Jump to content
Phantis Forums

AEL Limassol - Aris (Thursday, 1 August, 20:00 EET)


Emperor

Recommended Posts

Απαράδεκτος Άρης, μου θύμισε ομαδούλα. Και όχι, ο σκοπός ΔΕΝ αγιάζει τα μέσα.

Μπες μέσα, πάρε πρωτοβουλία, παίξε μπάλα και διάλυσέ τους.

Ο καραγκιόζης έδωσε από το 15 κατοχή στην ΑΕΛ, και τους κάναμε να πιστέψουν ότι μπορούν να μας κερδίσουν. Αυτός ο ΑΡΧΙΒΛΑΞ νομίζει ότι προπονεί τον Αστέρα ακόμα!!!!

ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥ

Ο Άρης φέτος είναι 100% πιο αδύναμος από πέρσι και κάτι πρέπει να γίνει.....

  • Ο Φέτφα δε συγκρίνεται με τον Γκαρσία, δεν έχει ουσία στο παιχνίδι του, δε έχει τελείωμα
  • ο Ιντέγε είναι πρώην παίχτης (ό,τι και να λένε τα σάιτς, ότι πάλεψε και ήταν στις φάσεις κλπ)
  • ο Ντουάρτε έπαιξε 5 λεπτά στο φιλικό, δεν ξέρω αν είναι καν παίχτης ή εξωφυλαρούχας!!!
  • ο Σάσα λίγα πράγματα ως τώρα
  • Ο Σούντγκρεν καλύτερος από αυτούς που είχαμε αλλά πολύ επιπόλαιος, νευρικός και λαθατζής. Περιμένω περισσότερα για να δικαιολογήσω την τεράστια προσμονή μας ("ο Σούνγκρεν και ο Σούντγκρεν και πότε θα έρθει ο Σούντγκρεν"
  • Ο Βαλεριάνος έφυγε και δεν έχουμε εναλλακτική. Ο Κόρχουτ δεν φαίνεται φρέσκος καθόλου.

 

ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥ (και πάλι)

 

 

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ukworm said:

Απαράδεκτος Άρης, μου θύμισε ομαδούλα. Και όχι, ο σκοπός ΔΕΝ αγιάζει τα μέσα.

Μπες μέσα, πάρε πρωτοβουλία, παίξε μπάλα και διάλυσέ τους.

Ο καραγκιόζης έδωσε από το 15 κατοχή στην ΑΕΛ, και τους κάναμε να πιστέψουν ότι μπορούν να μας κερδίσουν. Αυτός ο ΑΡΧΙΒΛΑΞ νομίζει ότι προπονεί τον Αστέρα ακόμα!!!!

ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥ

Ο Άρης φέτος είναι 100% πιο αδύναμος από πέρσι και κάτι πρέπει να γίνει.....

  • Ο Φέτφα δε συγκρίνεται με τον Γκαρσία, δεν έχει ουσία στο παιχνίδι του, δε έχει τελείωμα
  • ο Ιντέγε είναι πρώην παίχτης (ό,τι και να λένε τα σάιτς, ότι πάλεψε και ήταν στις φάσεις κλπ)
  • ο Ντουάρτε έπαιξε 5 λεπτά στο φιλικό, δεν ξέρω αν είναι καν παίχτης ή εξωφυλαρούχας!!!
  • ο Σάσα λίγα πράγματα ως τώρα
  • Ο Σούντγκρεν καλύτερος από αυτούς που είχαμε αλλά πολύ επιπόλαιος, νευρικός και λαθατζής. Περιμένω περισσότερα για να δικαιολογήσω την τεράστια προσμονή μας ("ο Σούνγκρεν και ο Σούντγκρεν και πότε θα έρθει ο Σούντγκρεν"
  • Ο Βαλεριάνος έφυγε και δεν έχουμε εναλλακτική. Ο Κόρχουτ δεν φαίνεται φρέσκος καθόλου.

 

ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥ (και πάλι)

Για τον Παντελίδη συμφωνώ 100%, τα γράφω από πέρσι, τα έγραφα ακόμη και όταν η ομάδα έπαιρνε τις νίκες. 

Για τους παίκτες, έτσι φαίνεται - όπως τα γράφεις, αλλά είναι άδικο να τους κρίνουμε μέσα στο κατακαλόκαιρο, χωρίς πλήρη προετοιμασία, κι ενώ ενσωματώνονται ακόμη στην ομάδα. Θεωρώ ότι σε 2 μήνες περίπου θα μπορούμε να πούμε κάποια πράγματα με βεβαιότητα.

Για την ώρα, αν μένει ακόμη ανοικτό το θέμα με τον Mateo, πρέπει να κάνουν τα αδύνατα-δυνατά να τον πάρουμε. Με αυτόν και με τον Bruno Gama ξανά στην ομάδα, θα είμαστε πάρα πολύ καλύτεροι από πέρσι.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα μαζί σου φίλε μου Λονδρέζε, αν δεν διάβαζα (δεν θυμάμαι πού) από τα ίδια τα χείλη του Παντελίδη πως δεν ήταν, λέει, δική του εντολή η οπισθοχώρηση των παικτών του μετά το γκολ. (Κάτι που συνιστά μεγάλο πειθαρχικό παράπτωμα από όλη την 11άδα, κι αυτό λογικά δεν θα πρέπει να περνά έτσι στο ντούκου. Θυμηθείτε το παράπτωμα του Γκαρσία με το πέναλτι που κλήθηκε να πληρώσει πρόστιμο).

Όπως και να έχει ήταν και είναι ΜΕΓΑ ΚΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ που ευτυχώς δεν το πληρώσαμε ακριβά.

Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, εγώ κρατώ μια επιφύλαξη για τον Ιντέγε του 2ου παιχνιδιού. Διότι ήταν υπό συνεχή επιτήρηση 1, 2 και κάποιες φορές 3 παικτών. Είχε ωστόσο τελικές παρά το πρέσινγκ που όλες τους πήγαιναν μέσα. Τον δικαιολογώ όμως γιατί ελλείψει 10ου -και 8αριού σε αυτό το παιχνίδι- ο Άρης παίζει ανορθόδοξα. Κι αν μας βγαίνει είναι από το φιλότιμο κάποιων ή από καθαρή τύχη.

Ο Ματίγια από εκπληκτικός στο πρώτο παιχνίδι, μέτριος προς το λίγος στο δεύτερο.

Σωστά τα λες για τον Κόρχουτ και τον Σούγκρεν που εχθές έπαιζαν σαν "ταγάρια". Πολύ δύναμη, ελάχιστο μυαλό και καθόλου (σχεδόν) αλληλοκαλύψεις με τους εξτρέμ.

Ο Ρόουζ μου άρεσε εχθές -για πρώτη φορά θα έλεγα- και νομίζω πως αρχίζει να δένει με τον Βέλεθ που μοιάζει αναντικατάστατος.

Για τον Μπάσα -τα είπα και χθες θα το πω και σήμερα- δεν έχω πολλά να πω πέρα από ένα μπράβο με πολύ σεβασμό. Γιατί με τον Ματίγια σε όχι καλή μέρα και σε ένα 4-2-3-1 με 3-5-2 καλείσαι να κερδίσεις το κέντρο σχεδόν μόνος έναντι 5 αντιπάλων και μάλιστα με ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ από νωρίς!!! Όχι πως τους εξουδετερώσαμε εντελώς, αλλά σταθήκαμε αξιοπρεπώς οπότε μπράβο στον παίκτη και ρισπέκτ.

Και κλείνω με τον Παντελίδη.

Αφού το είπα έμμεσα να το πω και άμεσα. Παίζει με τα νεύρα μας. Ο πολύ καλός μεσοεπιθετικά Άρης στα δύο επίσημα ματς έχει τα χάλια του. Οι γραμμές μας είναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ, αλληλοκαλύψεις δεν υπάρχουν ο Ντιγκινί που είναι άριστος σαν ελεύθερος επιθετικός παίρνει ρόλο που δεν του κάνει, τον φορ τον τροφοδοτούν  ελάχιστα και οι εξτρέμ παίζουν σαν μονάδες λες και δεν αποτελούν μέρος της ομάδας. Εν ολίγοις, λίγο η τύχη να μας γυρνούσε την πλάτη η ΑΕΛ θα προκρινόταν πανηγυρικά κι εμείς δεν θα γελούσαμε καθόλου πλέον, αλλά θα ψάχναμε καινούργιο προπονητή. Ο αντίπαλος προπονητής τον "έπαιξε" όπως ήθελε και λίγο έλειψε να του βγει. Το ότι "προκριθήκαμε δίκαια" που λένε οι φυλλάδες, το καταλαβαίνουν πολύ καλά αυτοί που ξέρουν μπαλίτσα.

  • Like it 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Emperor said:

 ?Ναι, "ευτυχώς"... ?

Το κόμπλεξ βαράει κόκκινο!

Μακάρι να γίνει ακριβώς το ίδιο μαρκάρισμα μεσ'την περιοχή σε ενα απο τα ματς μεταξύ μας. Να δω τότε τι θε λες.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2019 at 3:29 PM, almand said:

Θα συμφωνούσα μαζί σου φίλε μου Λονδρέζε, αν δεν διάβαζα (δεν θυμάμαι πού) από τα ίδια τα χείλη του Παντελίδη πως δεν ήταν, λέει, δική του εντολή η οπισθοχώρηση των παικτών του μετά το γκολ.

Ναι, έτσι είπε, κατ' εμέ όμως αυτό τον εκθέτει ακόμη περισσότερο. Τι σόι προπονητής είσαι αν δεν μπορείς να επιβληθείς στην ομάδα σου για να παίξει όπως κρίνεις ότι πρέπει;;; Ας υποθέσουμε ότι ο Παντελίδης λέει αλήθεια (προσωπικά δεν τον πιστεύω, το πιθανότερο είναι να είχε πει στην ομάδα πριν το παιχνίδι ότι αν προηγηθούμε να οπισθοχωρήσουμε) και ότι δεν έδωσε ο ίδιος εντολή. Βλέπεις ρε Παντελίδη ότι η ομάδα οπισθοχωρεί, χάνουμε το κέντρο (από χειρότερο αντίπαλο) και κάνουν ευκαιρίες για γκολ. Γιατί δεν βγαίνεις εκτός εαυτού;;; (βλ. Ιωαννίδης την εποχή της Αυτοκρατορίας), κράξε τους παίκτες, ζήτησε τους να πιέσουν ψηλά, πάρε τον έλεγχο στα χέρια σου!!!

Edited by Emperor
Link to comment
Share on other sites

Είδα το ματς 2 και 3 φορές. Υπάρχει μια φράση του εκφωνητή που λέει πως ο Παντελίδης έδωσε εντολή να παγώσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Πάγωμα του ρυθμού από οπισθοχώρηση απέχει παρασάγκας. Κι αυτό μοιάζει να τον δικαιολογεί. Αλλά δεν είναι έτσι. Όλη η 11άδα ήταν πολλά μέτρα πίσω από τη φυσική τους διάταξη. Και οι 11 έκαναν λάθος και μόνον ο Παντελίδης το σωστό; Όχι βέβαια.

Έπειτα τι στο καλό τους διδάσκουν στην τακτική και παθαίνουν ΚΑΙ οι 11 μαζική παράκρουση; Ούτε ένας δεν είχε το καθαρό μυαλό να κρατήσει τη θέση που του υποδείχθηκε;

Δεν μας τα λέει καλά ο προπονητής. Και για μένα λίγο μετρά πως το αποτέλεσμα τον δικαιώνει. Λίγο έλειψε να αποκλειστούμε. Και τότε οι μάσκες δεν θα κρύβουν κανένα. Ο Παντελίδης θα πρέπει να το χωνέψει καλά πως δεν θα πρέπει να φλερτάρει με την αποπομπή του. Ο λαός είναι αμείλικτος. Κι είναι κρίμα να συμβεί κάτι τέτοιο σε περίοδο "επιτυχιών" για την ομάδα.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...