Jump to content
Phantis Forums
Emperor

Michael Oenning

Recommended Posts

Προσωπικά δεν τον ξέρω, δεν είχα ακούσει ποτέ το όνομα του. Υπάρχει κάποιος που ξέρει κάτι, εκτός από αυτά που διαβάζουμε από εφημερίδες και sites; @REY , what do you know about this guy?

Διαβάζω πάντως ότι αρέσκεται στο επιθετικό ποδόσφαιρο, ότι προτιμάει να νικάει με 5-4 αντί 1-0. Λέτε να πρόκειται για τον Γερμανό Hoyos; 🙂

Δεν τον ξέρω, αλλά δεν νομίζω να λέει κάτι αυτό. Άλλωστε η καλή φήμη κάποιου φαίνεται στο γήπεδο. (Κι ο Ρανιέρι ήταν όνομα πριν έρθει στην Εθνική κι είδαμε και πάθαμε να τον διώξουμε. Πήγε στην Αγγλία και κατέκτησε τη Πρέμιερ Λιγκ με την Λέστερ Σίτι το 2015-16).

Ήμουν από πάντα της γερμανικής σχολής αλλά δεν θυμάμαι να είχαμε ποτέ γερμανό προπονητή. Οπότε η πρόσληψη του με χαροποιεί. Έχω ένα καλό προαίσθημα γι' αυτόν και πιστεύω την δουλειά του να τη δούμε σύντομα. Ωστόσο το πρόβλημα μας δεν είναι μόνο η έλλειψη του προπονητή. Αλλά ένα τεχνικό επιτελείο από ανθρώπους που κατέχουν το άθλημα στην χώρα μας. (Δείτε το σχετικό απόσπασμα του Χ΄Νικολάου εδώ).

Γιατί ο Άρης άλλαξε σελίδα. Κάνει πρωταθλητισμό. Κι όταν φτιάχνεις ένα σπίτι δεν φταίει για όλα μόνον ο αρχιτέκτονας.

Καλώς να ορίσει. Κι αν μας "κάτσει", δίχως καλούς μαστόρους στο πλευρό του, πάει να πει πως και "ο Άρης ήθελε τον Γερμανό του".

42 minutes ago, almand said:

Ήμουν από πάντα της γερμανικής σχολής αλλά δεν θυμάμαι να είχαμε ποτέ γερμανό προπονητή. 

Είχαμε τον Κράμερ το 81-82 και τον Πρόκοπ το 86-87. Νομίζω ότι είχαμε και προπολεμικά κάποιο Γερμανό προπονητή. 

• Like it 1

Πάντως χθες μας τρέλλανε λιγάκι.

• Έβαλε Σάσα αριστερά ενώ περίμενα να βάλει εκεί το Σόουζα. Εγώ δε θα έβαζα Μπα στη θέση Κόρχουτ. Θα έβαζα Σόουζα και θα τον έπαιζα αριστερό μπακ. Του βγήκε βέβαια!!! 
  • Έβγαλε σωστά Φέτφα και έβαλε σωστά Λάρσον (ο οποίος όμως είχε τραγική επιλογή σε μία τελική προσπάθεια).
  • 'Εβαλε σωστά Σόουζα να γεμίσει το κέντρο. Αν και το φυσιολογικό θα ήταν να έπαιζε ήδη ο Σόουζα στα μπακ με την αλλαγή Κόρχουτ, και να έμπαινε ο Μπα στη θέση του Γκάμα για να γεμίσει το κέντρο.
Edited by ukworm

Ο Sasha έκανε φοβερό παιχνίδι χθες, ένιωθα ότι θα είναι καλός σε όποια θέση κι αν τον βάλει.

2 hours ago, ukworm said:

Πάντως χθες μας τρέλλανε λιγάκι.

• Έβαλε Σάσα αριστερά ενώ περίμενα να βάλει εκεί το Σόουζα. Εγώ δε θα έβαζα Μπα στη θέση Κόρχουτ. Θα έβαζα Σόουζα και θα τον έπαιζα αριστερό μπακ. Του βγήκε βέβαια!!! 
  • Έβγαλε σωστά Φέτφα και έβαλε σωστά Λάρσον (ο οποίος όμως είχε τραγική επιλογή σε μία τελική προσπάθεια).
  • 'Εβαλε σωστά Σόουζα να γεμίσει το κέντρο. Αν και το φυσιολογικό θα ήταν να έπαιζε ήδη ο Σόουζα στα μπακ με την αλλαγή Κόρχουτ, και να έμπαινε ο Μπα στη θέση του Γκάμα για να γεμίσει το κέντρο.

Κάπου διάβασα πως έχει μάτι σκάουτερ κι αυτό δικαιολογεί τις αλλαγές όσο κι αν ακούγονται παράταιρες. Αν ισχύει αυτό τότε ακόμη καλύτερα για μας. Γιατί μπορεί να αξιολογήσει τα χαρακτηριστικά του παίκτη σωστά και να του βρει τη θέση και το ρόλο που του πάει. 

Να δώσω ένα παράδειγμα. Στη δυστοκία μερικών στο σκοράρισμα θα βοηθούσε να λειτουργούμε καλύτερα στα ριμπάουντ των αμυντικών. (Ο Γκαρσία πέρσι έβγαλε περί τα 5 γκολ έτσι). Το να παίρνεις καλύτερη θέση στην επίθεση, διδάσκεται. Το να κινείσαι σωστά χωρίς την μπάλα διδάσκεται. Η στάση του σώματος στο μακρινό σουτ διδάσκεται. Η κεφαλιά των αμυντικών που επιτίθενται σαν να ...αποκρούουν κι αυτό διδάσκεται. Όλα διδάσκονται. Το θέμα φυσικά είναι να διδαχτείς. Γιατί αν γυρνάς τη πλάτη σε όσα σου μαθαίνουν δεν θα σε βελτιώσει ποτέ.

Αν βελτιώσουμε θαρρώ τούτες τα μικρά θα γίνουμε μεγάλη ομάδα. Γιατί το υλικό είναι καλό. Αλλά κάπως ακατέργαστο θα έλεγα.  Κι αν ο μάστορας έχει μάτι να διορθώσει τις λεπτομέρειες το προϊόν θα γίνει η ατραξιόν στη βιτρίνα.

• Like it 1

Νομίζω πλέον έχουμε επαρκές δείγμα για να κρίνουμε τον Ένινγκ. Αυτοί που δεν παρακολουθούν την ομάδα λένε μπράβο που κρατάει την ομάδα αήττητη (3Ν-3Ι), για εμάς όμως που βλέπουμε τα ματς, οι διαπιστώσεις είναι διαφορετικές. Ο Ένινγκ είχε την τύχη να παραλάβει μια ομάδα στρωμένη και να έχει μπροστά του εύκολο, αναλογικά, πρόγραμμα.

Τι καταφέραμε; Να νικήσουμε εύκολα χωρίς όμως να παίξουμε καλά τη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος (Παναιτωλικό) και με μεγάλη δυσκολία Ξάνθη και Αστέρα. Φέραμε ισοπαλίες με Πανιώνιο (στη Ν. Σμύρνη) και με Λαμία (εντός), καθώς και με την προβληματική ΑΕΚ (σε αυτό το ματς τουλάχιστον έχει το ελαφρυντικό της σφαγής με την ανύπαρκτη κόκκινη και το ανύπαρκτο πέναλτι). Με αυτό το πρόγραμμα, για να μην πω ότι έπρεπε να έχουμε κάνει 6/6 νίκες, θα έπρεπε να έχουμε έστω 5 νίκες και να είμαστε μόνοι τρίτοι, εν όψει των δύσκολων παιχνιδιών που έρχονται.

Πέραν των αποτελεσμάτων, τι είδαμε και τι δεν είδαμε από τον Ένινγκ:

• Εμμονή στην ίδια ενδεκάδα, όταν είναι προφανές ότι κάποιοι παίκτες είναι ντεφορμέ
  • Κάνει συνήθως 2 αλλαγές (όχι 3), τη δεύτερη προς το τέλος, άρα η ομάδα παίζει με 12 παίκτες όλα τα 90λεπτα
  • Δεν είδαμε καμία καινοτομία ούτε στη διάταξη ούτε σε συστήματα, βασίζεται εν πολλοίς στις ικανότητες των παικτών (πχ Sasha, Matilla, Gama, Φετφατζίδης)
  • Δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου παίκτες που θα έπρεπε να παίζουν ενδεκάδα, τώρα που θα αρχίσουν οι τιμωρίες με κάρτες και τα ματς κυπέλλου δεν θα έχει ετοιμοπόλεμους 15-16 παίκτες που -με βάση το ρόστερ- θα όφειλε να έχει

• Like it 1

Ακριβώς.... Πολύ μέτριος προπονητής....

Πραγματικά ελπίζω να μην γίνει έτσι, αλλά ανησυχώ ότι στα επόμενα παιχνίδια που το πρόγραμμα είναι δύσκολο (5 εκτός με Ατρόμητο, ΟΦΗ, ΠΑΟ, ΑΕΛ, ΟΣΦΠ και 2 εντός με Βόλο και ζμπάογκ) θα πάρει πόδι ο Γερμανός και θα ψαχνόμαστε ξανά για προπονητή.

Για εκεί πάει φίλε... Και μάλλον ούτε καν θα φτάσει εκεί....Κάνεις δύο απανωτές ήττες με Ατρόμητα και ΟΦΗ και ο τύπος φεύγει.... 

Δε θυμάμαι πάντως άλλη φορά να έχουμε τόσο ικανό ρόστερ και να μη μπορούμε να παίξουμε σαν ομάδα που να δικαιολογεί το ρόστερ της....

Αξία παιχτών > Αξία ομάδας συνολικά

Εκτός από το προβληματικό κοουτσάρισμα, ίσως ακόμη χειρότερη είναι η νοοτροπία του Ένινγκ. Πρέπει να είναι ο μοναδικός προπονητής που είχε ο Άρης που είναι ευχαριστημένος με τις ισοπαλίες. Με τον Πανιώνιο δήλωσε ότι χάρηκε που είδε αντίδραση της ομάδας μετά το 1-0, με τη Λαμία έμεινε λέει ευχαριστημένος από την απόδοση, ενώ χθες με Ατρόμητο δήλωσε ότι σώσαμε το βαθμό! 

Και άντε ο ίδιος δεν ξέρει σε ποια ομάδα ήρθε, οι άλλοι δίπλα του, πχ ο Χαριστέας, ο Τερζής, ή ο φροντιστής με τη χαίτη και τη φαλάκρα δεν του εξηγούν ότι ο Άρης δεν είναι ικανοποιημένος από τέτοιες ισοπαλίες; Έχοντας τέτοια νοοτροπία ο προπονητής, θα τη μεταδίδει και στους παίκτες που θα βολεύονται και αυτοί με τα Χ.