Jump to content
Phantis Forums

Atromitos - Aris (Sunday, 8 December, 19:30 EET)


Emperor

Recommended Posts

Αρχίζει λοιπόν ο γογλοθάς των δύσκολων παιχνιδιών, τον Δεκέμβριο παίζουμε:

08.12. 19:30 Ατρόμητος - Άρης

14.12. 17:15 ΟΦΗ - Άρης

19.12. 17:15 Άρης - Βόλος

22.12. 19:30 Παναθηναϊκός - Άρης

Άρα έχουμε μπροστά μας τρία εκτός με ανταγωνιστές για την 6άδα και ένα εντός με τον Βόλο. Το παιχνίδι με τον Βόλο είναι το μόνο θεωρητικά βατό στα επόμενα οκτώ, καθώς τον Ιανουάριο παίζουμε με ΠΑΟΚ (Μ), ΑΕΛ (Ε), Ολυμπιακό (Ε), Ξάνθη (Μ), και αυτή είναι μια τετράδα ζόρικη, καθώς παίζουμε με τους δύο πρώτους και με δύο ακόμη ανταγωνιστές της 6άδας.

Ξεκινάμε με Ατρόμητο. Δεν είναι η ομάδα που βλέπαμε πέρσι και πρόπερσι, είναι όμως καλύτερη ομάδα από κάποιες που βρίσκονται πάνω του στη βαθμολογία, πχ Λάρισα, ΑΕΚ. Ο καλός (ΚΑΙ αποτελεσματικός Άρης) μπορεί το διπλό, εξάλλου απέναντι μας θα έχουμε μια ομάδα που δεν θα κλειστεί και αυτό μάλλον μας βολεύει. Θεωρώ ότι στο παιχνίδι θα έχει μεγάλο προβάδισμα όποιος σκοράρει πρώτος, η ισοπαλία δεν εξυπηρετεί κανέναν, ίσως μόνον τον βλάκα τον Ένινγκ.

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδεκάδα θέλω να δω νορμάλ, με Σούντγκρεν-όχι Σάσα και Σάσα-όχι Μπα. Δεξιά Φετφα, αριστερά Μαντσίνι, 10άρι Μαρτίνες (σχεδόν βέβαιο όμως ότι θα βάλει Γκάμα). Φορ Λάρσον, που τον βολεύει αυτού του τύπου τα παιχνίδια με χώρο να τρέξει.

Link to comment
Share on other sites

Η ενδεκάδα που θα κατέβαζα εγώ....

----------------- Tσιλιγγίρης ----------------------------

Σουνγ---------- Βελεζ -------- Ροουζ ------ Κορχουτ

----------------- Σασα------ Ματιγια---------------------

Φετφα  --------------  Μαρτινεζ ----------- Μαντσινι

-------------------------------Λαρσον ---------------------------

 

Ο Ενινγκ θα κατεβάσει αυτό.......

 

-------------------- Tσιλιγγίρης ----------------------------

Σουνγ---------- Βελεζ -------- Ροουζ ------ Κορχουτ

----------------- Σασα------ Ματιγια---------------------

Φετφα  --------------- Ντιγκινι -------- Γκαμα-------- 

------------------------------- Ιντεγε ---------------------------

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ukworm said:

Η ενδεκάδα που θα κατέβαζα εγώ....

----------------- Tσιλιγγίρης ----------------------------

Σουνγ---------- Βελεζ -------- Ροουζ ------ Κορχουτ

----------------- Σασα------ Ματιγια---------------------

Φετφα  --------------  Μαρτινεζ ----------- Μαντσινι

-------------------------------Λαρσον ---------------------------

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ukworm said:

Ο Ενινγκ θα κατεβάσει αυτό.......

-------------------- Tσιλιγγίρης ----------------------------

Σουνγ---------- Βελεζ -------- Ροουζ ------ Κορχουτ

----------------- Σασα------ Ματιγια---------------------

Φετφα  --------------- Ντιγκινι -------- Γκαμα-------- 

------------------------------- Ιντεγε ---------------------------

 

Ανησυχώ ότι θα βάλει πάλι Σάσα δεξί μπακ και Μπα αμυντικό χαφ. Για επιθετικά χαφ έχω την αμυδρή ελπίδα να ξεκινήσει τον Μαντσίνι, κατ' εμέ αυτός ο παίκτης είναι καλύτερος και από τον Ντιγκινί και από τον Φετφα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όσο τον είδα φάνηκε να το κατέχει το τόπι.

Ο Ντιγκινί είναι πολυεργαλείο αλλά τελικά δε βοηθάει....

Για το Φέτφα δε ξέρω τι να πω.... Love-hate relationship....

Ο Φέτφα θα μπορούσε (για μένα) να είχε κάνει τεράστια διεθνή καριέρα ΕΑΝ είχε το μυαλό να κάνει αυτό που κάνει τέλεια (ταχύτητα, ντρίμπλα κλπ), και μόλις μαζέψει 4 αμυντικούς πάνω του, να κάνει το εύκολο=να βγάλει ασίστ πάρτο-βάλτο.

Και αυτό το τελευταίο δεν το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε, επιτέλους ένας που το πρόσεξε αυτό! Μερικές φορές το έκανε φέτος, κατά κανόνας όμως δεν το κάνει, αντ' αυτού προσπαθεί να κάνει το κάτι παραπάνω (την επιπλέον ντρίμπλα ή το σουτ) και χάνει τη φάση.

Βέβαια, αν το έκανε θα ήταν οπωσδήποτε ένας καλός παίκτης σε μικρομεσαία ομάδα σε κάποιο κορυφαίο πρωτάθλημα, όχι όμως κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κούεστα πότε αναμένουμε να επιστρέψει; Ο μικρός (Τσιλιγγίρης) έχει ταλέντο και φαίνεται πιο γατόνι από τον Έμαν, αλλά έχει πολλά ψωμιά να φάει για να γίνει βασικός. Στα κρίσιμα παιχνίδια που έρχονται χρειαζόμαστε τον βασικό τερματοφύλακα μας.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Emperor said:

 

Βέβαια, αν το έκανε θα ήταν οπωσδήποτε ένας καλός παίκτης σε μικρομεσαία ομάδα σε κάποιο κορυφαίο πρωτάθλημα, όχι όμως κάτι παραπάνω.

Ναι το ίδιο λέμε. Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε να παίζει στη Μπαρτσελόνα (!), αλλά γιατί να μην έπαιζε σε καλό επίπεδο στην Κρύσταλ Πάλας (πχ Μιλιβόγιεβιτς) των 200εκ, αντί στον Άρη των 15εκ;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Emperor said:

Ανησυχώ ότι θα βάλει πάλι Σάσα δεξί μπακ και Μπα αμυντικό χαφ. Για επιθετικά χαφ έχω την αμυδρή ελπίδα να ξεκινήσει τον Μαντσίνι, κατ' εμέ αυτός ο παίκτης είναι καλύτερος και από τον Ντιγκινί και από τον Φετφα.

E δε νομίζω να ικανοποιήθηκε από την απόδοση του Σάσα στα μπακ για να τον ξαναβάλει! Λες;

Αυτά μόνο στο Άρη τα βλέπεις πάντως: 

  • Δεν έχουμε ποτέ δεξί μπακ στον πάγκο παρότι υπάρχει αναπληρωματικό δεξί μπακ στην ομάδα.....
  • ....εκτός από την περίπτωση που το βασικό δεξί μπακ κάθεται πάγκο, για να παίξει εκεί ένας μέσος!
  • Χάνουμε το βασικό σεντερ, το 2ο σέντερ είναι εκτός αποστολής
  • Δεν έχουμε ποτέ αριστερό μπακ στον πάγκο.
  • Έχουμε μπαλαδόρους οργανωτές (Μαρτίνεζ, ξανθομάλλης), αλλά παίζει (κάπως) εκεί ο Ντιγκινί. Σε σύστημα 4-2-3-1 που υποτίθεται απαιτεί μπαλαδόρο 10άρι, και που ο Ντιγκινί φυσικά δεν είναι...
  • Ή παίζει εκεί ο Γκάμα που κανονικά είναι πιο καλός στα άκρα, και ο οποίος κι αυτός δεν είναι 10άρι...
  • Έχεις εκτελεστή που σε 15 ματς έχει βάλει 2 γκολ. Και η θέση στην ενδεκάδα για αυτόν ειδικά είναι αδιαπραγμάτευτη!

I rest my case..

 

Edited by ukworm
  • Like it 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Ιντέγε δεν θα παίξει και θα εκτίσει τη 2η αγωνιστική της αποβολής του. Συνεπώς πιο πιθανή βλέπω την πρώτη 11δα του λονδρέζου, με τον Τόνσο, αντί του Μαρτίνεζ, θα έλεγα εγώ, αλλά και τον Γκάμα στο αρχικό σχήμα με 1η αλλάγή τον Μαντσίνι.

Δεν είναι η 11άδα που συμφωνώ εγώ αλλά αυτή που αρέσει στον Ένινγκ. Τον Γκάμα ίσως και να τον δοκιμάσει σε όλη την αναμέτρηση γιατί έδειξε ορεξάτος και βελτιωμένος με την Λαμία και τέτοιο Γκάμα περιμένουμε από τον ίδιο. Συνεπώς τον θέλουμε στο γήπεδο για τα (δύσκολα) παιχνίδια που έρχονται. Σε αντίθεση με τον Μαντσίνι που δεν πήρε ακόμη αρκετά λεπτά συμμετοχής για να τον ρίξει βασικό.

Edited by almand
  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Για το παιχνίδι εγώ θα πω πως δεν το φοβάμαι τόσο, όσο φοβάμαι τα παιχνίδια εντός με ομάδες που έρχονται με άμυνες-κονσερβοκούτι. Ο Ατρόμητος είναι στην έδρα του, παίζει ανοικτά, συνεπώς είναι στα μέτρα μας. (Μόνος φόβος οι συμμαχίες που αλλάζουν και που κάποιοι θα θελήσουν να σμπρώξουν τον Ατρόμητο στο αθηναϊκό μαντρί, αλλά το θέμα της σφυρίκτρας θέλω να ελπίζω πως θα έχει τον διακριτικό του ρόλο και όχι καθοριστικό για το αποτέλεσμα. Έτσι θα εστιάσουμε μόνο στο αγωνιστικό κομμάτι).

Για τον Ιντέγε τα είπαμε και ευτυχώς θα συμπλήρωνα εγώ που θα μείνει έξω (όσο κι αν μερικοί του κίτρινου τύπου τον αβαντάρουν ακόμη). Το ερώτημα είναι ποιος θα πάρει τη θέση του. Και η απάντηση λογικά είναι ο Λάρσον. (Μπορεί και ο Ντιγκινί, αλλά πιο χλωμό μοιάζει ετούτο). Από τη μια δεν μου αρέσει που το λέω, (γιατί τούτο το σχήμα μας δείχνει αμυντικογενείς με έμφαση στις αντεπιθέσεις), από τη άλλη όμως βλέπω ευκολότερο το γκολ με αυτή τη διάταξη και το προτιμώ.

Πίσω από τον Λάρσον βλέπω τον Τόνσο, αλλά δεν συμφωνώ σε αυτό με τον γερμανό γιατί ο καλός Τόνσο θέλει χρόνο συμμετοχής για να πιάσει την απόδοση που περιμένουμε από αυτόν. Επομένως για μένα ο Μαρτίνεζ θα ήταν προτιμότερος σε αυτή τη θέση αφού ο αργεντίνος δίνει ταχύτητα στην επίθεση μας κι αυτή φέρνει το γκολ (αλλά ο γερμανός δεν τον πάει γιατι είναι μικροκαμωμένος, δεν του γεμίζει το μάτι, δεν πιέζει, δεν αμύνεται). Φέτφα και Γκάμα δεν νομίζω που θα χάσουν την θέση τους στη βασική 11άδα, οπότε το ερώτημα είναι τι θα γίνει ο Ντιγκινί. Αλλά τούτο ξεκινά ένα σωρό σενάρια που δεν ωφελεί να τα απαριθμήσουμε 1 προς 1 τι κέρδη φέρνει το καθένα τους και τι ζημίες.

Βλέπω νίκη με ένα γκολ διαφορά, αλλά τον ίδιο Άρη χωρίς να έχει ούτε μια πινελιά από τον γερμανό. Κι αυτό θα ήταν ήττα για μένα. Γιατί παραπέμπουμε και πάλι το πρόβλημα στις επόμενες καλένδες.

Edited by almand
  • Like it 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ukworm said:

E δε νομίζω να ικανοποιήθηκε από την απόδοση του Σάσα στα μπακ για να τον ξαναβάλει! Λες;

Αυτά μόνο στο Άρη τα βλέπεις πάντως: 

  • Δεν έχουμε ποτέ δεξί μπακ στον πάγκο παρότι υπάρχει αναπληρωματικό δεξί μπακ στην ομάδα.....
  • ....εκτός από την περίπτωση που το βασικό δεξί μπακ κάθεται πάγκο, για να παίξει εκεί ένας μέσος!
  • Χάνουμε το βασικό σεντερ, το 2ο σέντερ είναι εκτός αποστολής
  • Δεν έχουμε ποτέ αριστερό μπακ στον πάγκο.
  • Έχουμε μπαλαδόρους οργανωτές (Μαρτίνεζ, ξανθομάλλης), αλλά παίζει (κάπως) εκεί ο Ντιγκινί. Σε σύστημα 4-2-3-1 που υποτίθεται απαιτεί μπαλαδόρο 10άρι, και που ο Ντιγκινί φυσικά δεν είναι...
  • Ή παίζει εκεί ο Γκάμα που κανονικά είναι πιο καλός στα άκρα, και ο οποίος κι αυτός δεν είναι 10άρι...
  • Έχεις εκτελεστή που σε 15 ματς έχει βάλει 2 γκολ. Και η θέση στην ενδεκάδα για αυτόν ειδικά είναι αδιαπραγμάτευτη!

I rest my case..

 

Τα είπες όλα φίλε, ακριβώς έτσι! Απορώ πραγματικά ποιο είναι το σκεπτικό όλων αυτών των παραλογισμών! Βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας, καταλαβαίνω ότι ο κάθε προπονητής έχει τις εμμονές του, αλλά πρώτη φορά (με τον Ένινγκ) βλέπω προπονητή να μην αλλάζει απολύτως τίποτε τη στιγμή που έχει τόσους καλούς παίκτες παραγκωνισμένους, ενώ η μόνη αλλαγή να είναι να βάλει τον καλύτερο αμυντικό χαφ ως δεξί μπακ και το βασικό δεξί μπακ να κάθεται στον πάγκο.

Αυτό πάλι με τον Διαμαντόπουλο ήταν πραγματικά ανεξήγητο. Και μάλιστα έτσι όπως ήρθε το ματς (με τη Λαμία ταμπούρι), αν τον είχε στον πάγκο, θα μπορούσε άνετα να τον ρίξει μέσα στο 80', να γεμίσει την περιοχή και να αυξήσει τις πιθανότητες να πάρουμε το παιχνίδι.

Edited by Emperor
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, almand said:

Δεν είναι η 11άδα που συμφωνώ εγώ αλλά αυτή που αρέσει στον Ένινγκ. Τον Γκάμα ίσως και να τον δοκιμάσει σε όλη την αναμέτρηση γιατί έδειξε ορεξάτος και βελτιωμένος με την Λαμία και τέτοιο Γκάμα περιμένουμε από αυτό. Συνεπώς τον θέλουμε στο γήπεδο για τα (δύσκολα) παιχνίδια που έρχονται. Σε αντίθεση με τον Μαντσίνι που δεν πήρε ακόμη αρκετά λεπτά συμμετοχής για να τον ρίξει βασικό.

Με τον Ατρόμητο αναμένεται ανοικτό παιχνίδι, οπότε θα απαιτηθούν τρεξίματα, που ο Γκάμα δεν τα έχει. Το ορθολογικό είναι να ξεκινήσει με Μαντσίνι, Μαρτίνες (ή Τόνσο) και Φετφατζίδη και να ρίξει μέσα τον Γκάμα στο 60-65'. Σε αυτό το σενάριο, ο Ντιγκινί θα μπορούσε να είναι η αλλαγή του Λάρσον στην κορυφή.

 

Edited by Emperor
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι, είναι λογικό κι ισχύει. Αλλά βλέπεις εσύ καμιά κοινή λογική σε μας; Ψάχνουμε όλοι να βρούμε την "γερμανική λογική" του φετινού Άρη κι άκρη δεν βρίσκουμε. Γι' αυτό λέμε "να, ποιο είναι το σωστό" από τη μια, κι αμέσως προσθέτουμε τη μαντεψιά μας για "ποια διάταξη θα μας παρουσιάσει ο γερμανός στο γήπεδο"! Λες και το ζητούμενο δεν είναι ένα καλό αποτέλεσμα από τον αντίπαλο, άλλα η σωστή πρόβλεψη της 11άδας που θα σκαρφιστεί ο Ένινγκ.

Έλεος.

Edited by almand
  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Οφφ-τόπικ

Έτσι για την ιστορία πήγα Τσέλσι-Βίλλα χθες.... Είχα μήνες να δω κανονικό ποδόσφαιρο από κοντά και είχα ψιλοξεχάσει τις χαώδεις διαφορές....

Γραμμές πάρα πολύ κοντά, σε τέτοιο υπερβολικό βαθμό που να νομίζεις ότι παίζεται παιχνίδι 5x5! 20 παίχτες σε 15x15 μέτρα και όλο το υπόλοιπο γήπεδο άδειο!

Η ικανότητα των παιχτών στο χειρισμό της μπάλας σε τόσο μικρό χώρο είναι σε απίστευτο βαθμό.

Και όταν η μπάλα έφευγε στον ανοιχτό χώρο τα γκάζια ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, αλλά ο παίχτης είχε και την δύναμη και το κοντρόλ να χώσει τη σουτάρα, αντί να ξεψυχήσει όπως τα δικά μας τα κατσίκια στην Ελλάδα....

Και η άλλη εκτυφλωτική διαφορά είναι ότι ΟΛΟΙ αυτοί έχουν απίστευτα γρήγορα πόδια! Oσο χρόνο θέλει πχ ο Ιντέγε για να κάνει ένα βήμα, ο αντίστοιχος φορ της Τσέλσι έχει κάνει 4.

Και μιλάμε όχι για να τρέξει πιο μακριά (καλά, ακόμα ΚΑΙ αυτό), αλλά κυρίως με τα μικρά και υπεργρήγορα βηματάκια να είναι στην optimal θέση σε σχέση με τη φάση (τη μπάλα, τον αμυντικό, την ισορροπία του κορμού κλπ). Ο Ιντέγε μέχρι να σηκώσει "To Ποδάρ'" 1) νυχτώσαμε και 2) επειδή είναι εκτός ισορροπίας η μπάλα πάει στις πολυκατοικίες πίσω από την 3.....

Αυτά...

ΥΓ - Aμυνες τρύπα πάντως...

Edited by ukworm
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Άρης: Το ερωτηματικό με τον Σάσα

https://www.to10.gr/podosfero/superleague/786733/aris-erotimatiko-ton-sasa/

Tι το παιδεύεις βρε Ένινγκ; Βάλτον τερματοφύλακα να εξασφαλίσουμε το μηδέν πίσω και ρίξε Τόνσο μπροστά να γουστάρουμε.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παράγινε το κακό με αυτόν τον Ένινγκ....

Όχι, να βάλει Τόνσο τερματοφύλακα καλύτερα, το Φέτφα σέντερ μπακ και το Δεληζήση αριστερό εξτρέμ...

Μάλλον πρέπει να είμαστε εμείς οι ηλίθιοι τελικά, που δεν καταλαβαίνουμε τίποτα από μπάλα ρε συ Almand....

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συγκρατήσω την αγανάκτηση μου με αυτόν τον Ένινγκ...

Μέχρι τώρα ξέραμε το "ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει", στο οποίο έχω τις ενστάσεις μου.

Με τον Ένινγκ μαθαίνουμε και το "ομάδα που φέρνει ισοπαλία δεν αλλάζει". Τόσο δα ευχαριστημένος είναι ο τύπος με την απόδοση και τα αποτελέσματα; Είναι δε τόσο δύσκολο να καταλάβει ότι η διαχείριση του ρόστερ είναι κάκιστη;

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Ατρόμητος έχει 19 γκολ ενεργητικό (το 4ο καλύτερο στη SL) και 19 γκολ παθητικό (το 3ο χειρότερο). 

Αν παίξουμε έξυπνα και εκμεταλλευτούμε τα ατού μας, έχουμε σοβαρές πιθανότητες να πάρουμε το τρίποντο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...