα λάθη του με τη Λαμία και να μη ξαναδούμε το κέντρο έτσι:

-------------------JEGGO------------------

--SASHA-----------------------------Ματίγια---

αλλά έτσι:

----------------ΜΠΑΓΚΑΛΙΑΝΗΣ       DATKOVIC ----------------

---ROSE -----------------------------------------------GANEA--

-------------SASHA----------JEGGO / Ματίγια---

------------------- BERTOGLIO------------------

 

------Φέτφα------------------------------BRUNO GAMA---

------------------- Μαντσίνι/Λόπεθ------------------

(Ελπίζω στο σχήμα να φαίνονται πιο κοντά τα δύο 6αρο-8άρια. Θεωρήστε επίσης πως αυτοί οι δύο πατούν το κέντρο του γηπέδου).

Τώρα το δίλλημμά μου είναι με τον ανασταλτικό JEGGO πίσω τους ή τον δημιουργικό  BERTOGLIO μπροστά τους;

Η απάντηση βρίσκεται στο πού περιμένουμε να παιχτεί η μπάλα. Προσωπικά θα προτιμούσα να δω τον ανασταλτικό JEGGO στο κέντρο και τους δημιουργικούς Σάσα και Μπερτόγκλιο μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής. Κι αυτό για να παίρνουν μπάλες από αυτόν που θα παίρνει την πρώτη μπαλιά (θυμίζω πως ο αντίπαλος παίζει 4-1-4-1). Τούτο μας δίνει πλεονέκτημα αρκετών δικών μας μεσοεπιθετικών να πατούν περιοχή, θα κατέβαζε αρκετά μέτρα πιο πίσω την δική τους 4άδα των μεσοεπιθετικών και θα έδινε μέτρα εμάς. Δηλαδή λιγότερη απειλή πίσω μας. Έχει όμως ένα τεράστιο ρίσκο. Η μπάλα να περάσει το τοίχος της μεσαίας μας γραμμής και τότε την ...κάτσαμε τη βάρκα. Ακριβώς γι' αυτό και γω θα πήγαινα πιο συντηρικά, με το σχήμα που είπα. Τον Μπερτόγκλιο μπροστά από τους δύο μέσους. (Τρέχει, μαρκάρει, δημιουργεί και είναι ...ισπανόφωνος. Θα τα βρει με τον Μαντσίνι, τον Λόπεθ, είτε τον Γκάμα ή τον Ματίγια.

Αυτά προς το παρών σαν προβληματισμός.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Nα πω την αλήθεια μέχρι στιγμής ο Μπαγκαλιάνης δε μου γεμίζει το μάτι για ενδεκάδα σε τόσο σημαντικό παιχνίδι. Τον αξιολογήσαμε στα χαβαλέ παιχνίδια των play off που δε κρινόταν τίποτα. Όμως την Πέμπτη "the stakes are really high"...

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα ως εξής, ευχόμενος ότι ο Σάκιτς δε θα είναι εκτός τόπου και χρόνου.

ΣΑΚΙΤΣ                  ROSE           DATKOVIC           GANEA

Εναλλακτικά:

ROSE           ΔΕΛΗ           DATKOVIC           GANEA

 

Να πω εδώ ότι ούτε ο Ντάτκο με έχει πείσει ως τώρα, αλλά αυτόν τον αφήνω μέσα. 

Το ματς το φοβάμαι πολύ και μπορώ να πω ότι έχω και πολύ κακό προαίσθημα (που φυσικά δεν καμία σημασία, απλά το αναφέρω....).

Link to comment
Share on other sites

Ο Δεληζήσης είναι πολύ αργός παιδιά, σε ένα ματς που θα χρειαστεί να ανοιχτούμε και να πιέσουμε ψηλά το βρίσκω μεγάλο ρίσκο να παίξει ένας παίκτης με τόσο αργές επιστροφές. 

Ο Rose ήταν πολύ κακός τις προάλλες ως σέντερ μπακ, ο δε Sakic ήταν εκτός τόπου και χρόνου. 

Γενικά μεγάλο πρόβλημα που η άμυνα μας δεν έχει συνοχή και δεν πατάει καλά. Ακριβώς για αυτό το λόγο, έχει σημασία να παίξουμε με δύο καθαρόαιμα αμυντικά χαφ, Sasha & Jeggo.

Μεσοεπιθετικά, ο Matilla μάλλον εκτός ενδεκάδας, είναι ντεφορμέ. Ο Mancini για μένα δεν κάνει για 10άρι στο 4-2-3-1, ίσως θα ήταν προτιμότερο να έπαιζε αυτός δεξιά και ο Φέτφατζίδης πίσω από τον φορ, αυτό όμως δεν το έχουμε δοκιμάσει νομίζω ποτέ και δεν είναι το παιχνίδι για πειραματισμούς. Αν ο Matilla ήταν σε καλή κατάσταση θα μπορούσε αυτός να παίξει μπροστά από τα δύο αμυντικά χαφ, σαν οκταροδεκάρι.

Σε ότι αφορά τον φορ, για μένα είναι αδιανόητο να παίζουμε χωρίς φορ κρούσης, ας βάλει είτε τον Lopez είτε τον Μάνο, σε καμία περίπτωση αυτή η θέση δεν είναι για τον Mancini.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου αίσθηση είναι πιο αισιόδοξη. Το παιχνίδι δεν θα έχει καμιά σχέση με αυτό της Λαμίας. Γιατί το μοντέρνο ποδόσφαιρο δεν έχει τούτο το καταθλιπτικό μαν του μαν των ελληνικών ομάδων. (Καθώς, ελλείψει μονάδων είναι πιο εύκολο να καταστρέψεις παρά να δημιουργήσεις. Γι' αυτό και επιστρατεύονται ύπουλα όπλα. Κτυπηματάκια, σμπρωξίματα κλπ υπό την ανοχή της σφυρίκτρας). Η Κόλο είναι ομάδα που τρέχει, δημιουργεί. Έχει νιάτα, αλλά καθόλου εμπειρία κι αυτό ίσως να είναι ένα πλεονέκτημα μας.

Εϊναι ευάλωτη πίσω που σημαίνει πως μια πίεση στο δικό τους μισό θα την αποσυντονίσει.

Η λογική λέει πως αν δουλέψει σωστά ένα καλό πλάνο το ματς μπορεί να καθαρίζει από τα πρώτα λεπτά. Αλλά, είπαμε, ότι και να λέμε εμείς όλα σκοντάφτουν στη λογική του Ένιγκ και σε αυτόν τα αφήνουμε.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Emperor said:

Ο Δεληζήσης είναι πολύ αργός παιδιά, σε ένα ματς που θα χρειαστεί να ανοιχτούμε και να πιέσουμε ψηλά το βρίσκω μεγάλο ρίσκο να παίξει ένας παίκτης με τόσο αργές επιστροφές. 

Ο Rose ήταν πολύ κακός τις προάλλες ως σέντερ μπακ, ο δε Sakic ήταν εκτός τόπου και χρόνου. 

Γενικά μεγάλο πρόβλημα που η άμυνα μας δεν έχει συνοχή και δεν πατάει καλά. Ακριβώς για αυτό το λόγο, έχει σημασία να παίξουμε με δύο καθαρόαιμα αμυντικά χαφ, Sasha & Jeggo.

Μεσοεπιθετικά, ο Matilla μάλλον εκτός ενδεκάδας, είναι ντεφορμέ. Ο Mancini για μένα δεν κάνει για 10άρι στο 4-2-3-1, ίσως θα ήταν προτιμότερο να έπαιζε αυτός δεξιά και ο Φέτφατζίδης πίσω από τον φορ, αυτό όμως δεν το έχουμε δοκιμάσει νομίζω ποτέ και δεν είναι το παιχνίδι για πειραματισμούς. Αν ο Matilla ήταν σε καλή κατάσταση θα μπορούσε αυτός να παίξει μπροστά από τα δύο αμυντικά χαφ, σαν οκταροδεκάρι.

Σε ότι αφορά τον φορ, για μένα είναι αδιανόητο να παίζουμε χωρίς φορ κρούσης, ας βάλει είτε τον Lopez είτε τον Μάνο, σε καμία περίπτωση αυτή η θέση δεν είναι για τον Mancini.

Τελικά φαίνεται έχουμε πραγματικό πρόβλημα στα στόπερ και ο Γερμανός το έχει εντοπίσει, γι αυτό ψάχνουμε 5ο στόπερ... Να και κάτι που έχει εντοπίσει επιτέλους..... 😂

Συμφωνώ σε όλα αλλά πιστεύω ότι ο Δελη θα τα πάει καλύτερα.

Τον Μπάγκα δεν τον εμπιστεύομαι, το παιδί απλά δεν έχει εμπειρίες σε τέτοια θέση κλειδί σε τέτοιο ματς. Για μένα αυτή τη στιγμή έχει 3 σέντερ μπακ και πρέπει να διαλέξει όποιους δύο θέλει. Ο Μπαγκα δεν υπάρχει ως επιλογή για μένα σε θέση βασικού.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Emperor said:

Ο Δεληζήσης είναι πολύ αργός παιδιά, σε ένα ματς που θα χρειαστεί να ανοιχτούμε και να πιέσουμε ψηλά το βρίσκω μεγάλο ρίσκο να παίξει ένας παίκτης με τόσο αργές επιστροφές. 

Ο Rose ήταν πολύ κακός τις προάλλες ως σέντερ μπακ, ο δε Sakic ήταν εκτός τόπου και χρόνου....

Πολύ σωστό αυτό για τον Δεληζήση, χώρια που δεν θυμάμαι να έπαιξε παρτερνέρ του Ντάτκοβιτς. Σωστό κι αυτό με τον Ροζ. Καμία συνεργασία με τον παρτενέρ του. Ο Σάκιτς έπαιζε λέει με πυρετό. Κι αυτά δείχνουν στα δεξιά τον Ροζ. (Ανέφερα τον Δεληζήση γιατί θέλουμε ψηλά κορμιά στα στημένα, γιατί αυτοί πλην εξαιρέσεων είναι μικροκαμωμένοι -αλλά έχουν ταχύτητα-. Άρα πάλι στον Μπαγκαλιάνη καταλήγουμε).

Φίλε @ukworm κι εγώ δεν πείστηκα από τον Ντάτκοβιτς, και από αρκετούς άλλους, αλλά αυτούς έχουμε. Και προβληματίζομαι, τι στο καλό, δουλεύτηκε στην προετοιμασία κι είναι όλοι αισιόδοξοι!!! Ελπίζω όμως από το πρόσφατο παιχνίδι πολλά πράγματα άλλαξαν. Και η χρήση του ρόστερ είναι ένα δυνατό ατού μας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τα σέντερ μπακ, εγώ θα ανανέωνα τον Souza, γνωρίζει την ομάδα και εμείς τις δυνατότητες του, μπορεί να προσφέρει σε όλες τις θέσεις της άμυνας αν χρειαστεί. Επί της παρούσης, είναι καλύτερος και από τον Δεληζήση και από τον Μπαγκαλιάνη. 

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

I believe the line-up will be the same with Lopez up top instead of Mancini.  I'm not sure what to expect from this game because we really know nothing about our opponents other than they are a Ukrainian team and those teams tend to have success in European matches.  I might be mistaken but they are a youthful bunch so hopefully the moment will be too much for and it will work against their them.

All that said this is a must win game because a loss to this particular team, I'm speaking of their name, will make us the butt of many jokes forever.

  • Like it 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και η Νόβα το "Κόλος" σιωπηλά το έβγαλε.

 

Άρης εναντίον Κοβαλίβκα στο Νοβασπορτς 2 λοιπόν!

Χαχαχαχα ε ρε γλέντια....

ΥΓ-Καλά, άμα αποκλειστούμε από αυτούς εδώ, θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.... Θα γίνουμε (δικαίως) η χαρά του κάθε Παοκτσή.... Όχι μόνο αποκλεισμός από τον κώλο, αλλά και λήξις του 50ετούς αήττητου από τον κώλο...! Κώλος θα γίνουμε....

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

^^^ Ναι, κάπως έτσι είναι, θα πέσει τρελή καζούρα...

Σε ότι αφορά το παιχνίδι, πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω για απόψε. Ο αντίπαλος εντελώς άγνωστος και εμείς έχουμε δείξει πολύ αντιφατικά στοιχεία μέχρι τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Soprano76 said:

Τι αποτέλεσμα προβλέπεται για σήμερα παιδιά;

Πολύ δύσκολη η πρόβλεψη. Εννοείται ότι ευελπιστούμε σε νίκη-πρόκριση, αλλά η αναμέτρηση έχει πολλές άγνωστες παραμέτρους. 

ΥΓ. Σε γεμάτο Χαριλάου, υπό κ.σ., θα έλεγα 3-1.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι μπορούν να χάσουν κι όλοι να κερδίσουν ένα παιχνίδι. Και ο Πάοκ αποκλείστηκε από μια ομάδα ψαράδων κι έχασε ένα σωρό λεφτά κι ο Ολυμπιακός παλιότερα σκόνταφτε ήδη από τον πρώτο αγώνα, όπως κι άλλοι. Δεν είναι το όνομα μιας ομάδας που κάνει αιχμηρό το κάζο. Είναι το χρήμα που χάνεται, είναι το γόητρο, είναι η ψυχολογία που γεύονται οι παίκτες όταν βλέπουν το κασέ τους να αξιώνεται. Εϊναι όλα αυτά.

Για μας όμως ο μεγαλύτερος αντίπαλος μας είναι ο εαυτός μας. Έτσι και βρεθεί σε κακή μέρα, ο Άρης γίνεται ψυχοβγάλτης. Κάτι που γίνεται συχνά, γιατί δεν αφήσαμε στην άκρη το κόμπεξ της ομαδούλας που μας έτρωγε στα πέτρινα χρόνια να δούμε την αφεντιά μας μεγάλη και ευρωπαϊκά τρανή.

Με τον καθρέφτη της Λαμίας και βέβαια έχουμε λόγους απόψε να ανησυχούμε. Αλλά υπάρχει και η άλλη προσέγγιση. Αυτή της ευρωπαϊκής εμπειρίας που αποκομίσαμε τόσα χρόνια όταν παίζαμε απέναντι στα μεγαθήρια της Ευρώπης. Όπως γράψαμε ιστορία. Ανησυχούμε μόνο για ένα λόγο. Που προσεγγίζουμε τους "μικρούς" με υπεροψία. Αν όμως δείξουμε τη δέουσα προσοχή και σοβαρότητα που δείχνουμε και με τους μεγάλους, τότε δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτε.

Απόψε όχι μόνο δεν ανησυχώ, αλλά ανυπομονώ να αρχίσει το ματς. Φορτίστηκα χθες βλέποντας το 4-2 με τον συμπολίτη και δεν βλέπω την ώρα να ξαναδώ τον Σάσα, τον Φέτφα, τον Ροζ να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους στο χορτάρι χαιρετίζοντας δυναμικά την έναρξη των ευρ. μας υποχρεώσεων.

Το κίνητρο υπάρχει, η ευκαιρία είναι μοναδική απέναντι σε μια ομάδα που είναι στα μέτρα μας, παίζουμε στο γήπεδο μας πλήρεις, και με την ψυχολογία στα ύψη. Τι μπορεί να πάει στραβά;

ΠΟΛΛΑ και ΤΙΠΟΤΕ. Από εμάς εξαρτάται.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το φοβάμαι το ματς, ο Άρης του Ένινγκ δεν μου δίνει καμία σιγουριά. Περισσότερο βασίζομαι στην ικανότητα, το κίνητρο και τον εγωισμό συγκεκριμένων παικτών.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, almand said:

Και ο Πάοκ αποκλείστηκε από μια ομάδα ψαράδων κι έχασε ένα σωρό λεφτά κι ο Ολυμπιακός παλιότερα σκόνταφτε ήδη από τον πρώτο αγώνα, όπως κι άλλοι.

Κανείς όμως δεν θα έχει αποκλειστεί από Κώλο...!!! Χαχαχαχα. Οπότε άσε... Δε θέλω ουτε να το σκέφτομαι.... Αμα αποκλειστούμε, θα κάνω ανοιχτή πρόσκληση εδώ μεσα σε όλους τους αλλόθρησκους για "ημερίδα Καζούρας". χαχαχα

Edited by ukworm
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...