Jump to content
Phantis Forums

Aris - OFI ( Sunday, 31 Mar, 16:00 EET )


Emperor

Recommended Posts

On 3/29/2019 at 2:06 PM, ukworm said:

Όχι Γιουνές! Όχι Γιουνές!! Όχι άλλο κάρβουνο!!! Χαχαχαχ

 

Και σοβαρά τώρα: τι να πιέσει με Γιουνές; 2-3 κοντοί τεχνίτες μέσα να ξεκλειδώσουν άμυνες και μετά ας μπει και ο Γιουνές να χώσει καμιά κεφαλιά κι αυτός.

Unashamedly blowing my own trumpet here, but how right was I....

Younes is only for the bench, for next season we need a proper striker and a much better RB. Tzanakakis is a fighter, we appreciate what he's done but we need a quality RB (maybe those swedish players we were looking to buy in winter..?)

Link to comment
Share on other sites

1. 75' του πήρε του Παντελίδη να καταλάβει ότι ο Younes ήταν λάθος επιλογή για ενδεκάδα!!! Με το που βγήκε αυτός (και ο Φετφατζίδης) και μπήκαν οι Martinez, Larsson βάλαμε 3 γκολ.

2. Σπουδαίο παιχνίδι ο Matilla, πέραν της συμμετοχής του στο passing game και την άμυνα που παίζει, έχουμε πάρει πολλούς βαθμούς από τα στημένα του

3. Τι θα γίνει ρε παιδιά  με αυτή την κατάρα με τα χαμένα πέναλτι; 4 έχουμε χάσει φέτος!

4. Τραγική διαιτησία, δεν μας έδωσε τουλάχιστον 2 πέναλτι ακόμη, ενώ άφησε ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι του ΟΦΗ

5. Martinez παίκτης ενδεκάδας, τυφλός είναι ο Παντελίδης;

Edited by Emperor
  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι "επιστήμη" το πέναλτι. Προϋποθέτει ασφαλώς καλή ψυχολογία.

Προσωπικά μου αρέσει μόνον το ευθύβολο σουτ χαμηλά στη γωνία. Δεν είμαι υπέρ ούτε του σουτ στο κέντρο, ούτε στο "Γ", ούτε "αλά Πανένκα".

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Emperor said:

1. 75' του πήρε του Παντελίδη να καταλάβει ότι ο Younes ήταν λάθος επιλογή για ενδεκάδα!!! Με το που βγήκε αυτός (και ο Φετφατζίδης) και μπήκαν οι Martinez, Larsson βάλαμε 3 γκολ.

2. Σπουδαίο παιχνίδι ο Matilla, πέραν της συμμετοχής του στο passing game και την άμυνα που παίζει, έχουμε πάρει πολλούς βαθμούς από τα στημένα του

3. Τι θα γίνει ρε παιδιά  με αυτή την κατάρα με τα χαμένα πέναλτι; 4 έχουμε χάσει φέτος!

4. Τραγική διαιτησία, δεν μας έδωσε τουλάχιστον 2 πέναλτι ακόμη, ενώ άφησε ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι του ΟΦΗ

5. Martinez παίκτης ενδεκάδας, τυφλός είναι ο Παντελίδης;

Συμφωνώ x 5. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Emperor said:

Δεν είναι "επιστήμη" το πέναλτι. Προϋποθέτει ασφαλώς καλή ψυχολογία.

Προσωπικά μου αρέσει μόνον το ευθύβολο σουτ χαμηλά στη γωνία. Δεν είμαι υπέρ ούτε του σουτ στο κέντρο, ούτε στο "Γ", ούτε "αλά Πανένκα".

Βασικά το σίγουρο πέναλτυ είναι το ΔΥΝΑΤΟ πέναλτυ.

Θέλει πολύ δυνατά και στις γωνίες, οπότε ο άλλος ΔΕΝ προλαβαίνει ακόμα κι αν πέσει καλά...

Όταν στηρίζεσαι στο που θα πέσει ο τερμας, τότε για μένα το πέναλτυ είναι κακό, ακόμα κι αν μπει.

Δείτε αυτά που χάσαμε. Ήταν όλα πολύ χλιαρά σουτ σα να τα βαράω εγώ (Γκάμα, Γιουνές x2, Γκαρσία).

 

Αμα όμως κοπανήσεις μια σουτάρα με 110χλμ/ώρα στις γωνίες (πάνω ή κάτω) ο τέρμας πολύ απλά δεν θα προλάβει ή θα ακουμπήσει μπάλα αλλά θα του πάρει το χέρι μέσα.

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

Από εχθές προσπάθησα να γράψω τα ίδια που είπατε κι εσείς. Πως ο Άρης δίχως τον Γιουνές και τον Φετφα είναι μια άλλη ομάδα. Η επίθεση του αποκτά ταχύτητα, πλουραλισμό και αποτελεσματικότητα. Το γκολ πλέον είναι εύκολη υπόθεση και καθόλου προβλέψιμη. Τώρα πλέον όλοι μπορούν να σκοράρουν -ακόμη κι ο ΣΙώπης που όλο και βελτιώνεται.

Για τον Παντελίδη θα πω μόνο πως ίσως και σκόπιμα να κρατά τον Γιουνές και τον Φετφατζίδη στο αρχικό σχήμα για να ανακατέψει την τράπουλα στο 60΄που η ομάδα φορτσάρει. Το είπα κι άλλοτε, ο Γιουνές φουνταριστός δεν κάνει. Πρέπει να βλέπει εστία. Το μόνο καλό είναι πως τραβάει τους/τον σέντερ μπακ επάνω του και αφήνει χώρο για τους υπόλοιπους. Ο Φετφατζίδης προσωπικά δεν πείθει. Πήρε τις ευκαιρίες του αλλά δεν τον βλέπω να βελτιώνεται. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει με τον Σιώπη. Συμβαίνει και με τον Μ. Γκαρσία. Ο οποίος μπορεί να έχασε το πέναλτι αλλά το κτύπησε σωστά κι εμένα αυτό μου αρκεί. Το ότι αμύνεται, παλεύει και βάζει το πόδι του στη φωτιά τον κάνει απαραίτητο για την ομάδα μας (Και μάλιστα στα 22 του! Το λέω σε σχέση με τον Φετφα. Που για την ηλικία και το κασέ του περιμένουμε πιο πολλά από τον παίκτη. Για μένα κι αυτόν θα έλεγα πως τον χρησιμοποίησε ο Παντελίδης σωστά αφού οι κλειστές άμυνες ανοίγουν από τα εξτρέμ. Οπότη η χρήση και των δυο τους έστελνε ένα παραπλανητικό μηνυμα στους αντιπάλους. Δηλαδή πλαγιοκοπήσεις και σέντρες από τα πλάγια. Αλλά ο Γιούνές δεν πάτησε αντίπαλη περιοχή παρά ελάχιστες φορές). Όπως και να έχει ο Λάρσον πήρε ανάσες κι έδειξε μαζί με τον Μαρτίνεζ πως έστω και λίγο να αγωνιστούν μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Το ερώτημα είναι ο Μαρτίνεζ άραγε βγάζει 90λεπτο βασικός;;; Εγώ δεν είμαι σίγουρος. Γιατί αυτό θέλει πνευμόνια και ο Μαρτίνεζ με τον ρυθμό που έχει το βλέπω χλωμό να τα καταφέρνει. Αλλά αν μπορεί, τότε το ερώτημα παραμένει: Τι στο καλό βλέπουμε εμείς που δεν βλέπει ο Παντελίδης γι' αυτούς τους δύο;

ΥΓ. Η απουσία του Βέλεθ για μένα μας έδειξε πόσο τον έχουμε ανάγκη. Ο Δεληζήσης πολύ αργός στις επιστροφές κι ο Ρόουζ όταν κατηφορίζει στην αντίπαλη περιοχή είναι τεράστια απειλή για την αντίπαλη εστία. Φαντάζομαι τον Βέλεθ κι αυτόν στην αντίπαλη περιοχή και νομίζω πως όπου να ΄ναι έρχεται και το γκολ. (Με τους δύο ακραίους αμυντικούς μας στην άμυνα μας βεβαίως).

Εν ολίγοις, το γκολ πλέον το έχουν όλοι. Ακόμη και ο Σιώπης, ο οποίος πιστεύω πως θα το βρει και η αξία του θα ανέβει κατακόρυφα.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...