Jump to content
Phantis Forums

PAOK - Aris (Sunday, 22 September, 18:30 EET)


Emperor

Recommended Posts

Νωρίς και φέτος το πρώτο ντέρμπι. Δεν έχω δει τον ΠΑΟΚ φέτος, δεν γνωρίζω τι μεταγραφές έκαναν, ξέρω ασφαλώς για τις απανωτές σφαλιάρες στην Ευρώπη (2/2 αποκλεισμοί και κάπου 7-8 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη) και για τις 3/3 νίκες στη SL. Παρατηρώ ότι κερδίζουν με οριακά σκορ τα παιχνίδια, το οποίο μπορεί να μην σημαίνει και τίποτε, η ουσία είναι ότι παίρνουν τις νίκες.

Σε ότι αφορά τον Άρη, είναι δεδομένο ότι είμαστε ομάδα έδρας, όχι μόνον φέτος αλλά και ιστορικά (αποκορύφωμα το 79 που κάναμε 17/17 νίκες εντός και μόνον 5 νίκες εκτός για να τερματίσουμε 3οι). Παρόλα αυτά, πέρσι παίξαμε πολύ καλά και στα δύο ντέρμπι στην Τούμπα (δύο ισοπαλίες). Έτσι και φέτος, οι παίκτες ξέρουν ότι πρόκειται για ντέρμπι με βαρύτητα για τους φιλάθλους, αλλά και για την ψυχολογία της ομάδας. Στα θετικά ότι σχεδόν όλοι οι παίκτες μας έχουν την εμπειρία της πιο εχθρικής για τον Άρη έδρας, οπότε λογικά δεν θα μασήσουν από τις γνωστές καφρίλες. 

Έχοντας ως σημείο αναφοράς το πως παίξαμε πέρσι εκεί στο πρωτάθλημα (πίεση ψηλά, αλληλοκαλύψεις, μπλοκάρισμα του play maker τους - του χοντροκώλη με το άφρο μαλλί που δεν μπορώ να συγκρατήσω το όνομα του), αλλά και πως έπαιξε η ομάδα με Παναθηναϊκό προχθές, εκτιμώ ότι θα δώσουμε χώρους και κατοχή στον αντίπαλο, με στόχο να κλείσουμε τους διαδρόμους αμυντικά και να χτυπήσουμε στην κόντρα επιθετικά, αυτό το σύστημα ταιριάζει (με τα σημερινά δεδομένα) στους παίκτες μας (έλλειψη κλασσικού 6αριού, ταχείς μεσοεπιθετικοί, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mitsos said:

If Aris wins, does Terzis deserve to be coach?

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Νομίζω δεν είναι εύκολο να απαντηθεί. Εξαρτάται ποια είναι η σχέση του προπονητή με τους παίκτες, τι κλίμα επικρατεί στα αποδυτήρια, αν είναι ικανός να διαχειριστεί μια κρίση, αν μπορεί να εξελίξει την ομάδα, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Eν τω μεταξύ, ψάχνω να δω σε ποιο κανάλι θα έχει το παιχνίδι και διαβάζω κάτι για paok tv... έφτιαξαν και κανάλι οι νεόπλουτοι... στα τσαντίρια που διαμένουν τα μεμέτια, λοιπόν, θα βλέπουν paok tv ?

Συνεπώς, για εμάς, είτε δεν βλέπουμε το ματς, είτε το βρίσκουμε ιντερνετικά & κλείνουμε τον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ντέρμπι διέπονται από τους νόμους της φανατίλας, τότε είναι εντελώς παράλογο να τα προσεγγίσει κανείς με τη ποδοσφαιρική λογική. Το ντέρμπι της Κυριακής δεν εξαιρείται φυσικά από τον κανόνα και όσοι ξέρουν πώς «παίζεται η μπαλίτσα στην Ελλάδα» ήδη αντελήφθησαν το γεγονός πως ο αγώνας …άρχισε. Οι «αρμόδιοι» πέταξαν την μπάλα  στην εξέδρα, –δεν αποφάνθησαν αν θα είναι Έλληνας ή ξένος ο διαιτητής–, και η «φιλοξενούσα» αρχή* δεν έχασε ευκαιρία και σπεύδει να βάλει τους δικούς της νόμους στο ντέρμπι. Αυτούς που οι ίδιοι ονομάζουν «νόμους της Τούμπας». Δηλαδή να «ορίσουμε ένα δικό μας παιδί να σφυρίζει αντικειμενικά υπέρ ημών», «να  συμφωνήσουμε όλοι πως η οπαδική τηλεόραση θα πρέπει να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα» –εννοείται πως η χρήση VAR θα μείνει στην διακριτική ευχέρεια μας», «κι εσείς αρειανοί μη τολμήσετε να παίξετε μπάλα και να μας αντισταθείτε» κλπ. Κανόνες δηλαδή που μοιάζουν να είναι αντιγραφή του εθιμοτυπικού των παραστάσεων στο Κολοσσαίο της Ρώμης, όταν ήταν στις δόξες του. Γιατί αυτό επιτάσσει το «δίκιο της ζούγκλας» υπό τη σιωπηρή ενοχή της Πολιτείας.

Τούτο το σκηνικό όμως είναι έγκλημα κατά του ποδοσφαίρου. Και η ΕΠΟ, που νίπτει τα χέρια της σαν τον Πιλάτο, είναι ο κύριος ηθικός αυτουργός του εγκλήματος. Γιατί το ντέρμπι θα τελειώσει, κάποιος θα νικήσει, κάποιος θα ηττηθεί, πλην όμων και οι δυο αντίπαλοι θα σηκωθούν. Το ποδόσφαιρο όμως θα λαβωθεί άσχημα. Κι οι δικές του πληγές δεν επουλώνονται εύκολα. Τα ντέρμπι σκοτώνουν το ελληνικό ποδόσφαιρο και σπέρνουν οπαδηλίκι στον κόσμο. Σκόπιμα.

Τέλος με το ουσιώδες μέρος της ανάρτησης, πίσω στην αναμέτρηση της Κυριακής.

Ποια αναμέτρηση όμως; Ποιός είναι σε θέση να «παίξει ένα παιχνίδι», όταν δεν έχουν οριστεί ακόμα οι κανόνες του; Εγώ έχω γνώμη, αλλά αυτή αφορά το ποδόσφαιρο. Κι όχι μια αναμέτρηση που απαιτεί από τον ένα και μόνο να προσέλθει σαν πρόβατο στη σφαγή. Οπότε θα την πω όταν μπουν σωστά οι κανόνες διεξαγωγής του ντέρμπι.

* «φιλοξενούσα» αρχή: παίζει και για ανέκδοτο αυτό.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mitsos said:

If Aris wins, does Terzis deserve to be coach?

Από ότι κατάλαβα εγώ οι ιθύνοντες -Χαριστέας, Καρυπίδης, διοίκηση- ενδιαφέρονται να βρουν ένα ηχηρό όνομα για τον πάγκο της ομάδας. Ένα προπονητή - βιτρίνα δηλαδή. Κι όχι ένα κόουτς με ...κάκαλα. Κατά το πρότυπο της Μπάρτσας ή άλλων μεγάλων ομάδων. Βάζουν τον Ζιντάν μπροστά, αλλά τη δουλειά όλη την κάνει το τεράστιο επιτελείο πίσω από αυτόν. Ψάχνουν λοιπόν ένα παίκτη-προπονητή να μιλά στα αποδυτήρια. Να βάζει στους παίκτες του την νοοτροπία του νικητή. Τα άλλα όλα τα κάνουν οι βοηθοί του. Δεν εξηγείται αλλιώς γιατί ψάχνονται τόσο καιρό με ηχηρά ονόματα τύπου Ιέρο, Κρέσπο κλπ.

Ο Τερζής έδωσε ικανοποιητικά διαπιστευτήρια στα τρία ματς που τον είδαμε (Λαμία, επί Ερέρα, Μόλντε αντί Παντελίδη και ΠΑΟ). Γνώστης των αποδυτηρίων, της ελλ. πραγματικότητας και ...καινοτόμος. Δηλαδή παίρνει πρωτοβουλίες εκεί που πρέπει. Στην παρούσα φάση όμως εγώ θα πάρω την πλευρά της διοίκησης, υπό την προϋπόθεση βέβαια πως ο Τερζής θα αποτελεί ένα αναπόσπαστο κομμάτι του τεχνικού επιτελείου μας. 

Προσοχή. Για τον Τερζή μιλάμε. Όχι τον Μιχαλίτσιο.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει χαμός με το VAR.

Τεράστιο θέμα conflict of interest εδώ πέρα..... 

Το MPAOGK TV θα δίνει εικόνα στο VAR! Βάζουμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα.

Xαχαχαχα ας γελάσω!

Πώς το δέχθηκε αυτό η επίσημη Αρχή του Κράτους; Είναι σαφές ότι παίχτηκαν ιστορίες κάτω από τα τραπέζια σίγουρα....

Μου θυμίζει τις παλιές καλύψεις της ΕΡΤ που μας δείχναν 32 ριπλέυ των Αθηναίων όταν αδικούνταν και 1 για τον Άρη. Η΄ ο σπήκερ που ούρλιαζε στο γκολ των άλλων και σχεδόν έκλαιγε στο γκολ του Άρη.

Η΄ τις σημερινές μεταδόσεις της METROMPAOK που είναι "αντικειμενικότατες" με το εκάστοτε χοντρό αξύριστο τατουαζάτο μαμελούκο να ουρλιάζει υπέρ της Μπαοκ!!!

Για γέλια....

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, almand said:

Από ότι κατάλαβα εγώ οι ιθύνοντες -Χαριστέας, Καρυπίδης, διοίκηση- ενδιαφέρονται να βρουν ένα ηχηρό όνομα για τον πάγκο της ομάδας. Ένα προπονητή - βιτρίνα δηλαδή. Κι όχι ένα κόουτς με ...κάκαλα. Κατά το πρότυπο της Μπάρτσας ή άλλων μεγάλων ομάδων. Βάζουν τον Ζιντάν μπροστά, αλλά τη δουλειά όλη την κάνει το τεράστιο επιτελείο πίσω από αυτόν. Ψάχνουν λοιπόν ένα παίκτη-προπονητή να μιλά στα αποδυτήρια. Να βάζει στους παίκτες του την νοοτροπία του νικητή. Τα άλλα όλα τα κάνουν οι βοηθοί του. Δεν εξηγείται αλλιώς γιατί ψάχνονται τόσο καιρό με ηχηρά ονόματα τύπου Ιέρο, Κρέσπο κλπ.

Ο Τερζής έδωσε ικανοποιητικά διαπιστευτήρια στα τρία ματς που τον είδαμε (Λαμία, επί Ερέρα, Μόλντε αντί Παντελίδη και ΠΑΟ). Γνώστης των αποδυτηρίων, της ελλ. πραγματικότητας και ...καινοτόμος. Δηλαδή παίρνει πρωτοβουλίες εκεί που πρέπει. Στην παρούσα φάση όμως εγώ θα πάρω την πλευρά της διοίκησης, υπό την προϋπόθεση βέβαια πως ο Τερζής θα αποτελεί ένα αναπόσπαστο κομμάτι του τεχνικού επιτελείου μας. 

Προσοχή. Για τον Τερζή μιλάμε. Όχι τον Μιχαλίτσιο.

Όπως τον άκουσα στις δηλώσεις, δε μου φάνηκε ο άνθρωπος που μπορεί να κρατήσει αποδυτήρια ΟΤΑΝ τα πράματα στραβώσουν. Ακούγεται ρατσιστικό και τον παίρνω λίγο face value για να τον κρίνω αλλά ένα ανθρωπάκι είναι ρε παιδιά...

Δε μου φαίνεται ηγέτης εμένα αυτός...

Απλά οι παίχτες παίξανε γι αυτόν γιατί προφανώς είχαν σιχαθεί το βλάκα τον Παντελίδη....

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ukworm said:

Όπως τον άκουσα στις δηλώσεις, δε μου φάνηκε ο άνθρωπος που μπορεί να κρατήσει αποδυτήρια ΟΤΑΝ τα πράματα στραβώσουν. Ακούγεται ρατσιστικό και τον παίρνω λίγο face value για να τον κρίνω αλλά ένα ανθρωπάκι είναι ρε παιδιά...

Δε μου φαίνεται ηγέτης εμένα αυτός...

Απλά οι παίχτες παίξανε γι αυτόν γιατί προφανώς είχαν σιχαθεί το βλάκα τον Παντελίδη....

Έτσι ακριβώς φαίνεται, τουλάχιστον για εμάς που είμαστε από έξω.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ukworm said:

Θα γίνει χαμός με το VAR.

Τεράστιο θέμα conflict of interest εδώ πέρα..... 

Το MPAOGK TV θα δίνει εικόνα στο VAR! Βάζουμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα.

Xαχαχαχα ας γελάσω!

Πώς το δέχθηκε αυτό η επίσημη Αρχή του Κράτους; Είναι σαφές ότι παίχτηκαν ιστορίες κάτω από τα τραπέζια σίγουρα....

Μου θυμίζει τις παλιές καλύψεις της ΕΡΤ που μας δείχναν 32 ριπλέυ των Αθηναίων όταν αδικούνταν και 1 για τον Άρη. Η΄ ο σπήκερ που ούρλιαζε στο γκολ των άλλων και σχεδόν έκλαιγε στο γκολ του Άρη.

Η΄ τις σημερινές μεταδόσεις της METROMPAOK που είναι "αντικειμενικότατες" με το εκάστοτε χοντρό αξύριστο τατουαζάτο μαμελούκο να ουρλιάζει υπέρ της Μπαοκ!!!

Για γέλια....

Και πού το βλέπεις το περίεργο, εδώ έχει φτάσει να ελέγχουν τα πάντα: πρόεδρο ΕΠΟ, χορηγοί SL, μέχρι πρόσφατα κολλητηλήκια με κυβέρνηση, κλπ. Η μπάογκ ανέκαθεν ήταν σωματείο που λειτουργούσε στο παρασκήνιο, πλέον έχουν αναδειχθεί σε βρωμιά αντάξιοι του γαύρου του νότου.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ukworm said:

Όπως τον άκουσα στις δηλώσεις, δε μου φάνηκε ο άνθρωπος που μπορεί να κρατήσει αποδυτήρια ΟΤΑΝ τα πράματα στραβώσουν. Ακούγεται ρατσιστικό και τον παίρνω λίγο face value για να τον κρίνω αλλά ένα ανθρωπάκι είναι ρε παιδιά...

Δε μου φαίνεται ηγέτης εμένα αυτός...

Απλά οι παίχτες παίξανε γι αυτόν γιατί προφανώς είχαν σιχαθεί το βλάκα τον Παντελίδη....

Δεν μιλούσα σε αυτό το σημείο ούτε για τον Τερζή, ούτε για τον Χαριστέα. Εννοώ το πρότυπο παίκτη-προπονητή τύπου Ζιντάν, που σαν νέος και σαν παιχτούρα οι υπόλοιποι θα τον άκουγαν τη γνώμη του στα αποδυτήρια. (Γιατί, λογικά, τα έφαγε με το κουτάλι και ξέρει τι ξεσηκώνει τους παίκτες).

Το μπόι αν εννοείς τον Τερζή, δεν μου λέει κάτι. Και σίγουρα δεν είναι αυτός που εμφυσήσει πνεύμα ηγέτη στους παίκτες, τον βρίσκω όμως χρήσιμο γιατί ξέρει τον εκάστετε αντίπαλο. Και η σωστή προετοιμασία επάνω του είναι μισή νίκη.  Σαν σκιά του προπονητή δεν μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες. Παράδειγμα το 1ο παιχνίδι στο Μόλντε. Όταν είχε το ελεύθερο όμως, άλλαξε την ομάδα. Τον Φέτφα αριστερά, τον Γκάμα 10άρι, τον Ντίγκι δεξιά και μπάλα στους αντιπάλους για να κτυπήσει στην αντεπίθεση την αδύναμη άμυνα τους. Έπεσε η κατοχή μπάλας που όμως εξοικονήμησε ταχύτατες αντεπιθέσεις. (Δούλεψε τα τελειώματα κι αυτό φάνηκε στον αγώνα κλπ).

Κι ένα πανέξυπνο τρίκ που θα φανεί στο επόμενο παιχνίδι είναι πως ο αντίπαλος δεν μπορεί να είναι σίγουρος πώς θα στηθεί η ομάδα στην Τούμπα. Κι αυτό είναι τεράστιο αβαντάζ για μας. Γιατί και η δική τους άμυνα πονάει -δέχονται σε κάθε ματς γκολ- και τρέμουν τις γρήγορες αντεπιθέσεις, επειδή οι πλάγιοι τους ανεβαίνουν πάρα πολύ και δεν επιστρέφουν γρήγορα -πλην Γιαννούλη-.

Σε ποιον Άρη λοιπόν θα προσαρμοστούν; Σε αυτόν με τον Γκάμα αριστερά, τον Ντίγκι κέντρο με τον Φέτφα δεξιά,  ή αυτόν που πρόβαρε ο Τερζής με τον ΠΑΟ; Γιατί αφορά τα πρόσωπα και η άμυνα τους δεν μπορεί να δουλέψει μαν-του-μαν στα πρόσωπα κλειδιά του Άρη!

Αυτά όμως με κάνουν να μιλήσω για το ματς και δεν το θέλω. (Γιατί άλλη θα ήταν η άποψη μου για ένα παιχνίδι που παίζεται επί ίσοις όροις κι εντελώς άλλο να πηγαίνουμε σαν πρόβατα επί σφαγή υπό τη σιωπηρή συγκατάθεση των Αρχών. -Ήθελα, μάλιστα, να προβλέψε τον Σιδηρόπουλα για τον ορισμό του, και δεν το τόλμησα γιατί ο ορισμός του θα ήταν το πιο ακραίο σενάριο για μας. Και να που οι άνθρωποι δεν έχουν ίχνος τσίπας επάνω τους. Θυμήθηκα κι όλας για πόσο ουρλιάζανε κάποτε, όταν κάποιος ρέφερι,  τόλμησε να παίξει 50% - 50% στην έδρα μας κι αυτοί χάσανε δίχως να περάσουνε πάνω από 2 φορές το κέντρο του γηπέδου. Γι' αυτούς ήταν ο μεγάλος σφαγέας). Συνεπώς στη φανατίλα και στο τυφλό συμφέρον για τι δίκαιο αγώνα μιλάμε; Το αποτέλεσμα προδιαγράφηκε και απομένουν τα τυπικά.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα μια δυο φορές τον Πάοκ κι η εικόνα που έχω είναι αυτή που λένε όλοι. Πως είναι σαφώς πιο αδύναμος από τον περσινό ΠΑΟΚ, ιδίως αμυντικά και επιπλέον σχετικά προβλέψιμος. Αυτά βέβαια σε σχέση με πέρσι κι όχι με τα μέτρα άλλων μικρομεσαίων ομάδων.

Συγκεκριμένα: το παιχνίδι το κάνει κυρίως ο Μπίσεσμπαρ από τα αριστερά με τον Πέλκα δεξιά. Εξτρέμ είναι αριστερά ένας Ζαμπά, που εμένα μου αρέσει γιατί έχει επικίνδυνες πλαγιοκοπήσεις αλλά πιο πολύ δεξιά, όπου βάζουν τον Λημιό που αμύνεται πολύ καλά.

Αδυναμίες:

 Έφυγε ο Λουτσέσκου, έφυγε και το γνωστό του πλάνο. Ήρθε ο πορτογάλλος Φερέιρα -συνδέστε το συνειρμικά με άλλα ονόματα όπως, Σάντος, Εθνική, Περέιρα, ΚΕΔ, κλπ και θα έχετε μια ιδέα πώς παίζεται η μπαλίτσα στο Ελλάντα- κι αυτό έφερε ανακατατάξεις. Που δεν είναι κακές, αλλά δεν τις έμαθαν οι παίκτες. Τα μπακ κατεβαίνουν πολύ χαμηλά, και συνεργάζονται καλά με τους ακραίους, αλλά ο άξονας τους είναι αδύναμος, αφού κουμαντάρεται από ένα ανασταλτικό, τον Esiti, ένα δυνατό αλλά άτσαλο παίκτη κι ένα δημιουργικό Μίσιτς που είναι καλός. Ο Άκπομ, το σέντερ φορ τους είναι ολόιδιος στα χαρακτηριστικά με τον δικό μας Ιντέγε, αλλά ετούτος παίρνει καλύτερες θέσεις. Ο Πέλκας, έξοχος μεσοεπιθετικά, κακός στα τελειώματα.

Κατά τη γνώμη μου αν ο Σάσα δεν αφήσει τον Μπίσεσβαρ από την επιτήρηση του, κι δύο κρυφοί παίκτες αναλάβουν να καραδοκούν διακριτικά, ο ένας τον Πέλκα στις επαφές του με τη μπάλα, και ο άλλος τον Μίσιτς, πήραμε τον άξονα και τον έλεγχο του αγώνα. Ο Εσίτι είναι δυνατός αλλά όχι ταχύς και δεν επαρκεί για το ανασταλτικό κομμάτι του αντιπάλου. Κάπου στο 60' Θα περάσει μέσα τον Ελ Καντουρί και το παιχνίδι θα αλλάξει κανόνες. Δεν θα μας φτάνει ο αντίπαλος στις αντεπιθέσεις κι όλες τους θα σταματούν με φάουλ. Θα αρχίσουν τα νεύρα, αλλά απαγορεύεται να παρασυρθούμε. Θα βάλει στην συνέχεια τον Στόχ, και θα βγάλει τον Μπίσεσβαρ (κάπου στο 70') και το ερώτημα είναι πόσο θα αντέξει ο Σάσα να μαρκάρει όλη αυτή την πλευρά, γιατί ο Στόχ είναι γρήγορος. Συνεπώς θέλει βοήθειες από τον Σούντρεν.

Ένα ακόμη ΠΟΛΥ καλό χαρτί του Φερέιρα είναι η αλλαγή του Άκπομ από τον Σιντέρσκι. Αλλάζει τον παίκτη όταν θέλει ταχύτητα και πλέον η μπάλα περνά συρτά στην αντίπαλη περιοχή. Ο Βέλεθ δεν θα έχει καθόλου εύκολο έργο ούτε με τον ένα, ούτε με τον άλλο, αλλά είναι και οι 2 στα μέτρα του κι, εφόσον αντέξει τις αγκωνιές, τότε καταφέρνει και τους δυο. Υπάρχει πάντα όμως ο παράγων διαιτητής κι αυτός ξέρουμε πώς θα σφυρίξει.

Θεωρητικά οι Κόρχουτ και Σούντγκρεν είναι σε θέση να νικήσουν τα αντίπαλα εξτρέμ, αλλά στην περίπτωση που παίξουν 4-4-2, -λιγότερο πιθανό το βλέπω αυτό- ο Σούντγκρεν θα ζοριστεί πολύ με τον Μπίσεσμπαρ. Γιατί ο διαιτητής θα φροντίσει να ελευθερώνει το 10άρι τους και γενικά να σφυρίζει ότι διεκδικείται υπέρ του γηπεδούχου. Κι αυτό εκνευρίζει κι ο Σούντρεν με τον Ματίγια είναι ιδιαίτερα επηρρεπείς σε αυτό. Επειδή εξακολουθούν να νομίζουν πως οι κανόνες της απλής λογικής ισχύουν και στα μέρη μας.

Με αυτά και με τα άλλα φτάνουμε προς το τέλος της αναμέτρησης και δεν είπαμε για τα γκολ (από τη μεριά μας φυσικά).

Η αδύναμη πλευρά του Πασχαλάκη είναι στο αριστερό του χέρι και τα συρτά σουτ σε αυτή τη γωνία (λόγω ύψους). Θυμηθείτε το γκολ του Ματέο πέρσι. Εδώ εμείς έχουμε ελπίδες γιατί Ντιγκινί και Ιντέγε σουτάρουν συρτά, αλλά ο τελευταίος προτιμά την άλλη γωνία από αυτή που θέλουμε. Οπότε θα πρέπει να δουλέψουμε τέτοια σουτ.

Πάμε στα στημένα. Το ψωμοτύρι για τον Πάοκ. Από αυτά πήρε πρωτάθλημα κι έβγαλε άλλα 2-3 πρωταθλήματα επί Σάντος.

Στα κόρνερ μπαίνουν 2 παίκτες μπροστά στον τερματοφύλακα να τον εμποδίσουν να βγει κι εκτός φάσης πάντα κτυπούν ύπουλα. Θα τα πιάσει αυτά η κάμερα; Δύσκολο. Ειδικά η οπαδική τηλεόραση που την χειρίζεται η θύρα 4.

Δεν νομίζω να παρέλειψα κάτι εκτός βέβαια από το στραγάλι. Αλλά εδώ η λογική υψώνει τα χέρια. Τώρα που έχει και τη συγκατάθεση των αρχών ποιος τον πιάνει. "Κάνε, Σιδηρόπουλε, ότι υπαγορεύει η αξιοπρέπεια σου. Εμείς φυσικά το ξέρουμε πως οτιδήποτε φανεί μεμπτό στην περιοχή μας είναι πέναλτι και κάρτα -κατά κατά προτίμηση, αλλά κι η κίτρινη δεν μας χαλάει- χωρίς φυσικά να ισχύει το ίδιο στην αντίπαλη περιοχή. Έξω από τις περιοχές σφυρίζουμε γενικά υπέρ του γηπεδούχου, εκτός κι αν πρόκειται για κάτι κραυγαλέο, αλλά απαγορεύεται δια ροπάλου να σφυρίξουμε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων. Γιατί κάτι τέτοιο πιο πιθανό είναι να γίνει γκολ, από ένα πέναλτι υπέρ τους. Κι αν τα κάνουμε όλα αυτά όπως πρέπει θα μπορέσουμε να πληρωθούμε για τον κόπο μας και να ξαναπέξουμε την ερχόμενη Κυριακή. (Κουίζ: ποιο ξενοδοχείο προτιμούν για τη διαμονή τους οι διαιτητές; Ευκολάκι. Δεν ξέρουμε αν πληρώνονται και σε αυτό).

 

 

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

(Διορθώνω το τελευταίο μισό της προηγούμενης ανάρτησης)

...

Στα κόρνερ 2 και 3 παίκτες κολλούν στον τερματοφύλακα να τον εμποδίσουν να βγει, δίνοντας χώρο στον Μάτος κι ιδίως Βαρέλα να πηδήξουν ψηλά, κι εκτός φάσης πάντα κτυπούν ύπουλα. Θα τα πιάσει αυτά η κάμερα; Δύσκολο. Ειδικά η οπαδική τηλεόραση που την χειρίζεται η θύρα 4. Η εκτέλεση ΠΑΝΤΑ στο πρώτο δοκάρι. (Με τον Ατρόμητο έβγαλαν 2 φορές καρμπόν την ίδια φάση που μπήκε και τις δύο γκολ).

Συνοψίζω για το αγωνιστικό κομμάτι και μόνο: Αν

1. πάρεις το κέντρο τους,

2 τους κτυπήσεις με ταχύτητα στις αντεπιθέσεις (όπως κάναμε με τον ΠΑΟ) και

3 παροπλίσεις τα στημένα τους φεύγεις με την νίκη

Οπότε πάω κι εγώ με την 11άδα του Λονδρέζου. Πρέπει όμως να προσθέσουμε και τον Λάρσον σαν αλλαγή. Γιατί θα κάνει ζημιά η ταχύτητα του. Ο Φερέιρα άκουσα πως δούλεψε την αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Δεν ξέρουμε πόσο την έμαθαν οι παίκτες του, αλλά υποθέτω πως δόθηκαν εντολές για το μαρκάρισμα του Φέτφα, του Ιντέγε και λιγότερο του Γκάμα. Ωστόσο θεωρώ δεδομένο πως θα ρίξουν τον Εσίτι στον Ματίγια και τον Κρέσπο στον Ιντέγε. Οπότε δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά από αυτούς. Η ζημιά όμως μπορεί να έρθει από τους κρυφούς επιθετικούς. Ή από τους αμυντικούς που ανεβαίνουν. Γιατί το γκολ θα έρθει από ένα αφύλακτο παίκτη. Κάποιον Κόρχουτ, ας πούμε, ή ένα Λάρσον που θα κτυπήσει στην αντεπίθεση. Θα έλεγα τον Βέλεθ ή τον Σάσα, αλλά κάτι τέτοιο θα τους δώσει τα πνευμόνια στο χέρι.

Όπως και να έχει θέλουμε παίκτες με εμπειρία σε αυτό τον ντέρμπι. Από παίκτες σαν τον Μαντσίνι, κλπ που δεν ξέρουν τι σημαίνει Τούμπα, τι να περιμένεις;

Αυτά. Δεν νομίζω να παρέλειψα κάτι εκτός βέβαια από το στραγάλι. Αλλά εδώ η λογική υψώνει τα χέρια. Τώρα που έχει και τη συγκατάθεση των αρχών ποιος τον πιάνει. "Κάνε, Σιδηρόπουλε, ότι υπαγορεύει η αξιοπρέπεια σου". Εμείς φυσικά το ξέρουμε πως οτιδήποτε φανεί μεμπτό στην περιοχή μας είναι πέναλτι και κάρτα -κόκκινη κατά προτίμηση, αλλά κι η κίτρινη δεν μας χαλάει- χωρίς φυσικά να ισχύει το ίδιο για την αντίπαλη περιοχή. Έξω από τις περιοχές σφυρίζουμε γενικά υπέρ του γηπεδούχου, εκτός κι αν πρόκειται για κάτι κραυγαλέο, αλλά απαγορεύεται δια ροπάλου να σφυρίξουμε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων. Γιατί κάτι τέτοιο πιο πιθανό είναι να γίνει γκολ, από ένα πέναλτι υπέρ τους. Κι αν τα κάνουμε όπως πρέπει όλα αυτά, θα μπορέσουμε να πληρωθούμε για τον κόπο μας και να ξαναπέξουμε την επόμενη Κυριακή. (Κουίζ: ποιο ξενοδοχείο προτιμούν για τη διαμονή τους οι διαιτητές; Ευκολάκι. Δεν ξέρουμε αν πληρώνονται και σε αυτό).

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ukworm said:

Ενδεκάδα

-----------------------Κ---------------

Σου---Βελε---Ροζ-----Κορχ

--  Σασα ------- Ματιγια-----

Φετφα----Ντιγκι----- Γκαμα

--------------Ιντε---------------------

As much as I appreciate the effort and passion Diguiny plays with he is a very sloppy player.  I would really like to see either Mancini or Duarte in there ahead of him.  Maybe you play him in this game but going forward they need to start improving the on field quality of the team.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, almand said:

Αυτά όμως με κάνουν να μιλήσω για το ματς και δεν το θέλω. (Γιατί άλλη θα ήταν η άποψη μου για ένα παιχνίδι που παίζεται επί ίσοις όροις κι εντελώς άλλο να πηγαίνουμε σαν πρόβατα επί σφαγή υπό τη σιωπηρή συγκατάθεση των Αρχών. -Ήθελα, μάλιστα, να προβλέψε τον Σιδηρόπουλα για τον ορισμό του, και δεν το τόλμησα γιατί ο ορισμός του θα ήταν το πιο ακραίο σενάριο για μας. Και να που οι άνθρωποι δεν έχουν ίχνος τσίπας επάνω τους. Θυμήθηκα κι όλας για πόσο ουρλιάζανε κάποτε, όταν κάποιος ρέφερι,  τόλμησε να παίξει 50% - 50% στην έδρα μας κι αυτοί χάσανε δίχως να περάσουνε πάνω από 2 φορές το κέντρο του γηπέδου. Γι' αυτούς ήταν ο μεγάλος σφαγέας). Συνεπώς στη φανατίλα και στο τυφλό συμφέρον για τι δίκαιο αγώνα μιλάμε; Το αποτέλεσμα προδιαγράφηκε και απομένουν τα τυπικά.

Πραγματικά σαν πρόβατα σε σφαγή πάμε... Διαιτητής ορίστηκε ο δηλωμένος οπαδός της μπάογκ, Σιδηρόπουλος. Για όσους δεν το ξέρουν ήταν μέλος εφηβικής ομάδας της μπάογκ και κυκλοφορούσε στο Ωραιόκαστρο με τη φανέλα τους. H εικόνα που θα δίνει το VAR θα είναι υπό τον έλεγχο της baogtv. Και ποιος ξέρει τι άλλο έχουν σκαρφιστεί για να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις να πάρουν το ματς. ΥΓ. Δεν χρειάζεται πάντως να γίνει η μεγάλη φάση για να καθορίσει το αποτέλεσμα η σφυρίχτρα. Σε ένα παιχνίδι οριακό (πέρσι αποδείχτηκε ότι και τα 3 παιχνίδια ανάμεσα μας ήταν οριακά) αρκεί ο διαιτητής να σφυρίζει προς τη μία πλευρά όλα τα αμφισβητούμενα ανάμεσα στις δύο περιοχές. Πόσες φορές ρε παιδιά στην Τούμπα δεν τα έχουμε δει αυτά, όχι τώρα που ελέγχουν την παράγκα τα μεμέτια αλλά ακόμη και όταν υποτίθεται ήταν εκτός συστήματος;

Link to comment
Share on other sites

Eν τω μεταξύ στο άλλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός ορίστηκε ξένος διαιτητής! Με ποιο δηλαδή κριτήριο το ντέρμπι της Αθήνας θα έχει ξένο διαιτητή, ενώ της Θεσσαλονίκης θα έχει Έλληνα (και μάλιστα οπαδό του γηπεδούχου); Και με ποιο κριτήριο πέρσι τα Άρης-ΠΑΟΚ είχαν ξένους διαιτητές και φέτος όχι; Αν δεν υπάρχει λογική (που δεν υπάρχει βέβαια) τότε υπάρχει σκοπιμότητα.  

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Mitsos said:

...  I would really like to see either Mancini or Duarte in there ahead of him.  Maybe you play him in this game but going forward they need to start improving the on field quality of the team.

Παίζει κι αυτή η πιθανότητα. Γιατί η άγνοια του κινδύνου σε κάνει και τολμηρό και επικίνδυνο. Οπότε παίκτες σαν τον Duarte ή τον Mancini δεν φοβούνται το σκυλί που γαυγίζει. Σαν αλλαγές όμως κι όχι βασικοί. Όταν ο Ματίγια εκνευριστεί επειδή θα τον κιτρινίσουν άδικα, και ο Μαντσίνι όταν κουραστεί ο Φέτφα.

Ο Τύπος ήδη έκανε λόγο για εκπλήξεις στην ομάδα οπότε όλα είναι πιθανά. Ο Duarte ειδικά είναι ότι πρέπει για τέτοιου είδους ντέρμπι, όπου το ποδόσφαιρο δεν παίζεται πάντα με τη μπάλα. Έχει τη σωματοδομή να αντέξει, και την εμπειρία από το σκληρό ολλανδικό πρωτάθλημα. Το ίδιο και ο Μαντίνι που μεγάλωσε στα αργεντίνικα γήπεδα πριν έρθει στην Ευρώπη. Κι εκεί "η κολασμένη Τούμπα" μοιάζει παιδική χαρά. Εξάλλου οι συμπολίτες μας, έχουν υπόψη τους πλέον, πως το μπαλάκι που τους πέταξε η ΚΕΔ, με τον Σιδηρόπουλο, δεν αποκλείεται να είναι μια πρώτης τάξεως παγίδα για τον υπότροπο γηπεδούχο να τους δώσει αφορμή να ξηλώσουν την ασπρόμαυρη παράγκα που έχτισαν. Και το πακέτο Σαραιδάρη, Σιδηρόπουλου, Γραμμένου να πάρει δρόμο. Για να μη προσθέσω σε αυτούς και τον Περέιρα και τους άλλους παρατρεχάμενους της ΕΠΟ, αλλά και το εγχείρημα της οπαδικής τηλεόρασης που θέλουν να θεσπίσουν στο τόπο μας. Γιατί το μαγαζί θα αλλάξει διοίκηση και όλοι περιμένουν να τους δώσουν την αφορμή.

Τώρα βέβαια είναι αργά. Δεν προλαβαίνουν να σουλουπώσουν τη Τούμπα να δείχνει εκκλησία την Κυριακή, γιατί ο κόσμος τους ξεσηκώθηκε κι αν υπαρχει κάτι να τον φρενάρει είναι ο φόβος της τιμωρίας,

Συνεπώς, το σκυλί θα γαυγίσει και μάλιστα δυνατά, αλλά δεν θα δαγκώσει. Οπότε, ποιος το φοβάται;

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Emperor said:

Eν τω μεταξύ στο άλλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός ορίστηκε ξένος διαιτητής! Με ποιο δηλαδή κριτήριο το ντέρμπι της Αθήνας θα έχει ξένο διαιτητή, ενώ της Θεσσαλονίκης θα έχει Έλληνα (και μάλιστα οπαδό του γηπεδούχου); Και με ποιο κριτήριο πέρσι τα Άρης-ΠΑΟΚ είχαν ξένους διαιτητές και φέτος όχι; Αν δεν υπάρχει λογική (που δεν υπάρχει βέβαια) τότε υπάρχει σκοπιμότητα.  

Που το ξέρεις οτι είναι οπαδός του ΠΑΟΚ ο Σιδηρόπουλος; Ίσως έχετε δίκιο στο οτι έπρεπε να σφυρίζει ξένος αλλα την προηγούμενη εβδομάδα με τον ΠΑΟ δεν ήταν ντέρμπυ; Μπήκε ενα Κ το τέλος και ξαφνικά θυμηθήκαμε τους ξένους διαιτητές;

Ο Καραπαπάς για ποιό λόγο φώναζε στη γενική συνέλευση για τον ορισμό του Σιδηρόπουλου; Βρε ούτε τα προσχήματα λέμε..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς βλέπει την εύνοια στην ομάδα σας που σημαίνει ότι έμμεσα θίγονται και τα δικά του συμφέροντα καθώς σας θεωρεί ώς τον κύριο ανταγωνιστή για το πρωτάθλημα....

Πού το παράλογο;

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Athens4 said:

 Ίσως έχετε δίκιο στο οτι έπρεπε να σφυρίζει ξένος αλλα την προηγούμενη εβδομάδα με τον ΠΑΟ δεν ήταν ντέρμπυ; Μπήκε ενα Κ το τέλος και ξαφνικά θυμηθήκαμε τους ξένους διαιτητές;

Η απάντηση είναι απλή, ο Παναθηναϊκός (τη σήμερον ημέρα) όπως άλλωστε και ο Άρης δεν έχουν προσβάσεις (ούτε φανερές ούτε υπόγειες) στο σύστημα (ΕΠΟ, ΚΕΔ, κλπ), με συνέπεια να μην χρειάζεται ξένος διαιτητής για να διασφαλίσει το 50-50. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Athens4 said:

Ο Καραπαπάς για ποιό λόγο φώναζε στη γενική συνέλευση για τον ορισμό του Σιδηρόπουλου; Βρε ούτε τα προσχήματα λέμε..

Χέστηκε ο Καραπαππάς αν αδικηθεί ο Άρης... Το πρόβλημα του είναι να μην ευνοηθεί ο ΠΑΟΚ. 

ΥΓ. Μεγάλο πρόβλημα να προσπαθείς να συνεννοηθείς με μπαογκτζή και να πρέπει να εξηγήσεις τα εντελώς αυτονόητα...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Emperor said:

Η απάντηση είναι απλή, ο Παναθηναϊκός (τη σήμερον ημέρα) όπως άλλωστε και ο Άρης δεν έχουν προσβάσεις (ούτε φανερές ούτε υπόγειες) στο σύστημα (ΕΠΟ, ΚΕΔ, κλπ), με συνέπεια να μην χρειάζεται ξένος διαιτητής για να διασφαλίσει το 50-50. 

Με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ukworm said:

Προφανώς βλέπει την εύνοια στην ομάδα σας που σημαίνει ότι έμμεσα θίγονται και τα δικά του συμφέροντα καθώς σας θεωρεί ώς τον κύριο ανταγωνιστή για το πρωτάθλημα....

Πού το παράλογο;

 

14 minutes ago, Emperor said:

Χέστηκε ο Καραπαππάς αν αδικηθεί ο Άρης... Το πρόβλημα του είναι να μην ευνοηθεί ο ΠΑΟΚ. 

ΥΓ. Μεγάλο πρόβλημα να προσπαθείς να συνεννοηθείς με μπαογκτζή και να πρέπει να εξηγήσεις τα εντελώς αυτονόητα...

Και που έχει ευνοηθεί ο ΠΑΟΚ φέτος; Ο Ολυμπιακός με το καλημέρα ευνοήθηκε στον αγώνα με τον Αστέρα! Δείξανε το VAR με ριπλέι τραβηγμένο απο κάποιο μπαλκόνι απέναντι απο το γήπεδο για να μην δοθεί πεντακάθαρο πέναλτι! Εκεί μόκο ομως. Αυτοί είστε. Παράρτημα του χοντρού.

Βγάλτε τα κομπλεξικά γυαλγιά επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...