Jump to content
Phantis Forums

Xanthi-Aris (Sunday, 13 October, 17:00 EEST)


Mitsos

Recommended Posts

On 10/14/2019 at 7:48 PM, Mitsos said:

Don't care who starts as long as the result is a win for Aris.

Δεν περιμένω από το νέο προπονητή να κάνει πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, ίσως 1-2 παίκτες, οι 3 για μένα θα είναι έκπληξη. Ούτε τη διάταξη (4-2-3-1) θεωρώ ότι θα αλλάξει. Θα είναι όμως ενδιαφέρον να δούμε πιο συγκεκριμένα πράγματα για το πως θα κινούνται οι παίκτες, τι αλλαγές θα κάνει, πόσο θα δείξει προσαρμοστικότητα στην εξέλιξη του παιχνιδιού, κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

On 10/15/2019 at 12:05 PM, Emperor said:

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Χαχαχαχα καταπληκτικό! Όποιος πρόλαβε και το έκανε, είναι θεούλης!

Kαι το πιο καταπληκτικό ακόμα είναι ότι: 18/10/19 και ώρα 09.20 UK το κείμενο ΔΕΝ έχει άκομα αλλάξει! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως ήταν φάρσα. Αλλά αν το καμαρώνουν οι άνθρωποι και δεν ντρέπονται, τότε δεν τις χρειάζονται άλλο τις μάσκες. Έχουμε ένα πρωτάθλημα που παίζει το ένα παραμάγαζο με το άλλο, είτε το ίδιο με τα κεντρικό μαγαζί. Κι ας λέτε μετά πως η "μπάλα είναι στρογγυλή κι όλα τα αποτελέσματα είναι ανοικτά". Η χώρα της "φαιδρής πορτοκαλέας", η χώρα μας έχει γίνει φαιδρό ανέκδοτο ανά την οικουμένη. 

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Aν εξαιρέσουμε αυτά που ήμουν μικρός και δεν τα θυμάμαι καλά, έχω ζήσει 40 χρόνια πρωταθλήματα στην Ελλάδα, αλλά τέτοια ξεφτίλα που βλέπουμε όμως τα τελευταία 2 χρόνια και φέτος δεν θυμάμαι να έχουμε ξαναδεί. Hell in a cell, χωρίς κανόνες, όλα επιτρέπονται στο βωμό της ανάδειξης του κορυφαίου μαφιόζου!

ΥΓ. Μέσα σε όλα, βάλανε και το VAR, το οποίο έχει γίνει το απόλυτο όπλο των νέων ενοίκων της παράγκας και των παραμάγαζων τους!

Edited by Emperor
Link to comment
Share on other sites

0:1 it finished.

Overall good display. Good debut for our coach.

Someone also asked me in other topic whether I know this coach. I remember when I followed Bundesliga more frequently, he started his main coach career at Nurnberg or Wolfsburg after assisting in his job actually firstly and he was bright after given chances as team played some OK-ish football from beauty of the game's perspective, but also displayed some tactical maturity as German coaches used to show especially back then. Good football it was overall.

We saw some of the bright points at Xanthi.

Let us see home matches where I am sure we will be more attacking to draw even more objective conclusion.

Players felt more relaxed, more confident, more tactical today...everything ! We should be a bit patient too, giving him to finish this season. I am sure he is better than our two previous (Greek) coaches. Any thinking of another change first time he doesn't get more than 1 point in 2 games for example, would be harsh and suicide. Now, let's stabilize the game, the standings, the confidence.

 

 

  • Like it 2
Link to comment
Share on other sites

Μεστή εμφάνιση από την ομάδα σήμερα, πολύ πιο εύκολη νίκη από το οριακό 1-0. Δεν απειληθήκαμε καθόλου, σε όλο το β' ημίχρονο η Ξάνθη έκανε 2 μακρινά σουτ της απελπισίας, που αμφότερα πήγαν στα περιστέρια. Αυτή υποτίθεται είναι η ομάδα-έκπληξη του πρωταθλήματος με τις 6/7 νίκες; Θα μπορούσε άνετα το σκορ να είναι 0-3 αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στις αρκετές ευκαιρίες που είχαμε. Οι παίκτες πάντως έδειξαν αφοσίωση και πάθος, είναι να απορεί κανείς πως αυτή η ομάδα δεν βρίσκεται στις πρώτες θέσεις.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

5 κλασσικές περιπτώσεις αδικίας εις βάρος μας:

1. Αποβολή στο πέναλτι του τερματοφύλακα τους που δεν δόθηκε

2. Χέρι λίγο έξω από την περιοχή τους που δεν δόθηκε

3. Ανύπαρκτη κίτρινη στον Σάσα

4. Κόρνερ δικό μας που μετατράπηκε σε άουτ 

5. Στο 94' σουτ άουτ (με τον αμυντικό μας 1 μέτρο μακριά από αυτόν που σούταρε) μετατράπηκε σε κόρνερ

Σε όλο το ματς ανοχή στο σκληρό τους παιχνίδι.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Emperor said:

5 κλασσικές περιπτώσεις αδικίας εις βάρος μας:

1. Αποβολή στο πέναλτι του τερματοφύλακα τους που δεν δόθηκε

2. Χέρι λίγο έξω από την περιοχή τους που δεν δόθηκε

3. Ανύπαρκτη κίτρινη στον Σάσα

4. Κόρνερ δικό μας που μετατράπηκε σε άουτ 

5. Στο 94' σουτ άουτ (με τον αμυντικό μας 1 μέτρο μακριά από αυτόν που σούταρε) μετατράπηκε σε κόρνερ

Σε όλο το ματς ανοχή στο σκληρό τους παιχνίδι.

O Koυέστα πέρσι είχε φάει απευθείας κόκκινη σε αντίστοιχη φάση. Εδώ ΟΥΤΕ ΚΙΤΡΙΝΗ!!! Έλεγε ο σχολιαστής ότι και καλά ο κανονισμός έχει γίνει λίγο πιο μαλακός έτσι ώστε να μη τιμωρείται τόσο πολύ η ομάδα κλπ. ΟΚ, αλλά ΟΥΤΕ ΚΙΤΡΙΝΗ ρε πούστη μου;;;;

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

Είδα τις καλύτερες φάσεις κι όχι το ματς οπότε η γνώμη μου δεν μπορεί να έχει την κατάλληλη βαρύτητα.

Για να είμαι ειλικρινής το ψιλοφοβόμουνα αυτό το ματς. Λίγο το παράρτημα, λίγο τη σφυρίκτρα, και πιο πολύ εμάς. Οι άλλοι κάνουν τη δουλειά τους κι εμείς τη δική μας. Με αυτό το σκεπτικό θέλω να πω κάτι.  Η περίοδος ανοχής για τον Ιντέγε έχει περάσει και δεν έχουμε κάνει κουβέντα γι' αυτόν. Είναι καιρός πια να πούμε κάτι και γι΄αυτόν. Ναι, είναι θετικός σε όλα του, αλλά όχι στην τελική του προσπάθεια. Πλην όμως εμείς γι' αυτό τον λόγο τον πήραμε. Να είναι ο φορ περιοχής που στέλνει τη μπάλα στο πλεκτό. Αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Γιατί; Επειδή είναι (απαράδεκτα) αργός στο τελικό σουτ. Και αυτό θα διορθωνόταν άμεσα αν έπαιζε την μπάλα με τη μία. Ήρθε η μπάλα και βλέπεις εστία; Σούταρε. Μην κοντρολάρεις. Αν το κάνεις, δώστ' την σε άλλον. Το είπα κι άλλοτε. Πρέπει να γίνει one touch φορ. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να τον περιμένουμε άλλο. Κι είναι κρίμα γιατί τα προσόντα τα έχει. Αν θέλει να ξαναβρεί τον καλό εαυτό του, ας δουλέψει σε αυτό. Υπερωρίες εν ανάγκη. Είναι ντροπή να έρθει ο Διαμαντόπουλος από τον πάγκο και να κάνει καλύτερα ότι κάνει ένα κλασσικο φορ. Για μένα, ναι, ο Διαμαντόπουλς μπορεί και να είναι πιο αποτελεσματικός. Κι ας μην μας αρέσει καθόλου αυτό. Εξάλλου ο Άρης είναι πολύ πιθανό να είναι πιο αποτελεσματικός στο γκολ αν παίζουμε χωρίς κλασσικό φορ. Γιατί αδειάζει μεν μια θέση, αλλά αυξάνονται οι επιθετικοί μας, που θα πατούν την αντίπαλη περιοχή. Κι αφού οι μεσοεπιθετικοί και οι αμυντικοί δίνουν το γκολ, η απουσία του θα μας κάνει πιο αποτελεσματικούς. Κι ο φορ περισσεύει. Ή πιάνει τζάμπα μια θέση κάποιου άλλου!!!

Ας το δούμε κι αυτό.

(Θα δω βέβαια το παιχνίδι, αλλά δεν πιστεύω πως τούτο θα αλλάξει τη γνώμη μου. Το άλλο που θέλω να δω είναι πώς και πόσο στενά μας μάρκαραν. Γιατί σε αυτό έχουμε θέμα. Κι αλλιώς αντιδρούμε εντός κι αλλιώς στα ματς εκτός).

  • Like it 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε almand έχεις 1000% δίκιο.

Δεν τον ήξερα τον παίχτη, δε έχω ιδέα πώς έπαιζε τότε σε Ολυμπιακό. Και τον κρίνω αντικειμενικά.

Εμένα ξεκάθαρα ο Ιντέγε ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. Απορώ γιατί όλος αυτός ο ντόρος! Σιγά τον παίχτη! 

1. Είναι αργός με ΠΟΛΥ αργά πόδια.

2. Δεν είναι ιδιαίτερα αθλητικός

3. Δεν παίζει με τη μία όπως πολύ σωστά λες.

4. Είναι χασογκόλης.

Η λέξη που μου έρχεται πιο πολύ στο μυαλό είναι (θα το πω - σόρρυ) ΑΜΠΑΛΟΣ!

Και τι πρέπει δηλ; Να του δώσω συγχωροχάρτι επειδή τρέχει και μαρκάρει;;;; Αυτό το κάνω και γω που έχω δύο αριστερά πόδια. Βάλε με μέσα και δε θα περάσει ο αντίπαλος τη σέντρα. Αλλά αυτό ζητάμε από ένα φορ περιοχής;;;;

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ για τον Ιντέγε με όλα όσα γράφετε. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν υπάρχει επί της ουσίας αναπληρωματικός φορ, ο Διαματόπουλος δεν είναι έτοιμος, τον είδα στο φιλικό πριν 10 μέρες και ήταν απελπιστικά βαρύς και αργός. Η άλλη επιλογή για φορ είναι ο Ντιγκινί, ο οποίος όμως δεν είναι κλασσικό σέντερ φορ συν ότι και αυτός δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός για σουτ-γκολ στην κίνηση, πρέπει να κάνει κοντρόλ και να σημαδέψει. Για αυτό βλέπουμε τον Ιντέγε όχι μόνον βασικό, αλλά να παίζει και 90λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι θα γίνει με Ντουάρτε - Μαντσίνι ρε παιδιά επιτέλους;;;;

Ο ένας εκτός αποστολής (!) και ο άλλος πάγκο;

Εντωμεταξύ ο Ντουάρτε είχε με Χεράκλες 60-70 συμμετοχές σε 3 σεζόν, δηλαδή φουλ σεζόν και δω έχει παίξει 10 λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Emperor said:

Συμφωνώ κι εγώ για τον Ιντέγε με όλα όσα γράφετε. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν υπάρχει επί της ουσίας αναπληρωματικός φορ, ο Διαματόπουλος δεν είναι έτοιμος, τον είδα στο φιλικό πριν 10 μέρες και ήταν απελπιστικά βαρύς και αργός. Η άλλη επιλογή για φορ είναι ο Ντιγκινί, ο οποίος όμως δεν είναι κλασσικό σέντερ φορ συν ότι και αυτός δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός για σουτ-γκολ στην κίνηση, πρέπει να κάνει κοντρόλ και να σημαδέψει. Για αυτό βλέπουμε τον Ιντέγε όχι μόνον βασικό, αλλά να παίζει και 90λεπτα.

Χίλιες φορές με Ντιγκινί να σου πω, και με λίγο φρεσκάρισμα στους μεσοεπιθετικούς. Στατικές φάσεις με το κεφάλι δεν έχει βάλει και όπου χρειάζεται να παίξει με τα πόδια μπουρδουκλώνεται από μόνος του.... 

Link to comment
Share on other sites

Βάση της εικόνας του ματς αυτός που θα έπρεπε να τα ακούσει ήταν μάλλον Γκάμα. Ο Ιντέγε δεν ήταν κακός εχθές, αλλά με άλλες προοπτικές ήρθε σε εμάς. Οπότε δεν αναιρούμε τα όσα είπαμε. Γιατί αν βελτιώσει τα όσα του σούραμε και καλύτερο θα τον κάνουν και τις μετοχές του θα ανεβάσει σαν ποδοσφαιριστής.

Αλλά το ενδιαφέρον από αυτή την αναμέτρηση εστιάζεται στον Γκάμα. Έκανε τρεις αψυχολόγητες ενέργειες που δεν συμβαδίζουν με την αξία του. Εμένα μου αρέσει. Και μου αρέσει πολύ. Πίστευα γι' αυτόν πως ήταν το 10άρι που ψάχναμε. Αλλά εχθές δεν έπεισε ούτε τον προπονητή του, ούτε εμάς, ούτε καν τον εαυτό του. Και πρέπει να δούμε τι φταίει γι΄ αυτό.

Ο Άρης του Ένιγκ θα έλεγα πως έχει τους ίδιους παίκτες αλλά σε άλλους ρόλους. Αλλά αυτό πολύ λίγο βελτίωσε την εικόνα μας.

Μου άρεσε ο Ιντέγε που πιέζει ψηλά, μου άρεσε και πάλι ο Σάσα που νομίζω πως είναι η μεταγραφή που μας βγήκε μέχρι στιγμής, και ο Κόρχουτ. (Εξαιρετική η ασίστ του στον Ιντέγε στο πέναλτι, αλλά από τα στιγμιότυπα δεν ήμουν σίγουρος πως ήταν αυτός. Όταν ανεβαίνει ψηλά γίνεται ΠΟΛΥ επικίνδυνος και το θέλουμε ένα δυνατό σουτ στο ριμπάουντ των αμυντικών. Έχει κι αυτός κάποια μείον που μπορεί να βελτιώσει και πιστεύω πως θα το κάνει). Καλός ο Ματίγια και ο Φέτφα και νομίζω πως κακώς δεν παίζουν περισσότερο μαζί του. Βοήθησαν και οι συγκυρίες να ανέβει και η απόδοση του Έμαν, κι αυτό είναι ίσως από τα μεγάλα κέρδη από αυτόν τον αγώνα.

Ωστόσο, φανταστείτε πως μπορούσε να ξαναγίνει η στραβή και να μας ισοφαρίσουν στα τελευταία λεπτά. Τότε δεν θα λέγαμε τίποτε από όσα καλά είπαμε για τους πιο πάνω παίκτες μας. Κι αυτό είναι το πρόβλημα μας. Γίνεσαι λίιιιγο πιο αποτελεσματικός και καθαρίζεις το ματς με άνεση. Τόσο απλά.

Ετούτο το στοίχημα ΔΕΝ ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ. Κι αυτό είναι το πρόβλημα μας. Αν το ανακάτεμα της τράπουλας από τον Ένιγκ μας βγάλει την λύση μέσα στα 1-3 παιχνίδια που έρχονται, τότε θαρρώ πως κερδίσαμε τη χρονιά.

Πιστεύω πως την ερχόμενη Κυριακή θα είμαστε αρκετά πιο κοντά σε αυτή τη λύση.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι σ'αυτό σωστός. Ο Γκάμα χθες ήταν το λιγότερο ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟΣ. Και γενικά είναι 80% κάτω από αυτό που θυμόμαστε πέρσι.... Για μένα δεν δικαιολογεί τη θέση στην ενδεκάδα, απλά παίζει γιατί είναι ο Γκάμα.

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ukworm said:

Είδε κανείς τα γκολ που έφαγε ο Βελλίδης;;;;;

χαχαχαχαχ

Μιλάμε τι θα γίνει με δαύτους; Όλο φιλικά θα παίζουνε αυτοί ρε;;;

Όσες φορές και να το δει κανείς (κι αυτό και το δεύτερο ως ένα βαθμό) θα καταλήξει στο ίδιο πράγμα. Κι οι ποδοσφαιριστές επαγγελματίες είναι. Τι να σου κάνει ένα "τρις κι εξήντα" συνέχεια...

Αν δεν έβγαιναν από τα παραθύρια κάτι Κόκλες κι άλλοι ασπρόμαυροι γραφιάδες να τον δικαιολογήσουν με τέτοιο τρόπο, ίσως και να τον δικαιολογούσαμε. Συμβαίνει καμιά φορά... Αλλά όταν τους ακούς όλους να σιγοντάρουν μια γκάφα, σε τα ίδια επιχειρήματα, τότε αρχίζεις και ψάχνεσαι. Τόσες συγκυρίες βρε αδερφέ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...