Jump to content
Phantis Forums

SL–R22: PAOK - "O A.R.I.S." (24-Feb-19, 19:30 EET)


Yiankos

Recommended Posts

16 hours ago, ukworm said:

Καλά είσαι τελείως για λύπηση.... Φαντάζομαι οι συνοπαδοί παοκτσήδες  στο φόρουμ δεν σε έχουν banάρει ακόμα για το entertainment value που τους προσφέρεις.... 

Τι JVC?!? Εγώ ξέρω ότι JVC είναι η εταιρία που εφηύρε το VHS και κέρδισε τη μάχη με τη Sony που είχε προηγηθεί χρονικά με το Betamax, και παρότι το Βetamax ήταν το καλύτερο format. Σ'αυτό αναφέρεσαι;

Φίλε, έχεις βαρέσει μπιέλα εκεί στο Μιάμι. Να το κοιτάξεις. Ξεκόλλα και ασχολήσου με το κάτι άλλο American football, netball, κλπ.

ΥΓ - Επί της ουσίας είχα απαντήσει στον φίλο Athens μέσα στο φόρουμ μας ο οποίος μπορεί να κρατήσει σε ένα καλό επίπεδο ένα διάλογο, εν αντιθέσει με σένα που σε πιάνει παραλήρημα και λογοδιάρροια. Εν συντομία: κάπου το 2007 έπρεπε να είχες πέσει στην Δ εθνική (με χρέη που πάγωσαν, τράπεζες που άνοιξαν, εισητήρια διαρκείας που αγοράστηκαν από βαρυποινίτες πολιτικούς, μεταγραφές που έγιναν κάποιων τυχάρπαστων Mελισσάδων των 2εκ εκάστη).

Αν είχες πέσει τότε ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ, σήμερα άλλα τραγούδια θα τραγουδούσαμε....

Εγώ είμαι για λύπηση ρε Βρετανέ; Ή εσύ που κλείνεις την τηλεόραση να μη δει ο γιος σου την ΠΑΟΚΑΡΑ και γίνει Τούρκος;

jvc είναι ο οπαδός του Παναθηναϊκού (τουλάχιστον αυτό νομίζει ότι είναι). jvc ήταν το προηγούμενο name του, τώρα έγινε paothegreat.

Επί της ουσίας, στα ξαναείπα. Έχεις δανεικούς και "ελεύθερους" από τον Ολυμπιακό. Πρόεδρο οπαδό του Ολυμπιακού. Και μου το παίζεις "ανεξάρτητος" και "καθαρός". Όσο για τον Μελίσση και τον Οικοδόμο. Αυτοί φίλε είχαν καριέρα και παίξανε μπάλα στον ΠΑΟΚ πριν πάρουν μεταγραφές. Εσύ έδωσες τον Κλιγγόπουλο (πως σκατά τον λένε) στον Ολυμπιακό και πήρες 300,000. Και ο Κλιγγόπουλος δεν παίζει ούτε στη Γ' Εθνική ένα χρόνο μετά. Ο Μελίσσης είχε 100 φεύγα ματς με Πανσερραϊκό και 50 φεύγα ματς με τον ΠΑΟΚ και 2 με την Εθνική πριν τον πάρει ο Παναθηναϊκός. Συγκρίνεις τις δύο περιπτώσεις;

Εγώ είμαι για λύπηση κι όχι εσύ που μου παραθέτεις επιχειρήματα Σούπερ 3 και Χ.Ρ.Υ.Σ.Α.Ν.Θ.Ο.Υ.;;;

Γιατί ρε έπρεπε να πέσω το 2007; Έπεσες εσύ; Έπεσε ο Πανιώνιος; Έπεσε η ΑΕΚ; Μόνο εγώ είχα χρέη; Ή μήπως ο Α.Ρ.Η.Σ. δεν μπήκε σε οποιαδήποτε ρύθμιση υπήρχε; Δεν μπήκες άρθρο 44; Δεν μπήκες άρθρο 99; Εγώ φταίω που έφερες τον Γκρασιάν και τον Αμπρέου και πλήρωνες 1 εκατ. συμβόλαια; Η διαφορά μας φίλε είναι ότι εσύ είχες διοικήσεις που σου αξίζουν όπως Σκόρδα, Σαουρίδη και Σούπερ 3 και αυτοί σε πηδήξανε και σε φεσώσανε, φάγανε καλά και μετά φύγανε. Κι έμεινες εσύ με τα χρέη, υποτακτικός του Μαρινάκη, να παίρνεις δανεικούς για να σωθείς και να μας λες για τις προπολεμικές σου επιτυχίες και ότι για όλα φταίει ο ΠΑΟΚ και ο Σαββίδης.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ukworm said:

Αυτό είναι αλήθεια ως μεμονωμένο στατιστικό.

 Να και ένα άλλο: ο Άρης είχε τον ΠΑΟΚ γκόμενα επί συναπτά 10 έτη. Υπήρχε το γνωστό σύνθημα 10 χρόνια γκόμενες. Επί 10 συναπτά έτη λοιπόν, ο ΠΑΟΚ είχε μόνο ισοπαλίες και ήττες.

Δέκα χρόνια γκόμενα; Πώς μπορείς να με έχεις γκόμενα όταν το 61% των παιχνιδιών έληξαν ισόπαλα; Είχες 7 νίκες και 11 ισοπαλίες φίλε. Ακόμα και στην τελευταία καλή σου δεκαετία, αυτή του 1960, έφτυνες αίμα να με κερδίσεις. Ακούς εκεί με 61% ισοπαλίες με είχες και γκόμενα. Κοίτα τώρα που τελευταία σου νίκη ήταν το 2010 να δούμε πότε θα με ξανά κερδίσεις. 9 χρόνια πέρασαν. Δεν σου λέω να με περάσεις στη βαθμολογία. Έστω μία νίκη να πάρεις να γελάσει το χειλάκι σου.

Διάβασε Χ.Ρ.Υ.Σ.Α.Ν.Θ.Ο. και Σούπερ 3 να σου πούνε για το "πρωτάθλημα των Πρεσπών". Όλη η Ελλάδα παραδέχεται ότι ο ΠΑΟΚ αξίζει το πρωτάθλημα. Μέχρι και το αφεντικό σου ο Ολυμπιακός. Μετά την τριάρα που φάγανε στην Τούμπα ηρέμησαν και παραδέχονται ότι είμαστε καλύτεροι. Μόνο εσείς μείνατε, τα τσουτσέκια του γαύρου και ο Τσουκαλάς να μας λέτε ότι είναι στημένο το πρωτάθλημα και μας το έδωσε ο Τσίπρας. Για να νιώσετε καλύτερα για την δική σας ανυπαρξία. Να τους χαίρεσαι ρε φίλε. Και τους οπαδούς σου και τη διοίκησή σου. Αυτοί σου αξίζουν και αυτούς έχεις. Να σας δώσει ο Μαρινάκης και τον Τσουκαλά μία σεζόν δανεικό να σας κάνει και κερκίδα να γουστάρετε όλα τα γαυράκια μαζί!

Και άσε το παρελθόν φίλε. Εγώ είμαι για ψυχανάλυση, εσύ μου λες συνέχεια για το 1960 και το 1920. Και στο είχα ξαναπεί. Το Γουδί είναι μεγαλύτερη ομάδα από σένα αν μετράς μόνο τους τίτλους. Έλα να μιλήσουμε για το μέλλον. Πες μου πως τα βλέπεις τα πράγματα για τον "Ο Α.Ρ.Η.Σ."; Φέτος μας το έκλεψε το πρωτάθλημα ο Τούρκος, ο Τσετσένος, ο ξέρω γω, του χρόνου θα το σηκώσει ο Καρύπαρος; Τι λένε οι προβλέψεις;

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ukworm said:

Cloudy maybe but at least not frozen or non-existent like other peoples'.... 

To re-iterate: emperor simply copied and pasted the most common link on the internet about the Aris-PAOK derby. And the stats included were from that site also. In OUR FORUM by the way!

 https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ντέρμπι_ΠΑΟΚ_-_Άρης_(ποδόσφαιρο)

It is not HIS statistics. He didnt spend hours to include chess and ladies football to win the pissing contest. 

Και δεν το ποσταρε στο φόρουμ σας ρε φίλε. Ήρθε το πυροβολημένο παιδάκι σε μας και το έκανε θέμα εδώ μέσα. Γι αυτό του λέω να πάει για ψυχαναλυση με τις μαλακίες που ασχολείται... Και να χέσω εγώ σαρκασμό. Για να κάνεις σαρκασμό χρειάζεται και λίγο μυαλό. 

Most common link on the internet? Φίλε αυτά που λες δεν υπάρχουν. Όταν παίζεις σε μία έδρα, βάζεις την προϊστορία ΜΟΝΟ των αγώνων πρωταθλήματος που έγιναν ΜΟΝΟ σ' εκείνη την έδρα. Δεν βάζεις κι αυτά που έγιναν στη δική σου έδρα, Κύπελλα, φιλικά και παπάρια μέντολες. Γκέγκε; Στο ξαναλέω, ούτε οι γαύροι τα αφεντικά σου όταν έρχονται Τούμπα δεν το κάνουν αυτό. Βάζουν την προϊστορία μόνο από Τούμπα όσο κι αν τους πονάει. Θες να το καταλάβεις; Καλώς. Δεν θέλεις; Τότε θα πονάς ακόμα περισσότερο βλέποντας τον ΠΑΟΚ να σε γλεντάει.

Εγώ δεν έχω μυαλό φίλε. Και είμαι τούρκος άξεστος χωρίς παιδεία. Εγώ όμως φίλε (σαν ΠΑΟΚτσής) τον Ιβάν που ήρθε και έχει χώσει του κόσμου τα φράγκα τον πέρασα από κόσκινο μέχρι να τον αποδεχτώ. Για πόσα χρόνια. Και κράξιμο του έριξα. Και Θαθατζή τον έλεγα. Και τον χλεύασα. Και και και και. Εσύ που έχεις μυαλό πώς δέχεσαι τον Καρυπίδη, τον οπαδό του Ολυμπιακού και πρώην πρόεδρο της Βέροιας; Πώς δέχεσαι να παίρνεις δανεικούς, ελεύθερους και "δάνεια" από τον Μαρινάκη; Πώς δέχεσαι να έχεις γίνει εξόφθαλμα υποκατάστημα του Ολυμπιακού; Δεν κρατάς πλέον ούτε τα προσχήματα. Και μετά έρχεσαι εδώ να μας πείσεις ότι είσαι "καθαρός" και ο ΠΑΟΚ "συστημικός"; Αν εγώ δεν έχω μυαλό εσύ τι είσαι; Αμοιβάδα;

Link to comment
Share on other sites

Re jvc, I get what you’re saying but you speak as if PAOK is to blame or something.  All PAOK (and every other club) can do is to try and be a little better each season compared to the one before.

You speak as if we are not allowed to rejoice at the idea of potentially winning a title for the first time since 1985.  Should we be miserable instead ?

You speak of lack of investment but Savvidis has poured in vast amounts of money into the club.  More than any PAOK fan could have ever guessed in a million years.

If you really cared about Greek football, you would become a PAOK supporter, the one club that is really trying and investing (and also change your username to insert a ‘K’ as the 4th letter).

As for CL and our teams being competitive, that I keep telling you (but you are a xerokefalo with the attention span of a goldfish) is from a bygone era.  The world has changed.  Benfica were once a powerhouse, Nottingham Forest, Ajax, etc etc etc.  Your beloved CL changed all that.  All the money goes to the 10 or so biggest clubs and the rest are just little fish making up the numbers.  This is the reality.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

To have a stronger league we need serious people. Alafouzos is the biggest scumbag, Melissanidis doesn't invest anything, and Marinakis will invest only when his political party is in charge and he can control the EPO as he did before.

For the other teams, no need to mention anything. The give 80,000 annual salaries to their players and expect to win championships or cups (aka O A.R.I.S.)!

Link to comment
Share on other sites

Και ukworm, αν θέλεις και συμβουλή από έναν χωρίς μυαλό. Στην Τούμπα δεν θα έρχεσαι με τη γλώσσα έξω και έχοντας ανεβάσει τους τόνους. Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις είναι να έρθεις με την ουρά στα σκέλια, να μην προκαλέσεις κανέναν και να κλέψεις ένα χικάκι και να φύγεις χαρούμενος. Αντιθέτως όμως, επειδή είστε κομπλεξικές λούγκρες, όπως και στον πρώτο αγώνα, ανεβάσατε τους τόνους. Ο θρυλικός Σούπερ 3 έβγαλε ανακοίνωση, ο Χ.Ρ.Υ.Σ.Α.Ν.Θ.Ο.Σ. τσιρίζει μέρα νύχτα σε ραδιόφωνα και σάιτ και τα ρέστα. Καταφέρατε και γίνατε "σημαντικοί" για μία εβδομάδα, ναι. Επειδή μπήκατε στην καθημερινότητα του μεγάλου ΠΑΟΚ. Αλλά αυτό θα το πληρώσετε. Η ταπεινότητα είναι σημαντικό πράγμα φίλε μου. Και από αυτό δεν έχετε καθόλου. Σε κάθε γκολάκι που θα τρώτε, εσένα θα σκέφτομαι ρε φίλε. Αφιερωμένα όλα σε σένα και τους ομοίους σου (γιατί υπάρχουν και σοβαροί όπως ο Mitsos και ο Almand)!

Link to comment
Share on other sites

 

 

1 hour ago, PAOTHEGREAT said:

You can rejoice yes.   And I have nothing bad to say about PAOK....I wish them all the best in Europe starting this summer.  However it's not me who has the problem,   it's some of your buddies on here.   They wish for the demise of the big clubs.   Just relax enjoy and hope for a stronger league in the future.   Hoping to become the next gavros in a poor league will not happen.   Example of that,  the gavros themselves.   It was a matter of time before the league dragged them down to a lower level.   If you're hoping to become big....you need a strong league.    That's all I'm saying.  

Paok is definetly going to grow and become a more expensive team (with the limits of Financial fair play), probably becoming the most expensive Greek team ever (100 mill isn't what is was back then). But that would be all for nothing if the league is gonna be crap, Paok will have an easy time in the league and nothing is going to prepare them for Champions league, not to mention the road to champions league is gonna be harder if nothing is going to gather points in European matches. So yeah I want a big Panathinaikos, I want Alouzofos to get the F*** out of Panathinaikos, and give it to Ginanakopolous or whatever, instead of being so butthurt, arrogant and proud. I want a strong Aris, a competitive Aek, a good league generally. A league that is won by various strong teams.

Edited by Nilaul
  • Like it 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yiankos said:

Και ukworm, αν θέλεις και συμβουλή από έναν χωρίς μυαλό. Στην Τούμπα δεν θα έρχεσαι με τη γλώσσα έξω και έχοντας ανεβάσει τους τόνους. Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις είναι να έρθεις με την ουρά στα σκέλια, να μην προκαλέσεις κανέναν και να κλέψεις ένα χικάκι και να φύγεις χαρούμενος. Αντιθέτως όμως, επειδή είστε κομπλεξικές λούγκρες, όπως και στον πρώτο αγώνα, ανεβάσατε τους τόνους. Ο θρυλικός Σούπερ 3 έβγαλε ανακοίνωση, ο Χ.Ρ.Υ.Σ.Α.Ν.Θ.Ο.Σ. τσιρίζει μέρα νύχτα σε ραδιόφωνα και σάιτ και τα ρέστα. Καταφέρατε και γίνατε "σημαντικοί" για μία εβδομάδα, ναι. Επειδή μπήκατε στην καθημερινότητα του μεγάλου ΠΑΟΚ. Αλλά αυτό θα το πληρώσετε. Η ταπεινότητα είναι σημαντικό πράγμα φίλε μου. Και από αυτό δεν έχετε καθόλου. Σε κάθε γκολάκι που θα τρώτε, εσένα θα σκέφτομαι ρε φίλε. Αφιερωμένα όλα σε σένα και τους ομοίους σου (γιατί υπάρχουν και σοβαροί όπως ο Mitsos και ο Almand)!

Ναι ΟΚ μας φόβισες. Αντε τώρα να πας να παίξεις το ... βιολάκι σου εκεί στο Μαιάμι.

 

ΥΓ - Μεγάλος με 2 πρωταθλήματα;;;;!!;! Σώπα ρε χαχαχαχαχα

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

My line up for the game:

----------------- Paschalakis ----------------
Matos - Varela - Crespo - Vieirinha
----- Mauricio ------------ Oliveira --------
Jaba ----- Biseswar ---- El Kaddouri
--------------------- Akpom --------------------

Link to comment
Share on other sites

No, in 1927-28 there were only 3 teams taking part: Aris, Ethnikos and Atromitos. Same thing in 1945-46. Only the 1931-32 competition had 8 teams taking part.
They had one chance to win a title in the modern era in 1980 when they played a playoff game to decide the title, but lost 2:0 against Olympiakos, and right after that some of the best Aris players joined Olympiakos next season.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, PAOTHEGREAT said:

The fair play will eventually help all teams stay out of debt....that's the main reason for the crisis in Greek football.  Going forward we should start seeing a better debit free league.

I didn't mean to say the financial fair play is a bad thing, I meant that it has gone too far, and its stopping smaller clubs from growing. If someone comes along and wants to pump in money into a team then let him, on the condition that that money isn't loaned money and that that money is considered "lost" by the investor (like a gamble).

On a less European scale, the way financial fair play is set up: Right now, for example, no one could buy OFI and pump 50 million into the team, so that it can compete in the superleague because UEFA would kick them out of European leagues. It takes a lot of patience to build a team under these rules, and this just hammers the development of the local leagues.

Edited by Nilaul
Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, ukworm said:

Ναι ΟΚ μας φόβισες. Αντε τώρα να πας να παίξεις το ... βιολάκι σου εκεί στο Μαιάμι.

Ε δεν καταλαβαίνεις τι παίζει εδώ ρε φίλε.... Κλασσικός μελλοντικός loser που δεν έχει με τι καλύτερο να ασχοληθεί...

Αλλοι στην ηλικία του είναι διευθεντάδες με 100 άτομα προσωπικό και αυτός σπουδάζει εδώ και 10 χρόνια μουσική (ή τι σκατά) και ασχολείται με ... τη λίστα παιχνιδιών που έβαλες εσύ (στα 10 λεπτά ελεύθερου χρόνου που διαθέτεις τη μέρα και κανεις την πλάκα σου)....

 Μην ασχολείσαι, το φουκαριάρικο είναι για λύπηση.

ΥΓ - Μεγάλος με 2 πρωταθλήματα;;;;!!;! Σώπα ρε χαχαχαχαχα

Τώρα θέλεις να το γυρίσουμε στο προσωπικό δηλαδή; Εγώ είμαι ο μελλοντικός loser κι εσύ είσαι ο winner του παρόντος;

Οι ΠΑΟΚτσήδες δεν σπουδάζουν ρε φίλε. Αφού είμαστε αγράμματοι. Μην τα μπερδεύεις. Σπουδές κάνουν μόνο οι ποιοτικοί οπαδοί του Α.Ρ.Η. Διάβασε και λίγο Χ.Ρ.Υ.Σ.Α.Ν.Θ.Ο. και Σούπερ 3 να μάθεις τι παίζει.

Οι ΠΑΟΚτσήδες είμαστε πολύ busy, full time, να γλεντάμε κάτι σκουλήκια σαν εσένα. Κι αν γουστάρεις να το συνεχίσουμε επί προσωπικού, πολύ ευχαρίστως να βρεθούμε στο Λονδίνο να τα πούμε αναλυτικά. Το καλοκαίρι θα έρθω μια βόλτα να δω ένα φίλο. Αν θέλεις έρχομαι να τα πούμε πολιτισμένα να μου εξηγήσεις ότι ο Α.Ρ.Η.Σ. είναι η μεγαλύτερη ομάδα της πόλης. Όχι ότι δεν το ξέρω. Φυσικά και είναι. Γνωστό αυτό σε όλους. Απλώς μου αρέσει το συγκεκριμένο θέμα ιδιαίτερως και θέλω να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου στο πόσο μεγάλη διαφορά χωρίζει τον υπερπρωταθλητή Α.Ρ.Η. από τον φουκαριάρη ΠΑΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, PAOTHEGREAT said:

You can rejoice yes.   And I have nothing bad to say about PAOK....I wish them all the best in Europe starting this summer.  However it's not me who has the problem,   it's some of your buddies on here.   They wish for the demise of the big clubs.   Just relax enjoy and hope for a stronger league in the future.   Hoping to become the next gavros in a poor league will not happen.   Example of that,  the gavros themselves.   It was a matter of time before the league dragged them down to a lower level.   If you're hoping to become big....you need a strong league.    That's all I'm saying.  

Cool. But who do you think geeece is? This isn’t the days of Alexander the Great... Greece will never be a footballing power house like Germany or Spain. 

Just take a chill pill and accept that PAO are weak and nobodies on a European level. But hey, blame paok, atromitos and xanthi.. at least you have basketball though,  right? ? hahaha

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Blackhawk said:

No, in 1927-28 there were only 3 teams taking part: Aris, Ethnikos and Atromitos. Same thing in 1945-46. Only the 1931-32 competition had 8 teams taking part.

They had one chance to win a title in the modern era in 1980 when they played a playoff game to decide the title, but lost 2:0 against Olympiakos, and right after that some of the best Aris players joined Olympiakos next season.

Αυτό που γράφεις για τα προπολεμικά πρωταθλήματα είναι απόλυτα ανακριβές. Το σύστημα διεξαγωγής προέβλεπε δύο φάσεις, στην πρώτη σχηματιζόταν 3 γκρουπ ομάδων στα οποία έπαιζαν όλοι μεταξύ τους 2 φορές. Οι πρωταθλητές των γκρουπ έπαιζαν στην τελική φάση, πάλι με διπλά παιχνίδια, για να αναδειχθεί ο πρωταθλητής Ελλάδος. Συνολικά συμμετείχαν σε κάθε διοργάνωση 18 ομάδες. Ο ΠΑΟΚ συμμετείχε κανονικά σε όλα αυτά τα πρωταθλήματα, πλην μίας σεζόν που έπεσε κατηγορία (στη β' Θεσσαλονίκης). 

Επίσης, δεν σε τιμά να προσπαθείς να μειώσεις τους τίτλους μας, είναι πεντακάθαροι και γράφτηκαν στην ιστορία, ενώ φυσικά αναγνωρίζονται από UEFA & ΕΠΟ. Τι θα έπρεπε να πούμε εμείς για τα δύο πρωταθλήματα σας, που οι ίδιοι οι βετεράνοι σας έχουν πει ότι σας τα έδωσαν; 

Σε ότι αφορά το μπαράζ του 1980, δεν σε παίρνει να αναφέρεσαι, διότι πήγαν οι οργανωμένοι σας κι έκαναν κερκίδα μαζί με τους οπαδούς του Ολυμπιακού, ενώ σήκωσαν και πανό με ευχές για κατάκτηση του τίτλου από το "εντιμότατο σωματείο του Ολυμπιακού" που υποτίθεται ότι μέχρι τότε σας έκλεβε τους τίτλους! Τη δεκαετία του '70 πάντως είχατε πραγματικά καλή ομάδα.

Για το αυριανό ντέρμπι ασφαλώς έχετε τις πιθανότητες μαζί σας, καθώς παίζετε εντός, προέρχεστε από πολύ καλό σερί, ενώ και το ρόστερ σας είναι οπωσδήποτε πληρέστερο και ανώτερο. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, PAOTHEGREAT said:

I get what you're saying,   and make solid points.   However we can also make arguments where these rules would strengthen a league long term.  You brought up OFI,   so let's hypothesize.   A owner comes in and invests 50 million in players,   and let's assume he doesn't care that OFI is a very small market,   and has been struggling for decades paying players.  The fair play rules would put obstacles and make it difficult.   That being said in this instance the fair play IMO works perfect.   The reason is you can't base a league on billionaires coming in,   spending big money,  and using the club for laundering drug money.   If we look at the SL...this was the norm.   And we all know they don't care about the brand,   only care to move cash, and when they're finished the team is abandoned holding on to millions of dollars in debts.

Fairplay forces teams to also fully have the money necessary for the player's wage during the duration of the contract. So Ofi wouldn't be put into debt if the owner suddenly disappeared as the money required for that player and his wages would already have to be in the team's bank. So Ofi could only gain from someone putting in that money, it would cause fanbase growth and its brand would grow to some degree, and the team would also be able to negotiate a better TV licensing deal etc, definitely making the team better off then it was from before. So even if the owner used the team for money laundry or whatever the financial rules would have made sure that whatever player he brought would have been fully paid for. However, right now the rules forbid from owners chipping in their own pocket. For all the positive, the FFP rules try to do it seriously hampers the development of small teams and even bigger teams like Panathinaikos. olympiakos etc (which are small compared to Chelsea, Barcelona, Benfica etc). 

 

10 hours ago, Nea Bafra said:

can we get all the bullsh1te posts that arent about this game deleted or moved for everyone's sanity. the detours this has taken are disgraceful

Moving the posts to "Other Teams/Leagues Discussion" would do, no need to delete.

Link to comment
Share on other sites

Getting back on topic:

Our squad for the derby is:

Πασχαλάκης, Ρέι, Μάτος, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Ολιβέιρα, Πέλκας, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Ζαμπά, Ενρίκε, Άκπομ, Σφιντέρσκι.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Emperor said:

Επίσης, δεν σε τιμά να προσπαθείς να μειώσεις τους τίτλους μας, είναι πεντακάθαροι και γράφτηκαν στην ιστορία, ενώ φυσικά αναγνωρίζονται από UEFA & ΕΠΟ. Τι θα έπρεπε να πούμε εμείς για τα δύο πρωταθλήματα σας, που οι ίδιοι οι βετεράνοι σας έχουν πει ότι σας τα έδωσαν; 

Σε ότι αφορά το μπαράζ του 1980, δεν σε παίρνει να αναφέρεσαι, διότι πήγαν οι οργανωμένοι σας κι έκαναν κερκίδα μαζί με τους οπαδούς του Ολυμπιακού, ενώ σήκωσαν και πανό με ευχές για κατάκτηση του τίτλου από το "εντιμότατο σωματείο του Ολυμπιακού" που υποτίθεται ότι μέχρι τότε σας έκλεβε τους τίτλους! Τη δεκαετία του '70 πάντως είχατε πραγματικά καλή ομάδα.

Οι τίτλοι του Α.Ρ.Η. είναι πεντακάθαροι, του ΠΑΟΚ είναι όλοι στημένοι. Ναι, ναι. Το 1976 το έδωσε η ΝΔ, το 1985 το έδωσε το ΠΑΣΟΚ, το 2019 το δίνει ο Τσίπρας. Όπως είπε και ο θρυλικός Σούπερ 3, το "πρωτάθλημα των Πρεσπών".

Για το μπαράζ του 1980, δεν σε πειράζει που η ομάδα σου στήθηκε, αλλά σε πειράζει το πανό. Με τον Ολυμπιακό έπαιζες και το πρόβλημά σου είναι ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα σου στήθηκε στο αφεντικό της κι εσύ κράζεις τον ΠΑΟΚ. Μαγκιά σου. Αυτός είσαι. Με όποιον και να παίζεις, όπου και να είσαι, και στη Γ' Εθνική ακόμα, ο ΠΑΟΚ είναι ο εφιάλτης σου.

Προσκυνημένος στο αφεντικό σου από τον Πειραιά. Από τη μία εύχομαι να κόψεις βαθμούς από τον ΠΑΟΚ, για να δείξεις στο αφεντικό σου ότι είσαι σημαντικός και μπορείς να κόψεις βαθμούς από τον ΠΑΟΚ. Γιατί μόλις καταλάβει ο Μαρινάκης ότι η δυναμική σου δεν μπορεί να ακουμπήσει τον ΠΑΟΚ, δεν θα σε έχει ανάγκη, θα σου κόψει την χρηματοδότηση, τους δανεικούς και τους "ελεύθερους" και σε βλέπω να γυρνάς στο φυσικό σου περιβάλλον πολύ πιο σύντομα απ' όσο ελπίζω. Μείνε μερικά χρόνια στην Α' Εθνική να σε γλεντήσουμε ρε φίλε. Μη μας φύγεις τόσο σύντομα! Αμαρτία είναι. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2019 at 10:04 PM, Nea Bafra said:

can we get all the bullsh1te posts that arent about this game deleted or moved for everyone's sanity. the detours this has taken are disgraceful

Yes, please stay on topic, which is the actual game. Also don't make any personal attacks or I will start deleting posts.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...