Jump to content
Phantis Forums

Aris - Lamia (Sunday, 1 December, 17:15 EET)


Emperor

Recommended Posts

Ασφαλώς δεν είναι εύκολο, είναι όμως από τα παιχνίδια που τα χαρακτηρίζουμε must-win. Η Λαμία έχει 3 νίκες σερί και από ότι διαβάζω έχει και πολύ ευνοϊκές διαιτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Still some blunders and abnormalities during one same match can be seen under this coach, but improvement on building up some sort of winning mentality is visible.

Come on, let's have this win.

Edited by REY
  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Χτικιάσαμε πάλι μ'αυτή την ομάδα....

1) Λάθος η χρησιμοποίηση Σάσα στα μπακ. Το έκανες από ανάγκη ρε Ενινγκ με την ΑΕΚ. Γιατί πάλι;;;;;

2) Λάρσον θετικός σε θέση φορ, 10 φορές καλύτερος από τον Ιντέγε

3) Ντιγκινί έπρεπε να είχε βγει από το ημίχρονο.

4) Γκάμα προσπάθησε αλλά δεν είναι ο ίδιος παίχτης..

5) Μαρτίνεζ χρησιμοποίηση σε θέση εξτρέμ!!!!!! - δηλ. έλεος

6) Ρε Βέλεζ!!!!

7) Ο Μπα δεν έχει πείσει. Απορώ που ακούγονται σενάρια που κοιτάμε να τον κλείσουμε για του χρόνου. Σιγά.... Ο Μπάσα ήταν 100% πιο πλήρης παίχτης.....

8- O Φετφα έκανε μια φορά το σωστό, βάλαμε γκολάκι σαν προπόνηση. Γιατί πρέπει να κάψει 10 επιθέσεις μέχρι να κάνει αυτή την απλή πασούλα;;;;

ΥΓ - Ο προπονητής λίγα πράγματα. Η ομάδα στηρίζεται στις ατομικές προσπάθειες παιχτών. Αυτοματισμοί τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο κύριος υπεύθυνος για την αναποτελεσματικότητα είναι ο προπονητής.

Κατ' αρχάς βάζει δεξί μπακ τον Sasha, τη στιγμή που κρατάει στον πάγκο το "κανονικό" δεξί μπακ (Sundgren), ενώ στη θέση του Sasha βάζει τον Ba, ο οποίος είναι ένας μέτριος παίκτης, χωρίς πάσα και χωρίς ικανότητες να βοηθήσει στην ανάπτυξη, ειδικά απέναντι σε μια ομάδα που παίζουν και οι 11 πίσω από την μπάλα και έχουν κλειστεί 60' μέσα στην περιοχή τους.

Ξεκινάει ενδεκάδα τους ντεφορμέ εδώ και καιρό Diguiny & Gama, τον δεύτερο βέβαια έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι καλώς τον κράτησε, διότι με τις ντρίμπλες και τις διεισδύσεις του δημιουργούσε κίνδυνο στον αντίπαλο.

Με το ματς στο 1-1 δεν βάζει άλλον έναν επιθετικό μέσα στην περιοχή, γυρίζοντας το 4-2-3-1 πχ σε 3-5-2. Ο Larsson, εκτός του ότι είναι άμπαλος, δεν την έχει τη θέση, ως εκ τούτου δεν έκανε ούτε μια τελική σε όλο το β' ημίχρονο, τη στιγμή που η ομάδα είχε 15 τελικές στο διάστημα 55-85'.

Βάζει τον Martinez δεξί εξτρέμ, πάνω στον ασβέστη, αχρηστεύοντας εν πολλοίς τα δυνατά στοιχεία του παίκτη, πχ κάθετη πάσα, μακρινό σουτ, κλπ.

 

 

Edited by Emperor
  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ μόνο για Λάρσον ο οποίος βοηθάει πολύ περισσότερο από Ιντέγε. 2 ματς δύο γκολ, τι παραπάνω θέλουμε να κάνει δηλαδή... Αν ο Λάρσον είναι άμπαλος, ο Ιντέγε που έχει παίξει 20 ματς και έχει ένα γκολ, τι είναι;

Το μόνο που θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει με Ιντέγε μέσα είναι γιόμες μπας και πάρει καμιά κεφαλιά.... Αλλά ούτε και για αυτό τον βλέπω ικανό...

Συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα.... Είναι ο πρώτος προπονητής που θυμάμαι που το πάει τόσο αργά και τόσο συντηρητικά.... Νιώθω ότι ακόμα κοουτσάρει ο Τερζής.... Κάνε ρε φίλε κάτι, ανακάτεψε την τράπουλα, δοκίμασε κάτι άλλο!!! Ξεκινάς πάλι με τους ίδιους και τους ίδιους! Bάλε επιτέλους τη σφραγίδα σου, κάνε κάτι!

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ukworm said:

Διαφωνώ μόνο για Λάρσον ο οποίος βοηθάει πολύ περισσότερο από Ιντέγε. 2 ματς δύο γκολ, τι παραπάνω θέλουμε να κάνει δηλαδή... Αν ο Λάρσον είναι άμπαλος, ο Ιντέγε που έχει παίξει 20 ματς και έχει ένα γκολ, τι είναι;

Το μόνο που θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει με Ιντέγε μέσα είναι γιόμες μπας και πάρει καμιά κεφαλιά.... Αλλά ούτε και για αυτό τον βλέπω ικανό...

Συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα.... Είναι ο πρώτος προπονητής που θυμάμαι που το πάει τόσο αργά και τόσο συντηρητικά.... Νιώθω ότι ακόμα κοουτσάρει ο Τερζής.... Κάνε ρε φίλε κάτι, ανακάτεψε την τράπουλα, δοκίμασε κάτι άλλο!!! Ξεκινάς πάλι με τους ίδιους και τους ίδιους! Bάλε επιτέλους τη σφραγίδα σου, κάνε κάτι!

Δεν συνέκρινα τον Larsson με τον Ideye, και οι δύο άμπαλοι είναι. Ο Άρης πορεύεται φέτος χωρίς σέντερ φορ. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όσα είπατε, αλλά το πράμα πάει βαθύτερα για μένα.

Είχα πει πως το φοβόμουν το ματς, όχι για τον αντίπαλο, αλλά για τα δικά μας χάλια. Μίλησα για σοβαρότητα για να τονίσω τα στοιχειώδη που μας λείπουν φέτος. Κι αυτό είναι η κακή (για άλλη μια φορά ) προετοιμασία, το πλάνο που λείπει κλπ.

Είναι δυνατόν να μην έχεις δουλέψει πάνω τα στοιχειώδη της ελλην. πραγματικότητας; Είναι έκπληξη πως βρήκαμε και πάλι μπροστά μας κλειστή άμυνα και δεν ξέρουμε πώς να το χειριστούμε; Είναι έκπληξη που εδώ και 10 χρόνια δεν ξέρουμε γενικά πώς να τις ξεκλειδώνουμε; Μην τρελαθούμε κιόλας! Ο Άρης πάσχει χρόνια τώρα από τούτη τη αρρώστια. ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ.

Τούτο είναι το πρόβλημα. Λείπει το πλάνο. Όχι οι παίκτες. Παίρνουμε ερασιτέχνες και επιμένουμε να μάθουν αυτοί το δικό μας στυλ παιχνιδιού κι όχι να ακολουθήσουμε ότι αυτός θα μας συστήσει να κάνουμε. Τόσα απλά. Και το πρόβλημα είναι ΜΕΣΑ στον Άρη. Κι όχι έξω.

Εντάξει καλός ο Σάσα για το δεξί άκρο, αλλά δεν θα τον καθιερώσουμε σε αυτή τη θέση. Ποια η λογική να μην πάρεις τον καλύτερο εαυτό του από τη θέση που ξέρει, από το να τον βάζεις αλλού για να αναδείξεις άλλον; Τούτη η λογική των "παικτών-πολυεργαλείων" τη σακατεύει την ομάδα από τα χρόνια του Κόντη ακόμη. Και δεν λέμε να κόψουμε τον ομφάλιο λώρο με αυτή τη βλακώδη λογική.

Συμφωνώ με τον worm. Κι εμένα δεν μου αρέσει ο Μπα. Αυτό που μας άρεσε με την ΆΕΚ ήταν οι αβάντες που του έκανε ο πολύ καλός Σάσα. Αλλά τον παίκτη τον θες γιατί είναι αυτόνομη οντότητα κι όχι γιατί του δίνουν δεκανίκια οι άλλοι. Το ίδιο ισχύει για τον Ιντέγε και για άλλους.

Όταν δεν γράφω για τα δικά μου προγνωστικά το κάνω γιατί έχω επιφυλάξεις. Και τώρ που ειπώθηκε να το πω πιο ανοικτά. Πράγματι "ακόμα κοουτσάρει ο Τερζής" όπως λέει ο λονδρέζος. Ή ο γερμανός τελεί υπό την ομηρία του. Γιατί δεν ξέρει τις ελλην. ομάδες και είναι αναγκασμένος να τον ακούσει. Ωστόσο τι στο καλό ξέρει ο "Τόλης" που θα πρέπει να μάθει ο γερμανός; Δεν ξέρει ας πούμε πως οι 9 στις 14 ομάδες μας παίζουν με κλειστές άμυνες;

Ο Τερζής υποτίθεται πως τον πληροφορεί για τον αντίπαλο. Το είδατε εσείς αυτό έστω και σε ένα ματς; Εγώ όχι.

Αυτές για μένα είναι οι παθογένεις του Άρη. Και από μας εξαρτάται αν τον θέλουμε αιώνια ασθενή, ή εντελώς υγιή.

 

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Emperor said:

Δεν συνέκρινα τον Larsson με τον Ideye, και οι δύο άμπαλοι είναι. Ο Άρης πορεύεται φέτος χωρίς σέντερ φορ. 

Κάτσε ρε φίλε, ο Λάρσον έχει βάλει 2 ωραία καθαρόαιμα σεντερφορίσια γκολ σε δύο ματς. Και πέρσι ξελάσπωσε αρκετές φορές. Γιατί τον λες άμπαλο; Δεν είπαμε ότι είναι και Φαν Μπάστεν, αλλά άμπαλος με τίποτα. Άμπαλος είναι ο Ιντέγε που μπερδεύει τα μπούτια του και κλωτσάει αέρα ή είναι πάντα 2 βήματα πίσω από κει που πρέπει να είναι (όπως πέρσι ήταν ο Γιουνές). 

Στο 1ο ημίχρονο ήταν μακράν ο καλύτερος (το έγραψα και την ώρα του ματς), στο 2ο χάθηκε γιατί ανέλαβαν τα ηνία οι κοντοί μεσοεπιθετικοί μας (κυρίως ο Μαντσίνι). Εκεί κανονικά έπρεπε να είχε ρίξει μέσα Διαμαντόπουλο για καμιά γιόμα. Αλλά μου προτίμησε Μπακούτση στην αποστολή ο προπονηταράς.... Αλλος και τούτος.... Μου παίρνεις ένα παίχτη στην αποστολή που δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση στο τρισεκατομμύριο να το βάλεις να παίξει!!!

Τι να πω ρε... Έχω συφιλιάσει πάλι...

Και τώρα Ατρόμητας και μετά ΟΦΙδας.... Αντε καλά ξεμπερδέματα... Σιχτίρ....

 

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ukworm said:

Κάτσε ρε φίλε, ο Λάρσον έχει βάλει 2 ωραία καθαρόαιμα σεντερφορίσια γκολ σε δύο ματς. Και πέρσι ξελάσπωσε αρκετές φορές. Γιατί τον λες άμπαλο; Δεν είπαμε ότι είναι και Φαν Μπάστεν, αλλά άμπαλος με τίποτα. Άμπαλος είναι ο Ιντέγε που μπερδεύει τα μπούτια του και κλωτσάει αέρα ή είναι πάντα 2 βήματα πίσω από κει που πρέπει να είναι (όπως πέρσι ήταν ο Γιουνές).

Αποδέχομαι ότι και στα δύο γκολ πήρε καλή θέση, και στις δύο περιπτώσεις όμως πήρε πάσες (από Korhut & Gama) πάρε-βάλε.

Κατά τ' άλλα άμπαλος είναι, δεν έχει κοντρόλ, δεν έχει ντρίμπλα, δεν έχει τη δύσκολη πάσα. Ένα τρεχαντήρι είναι, φιλότιμος και τίποτε παραπάνω.

Σε ότι αφορά τη θέση του φορ δεν "γεμίζει" με τίποτε την περιοχή, όπως πχ ο Γιουνές. Είναι τραγικό να παίζουμε με Λάρσον σέντερ φορ, για μένα ας έβαζε τον Διαμαντόπουλο, πραγματικά είναι αξιοπερίεργο που δεν τον πήρε καν στην αποστολή. Πήγαμε δηλαδή στο ματς με Λαμία χωρίς ούτε έναν σέντερ φορ στη 18άδα! 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ukworm said:

Στο 1ο ημίχρονο ήταν μακράν ο καλύτερος (το έγραψα και την ώρα του ματς), στο 2ο χάθηκε γιατί ανέλαβαν τα ηνία οι κοντοί μεσοεπιθετικοί μας (κυρίως ο Μαντσίνι). Εκεί κανονικά έπρεπε να είχε ρίξει μέσα Διαμαντόπουλο για καμιά γιόμα. Αλλά μου προτίμησε Μπακούτση στην αποστολή ο προπονηταράς....

Καλά έκανε και έβαλε τους Μαντσίνι, Μαρτίνες, κακώς όμως έβαλε τον Μαντσίνι εξτρέμ. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, αυτοί και οι δύο είναι παίκτες ενδεκάδας, τους αχρηστεύουμε μόνοι μας! 

Ακόμη και χωρίς τρίτη αλλαγή, ας έδινε εντολή να μπει μέσα στην περιοχή ο Rose (οι Velez, Korhut, Sasha άνετα κρατούσαν την άμυνα μόνοι τους), να έχουμε παίκτη για κεφαλιά και να κρατάει 1-2 αμυντικούς επιπλέον η Λαμία μέσα στην περιοχή, ώστε να έχουν περισσότερο χώρο για κίνηση και σούτ οι Γκάμα, Μαντσίνι, Μαρτίνες εκτός περιοχής! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emperor said:

Καλά έκανε και έβαλε τους Μαντσίνι, Μαρτίνες, κακώς όμως έβαλε τον Μαντσίνι εξτρέμ. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, αυτοί και οι δύο είναι παίκτες ενδεκάδας, τους αχρηστεύουμε μόνοι μας! 

Ακόμη και χωρίς τρίτη αλλαγή, ας έδινε εντολή να μπει μέσα στην περιοχή ο Rose (οι Velez, Korhut, Sasha άνετα κρατούσαν την άμυνα μόνοι τους), να έχουμε παίκτη για κεφαλιά και να κρατάει 1-2 αμυντικούς επιπλέον η Λαμία μέσα στην περιοχή, ώστε να έχουν περισσότερο χώρο για κίνηση και σούτ οι Γκάμα, Μαντσίνι, Μαρτίνες εκτός περιοχής! 

Nαι συμφωνούμε.

Πάντως το Μαρτίνεζ τον έθαψε εκεί που τον έβαλε και έτσι δυσκοίλιος που είναι στο να κάνει αλλαγές, μάλλον δε θα τον ξαναδούμε....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emperor said:

Αποδέχομαι ότι και στα δύο γκολ πήρε καλή θέση, και στις δύο περιπτώσεις όμως πήρε πάσες (από Korhut & Gama) πάρε-βάλε.

Κατά τ' άλλα άμπαλος είναι, δεν έχει κοντρόλ, δεν έχει ντρίμπλα, δεν έχει τη δύσκολη πάσα. Ένα τρεχαντήρι είναι, φιλότιμος και τίποτε παραπάνω.

Σε ότι αφορά τη θέση του φορ δεν "γεμίζει" με τίποτε την περιοχή, όπως πχ ο Γιουνές. Είναι τραγικό να παίζουμε με Λάρσον σέντερ φορ, για μένα ας έβαζε τον Διαμαντόπουλο, πραγματικά είναι αξιοπερίεργο που δεν τον πήρε καν στην αποστολή. Πήγαμε δηλαδή στο ματς με Λαμία χωρίς ούτε έναν σέντερ φορ στη 18άδα! 

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε εδώ. 

Το θέμα είναι ότι όπως και ο Ντιγκινί είναι παίχτης που είναι καλός σε πολλές θέσεις και πουθενά πολύ καλός. Για μένα τα δυνατά του σημεία είναι ταχύτητα, έκρηξη, απλότητα, ποδοσφαιρικό IQ.

Τι δύσκολη πάσα να έχει; Στη θέση που παίζει, χρειάζεται να συνεργαστεί με το μπακ και αυτό το κάνει, έχει υψηλό ποδοσφαιρικό IQ και τις έξυπνες πασούλες με τον Κόρχουτ τις έχει πιο πολύ από οποιονδήποτε άλλο ακραίο. Δύσκολη πάσα σε όλη την ομάδα έχει μόνο ο Ματίγια, κανείς άλλος (και επίσης ο Μαρτίνεθ έχει κάθετη - αλλά ο Ενινγκ δεν ξέρω τι σκατά βλέπει...).

Τρεχαντήρι τον λες αλλά λόγω αυτού του χαρακτηριστικού και υψηλού ποδοσφαιρικού IQ πήραμε δύο βαθμούς. Φουλ ταχύτητα, διάβασμα της φάσης και σωστή τοποθέτηση. Πες μου έναν άλλο παίχτη που θα μπορούσε να βάλει τα γκολ που έβαλε αυτός.

Φίλε η ομάδα έχει ανάγκη από παίχτες που είναι απλοί. Και αυτός είναι απλός και ουσιαστικός. Οι κοντοί μας έκαναν έκαναν έκαναν και ουσιαστικά τίποτα δεν έκαναν σε όλο το ματς. 

 

 

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ukworm said:

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε εδώ. 

Το θέμα είναι ότι όπως και ο Ντιγκινί είναι παίχτης που είναι καλός σε πολλές θέσεις και πουθενά πολύ καλός. Για μένα τα δυνατά του σημεία είναι ταχύτητα, έκρηξη, απλότητα, ποδοσφαιρικό IQ.

Τι δύσκολη πάσα να έχει; Στη θέση που παίζει, χρειάζεται να συνεργαστεί με το μπακ και αυτό το κάνει, έχει υψηλό ποδοσφαιρικό IQ και τις έξυπνες πασούλες με τον Κόρχουτ τις έχει πιο πολύ από οποιονδήποτε άλλο ακραίο. Δύσκολη πάσα σε όλη την ομάδα έχει μόνο ο Ματίγια, κανείς άλλος (και επίσης ο Μαρτίνεθ έχει κάθετη - αλλά ο Ενινγκ δεν ξέρω τι σκατά βλέπει...).

Τρεχαντήρι τον λες αλλά λόγω αυτού του χαρακτηριστικού και υψηλού ποδοσφαιρικού IQ πήραμε δύο βαθμούς. Φουλ ταχύτητα, διάβασμα της φάσης και σωστή τοποθέτηση. 

Φίλε η ομάδα έχει ανάγκη από παίχτες που είναι απλοί. Και αυτός είναι απλός και ουσιαστικός. Οι κοντοί μας έκαναν έκαναν έκαναν και ουσιαστικά τίποτα δεν έκαναν σε όλο το ματς.

Όλοι χρειάζονται, ακόμη και οι Λάρσον & Ιντέγε. Δεν κάνουν όμως για βασικοί και ο Λάρσον δεν κάνει για φορ, ειδικά σε κλειστές άμυνες. Το όποιο IQ του (καθώς και τα άλλα χαρακτηριστικά που αναφέρεις) είναι πιο αξιοποιήσιμο στο χώρο, όχι όταν έχει 3-4 αντίπαλους παίκτες δίπλα του και μπροστά του. Η ομάδα είναι μια χαρά με τους κοντούς περιφερειακά, αυτό που της λείπει είναι ένα καθαρόαιμο φορ που να γεμίζει την περιοχή και να έχει το γκολ με τη μία. 

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτά που είπαμε εγώ δεν έχω πειστεί από τις ικανότητες του γερμανού. Αλλά δεν ξέρουμε ακόμη αν είναι δικές του επιλογές, ή ενεργεί κάτω από τις υποδείξεις του Τερζή. Όπως και να έχει βλέπω  να χάνεται άλλο ένα διάστημα μέχρι να βρει η ομάδα τις ισορροπίες της κι αυτό δεν μου αρέσει. Η λογική του Τερζή για μένα είναι απαράδεκτη. Εύχομαι να έχει πέσει στην αντίληψη τού γερμανού, μπας και δούμε ένα πιο αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας.

Για το παιχνίδι αυτό που έχω να πω είναι πως η Λαμία έπαιξε καταπληκτική άμυνα. Αποτέλεσμα δουλειάς που έγινε μέσα σε ένα μήνα που ήρθε ο Μάντζιος. Εμείς τι στο καλό κάνουμε και τα πάμε από το κακό στο χειρότερο;;; Δεν μπορεί να είναι οι παίκτες. Άλλο μας φταίει και αφορά την τεχνική ηγεσία μας.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον Λάρσον εγώ δεν βλέπω διαφωνία. Γιατί, όπως κι οι ίδιοι είπατε, έχει ταχύτητα, (όχι όμως αντοχή) και πλασάρεται καλύτερα στη περιοχή. Αυτό τον κάνει καλύτερο από τον Ιντέγε που άλλα δυο χρονια να παίξει με μας δεν τον βλέπω να βελτιώνει την αποτελεσματικότητα του. Πλην όμως ένα φορ τι θέλει; Να μυρίζει τη φάση, ώστε να τοποθετείται σωστά και να εκτελεί αποτελεσματικά. Άντε προσθέστε σε αυτά και την κεφαλιά για όσους πιστεύουν ακόμα στο κλασσικό ποδόσφαιρο με τις γιόμες. Ο Λάρσον δυο φορές έπαιξε τη θέση και το έπιασε το νόημα. Ο Ιντέγε 2 χρόνια να παίζει δεν πρόκειται να το μάθει. Και μόνο αυτό τον κάνει καλύτερο του. Τώρα βέβαια ούτε φορ είναι, ούτε Ρονάλντο να γεμίζει την περιοχή η παρουσία του. Ούτε καν κλασσικός εξτρέμ. Είναι απλώς ένας παίκτης καλός για τις αντεπιθέσεις. Για μένα όποιος άλλος κι αν ήταν εκεί θα σκόραρε. Πχ ο Μπα που δοκίμασε για μία και μοναδική φορά, αν πρόσεξα καλά, τη θέση του κρυφού επιθετικού.

Κι αυτό μας κάνει να πιστεύουμε πως στις κλειστές άμυνες, ο παίκτης παραπάνω θα κάνει τη διαφορά. (Παράδειγμα: ο Ροζ που κατέβηκε στη αντίπαλη περιοχή, ο Βέλεθ με τον ΠΑΟ, ο Σάσα με τον Όφη κλπ. Γιατί πολύ απλά ΟΛΟΙ ΜΑΣ οι επιθετικοί μαρκάρονται. Κι ο μόνος ελεύθερος θα είναι αυτός ο παίκτης παραπάνω που θα πατά την αντίπαλη περιοχή.

Με αυτά να πω κάτι για τον Φετφα. Από τη μια μου αρέσει, κι ώρες-ώρες μου τη δίνει. Είναι αυτό το κάτι παραπάνω που πάντα κάνει. Εχθές όμως νομίζω πως κατάλαβα γιατί. Είναι που δεν τον καταλαβαίνουν οι άλλοι. Φανταστικές οι διεισδύσεις του και το μοίρασμα της μπάλας στη πλάτη της άμυνας, αλλά ποτέ ο Ιντέγε δεν είναι εκεί που πρέπει. Έτσι αναγκάζεται να σουτάρει και τα σουτ του είναι ...άστο καλύτερα.

Συμπέρασμα: Δεν παίζουμε φυσιολογικά γιατί έχουμε παίκτες για διαφορετικά συστήματα. Κι είναι αργά για φέις λίφτινγκ. Το στοιχειώδες που προλαβαίνουμε με το υπάρχον τουρλουμπούκι είναι να δουλέψουμε 1-2 συστηματάκια στην επίθεση μπας και λάμψει κάτι από το χρυσάφι του ρόστερ μας. Γιατί είναι κρίμα παίκτες σαν τον Μαντσίνι, τον Μαρτίνες ίσως και τον Ντουάρτε να περάσουν δίχως να ακουμπούν από την ομάδα μας κι εμείς να φιγουράρουμε δευτεράντζες στο γήπεδο, θυσιάζοντας τον Σάσα στην άμυνα, τον Λάρσον στα φορ, και παίκτες σαν τον Κόρχουτ δεμένο στα μετόπισθεν γιατί θα προωθηθεί ο Μπα.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον παίχτη παραπάνω το έπαιζε πολύ ο Άρης των Μπάγιεβιτς Κούπερ κλπ, τότε είχες αμυντικά χαφ παιχταράδες όπως Γκαρσία, Ναφτί κλπ που δε μασούσαν να πάρουν προσπάθειες και να σκοράρουν.

Link to comment
Share on other sites

O Ματίγια είναι πιο ντελικάτος παίχτης και πιο καλός με τη μπάλα, αλλά και δύσκολα πατάει περιοχή... Από την άλλη ο Σάσα δεν είναι τόσο τεχνίτης.

Εκεί που τα λέμε Ναφτί/Γκαρσία στη σημερινή ομάδα δεν έχουμε.... Αυτοί είχαν όλο το πακέτο του αμυντικού μέσου για μένα, και δύναμη και τεχνική και τσαμπουκά....

Θυμάμαι μια γκολάρα σε ένα εκτός (Ναφτί νομίζω) που διέσχυσε σχεδόν όλο το γήπεδο με κατοστάρι, παίρνει πάσα και το χώνει.... Οι άλλοι κοιτούσαν....

ΕDIT - αυτό εδώ!!! Αριστερά κάτω στην οθόνη 0:06! Εμ αυτά είναι!!!!!

 

Edited by ukworm
  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...