Jump to content
Phantis Forums

OFI - Aris


ukworm

Recommended Posts

Enough with this NT nonsense, especially when coached by "Παναγία and JC himself", and only occasionally by Mr Grumpy ("Γράφτε εσείς. "Αυτά τα παλικάρια..." Με τη βοήθεια της Παναγίας" κλπ κλπ", for those of you with strong memory. ?)   So basically: NOT INTERESTED.

Time for football..... Yeah!

Pantelidis a mystery, will see what happens.

My line up below

-----------------Kουέστα--------------

---------------------------------------------

-Κων----Βελεθ-----Δελη----Μενε

-------------------------------------------

------Ματίγια ----- Σιώπη----

------------------------------------------

---------------Μαρτίνεζ-------------

--Γκαμα-----------------------Γκαρσία

------------------Ντιγκινι

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

I read that our new coach wants to concentrate on a stingier defense and line awareness so your line-up might not accomplish that worm.  Do you guys think we might see Basha in there along with Matilla and Siopis?

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Will be interesting to see how it pans out. Yeah I do like the idea of 3 in defensing midfield. Matilla more creative, Siopis skylos black, Basha can combine both.

Martinez will have to be benched, and in front it's probably between Diguiny and Younes (who's been rubbish lately and personally dont want him on the line up....) 

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, ukworm said:

Enough with this NT nonsense, especially when coached by "Παναγία and JC himself", and only occasionally by Mr Grumpy ("Γράφτε εσείς. "Αυτά τα παλικάρια..." Με τη βοήθεια της Παναγίας" κλπ κλπ", for those of you with strong memory. ?)   So basically: NOT INTERESTED.

Ο ΠΑΟΚ σου έχει κάνει μεγάλο κακό μάλλον. Έπρεπε να πάρει τον Χατζάρα ή τον Μιχαλήτσο η ΕΠΟ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Athens4 said:

Ο ΠΑΟΚ σου έχει κάνει μεγάλο κακό μάλλον. Έπρεπε να πάρει τον Χατζάρα ή τον Μιχαλήτσο η ΕΠΟ.

Καλά ρε φίλε είναι δυνατόν να είστε τόσο τυφλωμένοι και χαιβάνια εσείς οι μπαογκζήδες? Δηλαδή έλεος.

Ο άνθρωπος είναι ακατάλληλος για προπονητής, πόσο μάλλον της Εθνικής.  Eίναι ένας άξεστος & αμόρφωτος, τίγκα στα κόμπλεξ και στις προκαταλήψεις και δεν μπορεί να εμπνεύσει κανέναν ποδοσφαιριστή. Τεχνικά μιλώντας, αμφιβάλλω αν αυτός ο άνθρωπος είναι up to date με τα της προπονητικής. Αμφιβάλλω αν έχει διαβάσει ένα σχετικό βιβλίο, αν έχει πάει να παρακολουθήσει ένα σεμινάριο πχ...

Αυτός νομίζει ότι με τα "παλικάρια" και με τις Παναγίες χτίζονται οι ομάδες. Αμ δε....

Αλλά αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι κάτι άλλο:

Σοβαρά τώρα, eπειδή είσαι μπαογκτζής, έρχεσαι εδώ να τον υπερασπιστείς και να τον υποστηρίξεις; Τι λέει αυτό για σένα τον ίδιο;; Λίγο αυτο-εκτίμηση δεν βλάπτει ρε φιλος! Μπορείς και καλύτερα... ?

Και σε περίπτωση που δεν κατάλαβες, το κάνω πιο λιανό: Το σχόλιό μου δεν έχει να κάνει με τον Παοκ. Έχει να κάνει με την ακαταλληλότητα του Αναστασιάδη ως προπονητή της Εθνικής (που τυχαίνει να είναι Παοκ).

Kατανοητό;

YΓ - Θέλω έναν σοβαρό προπονητή που να είναι κοινής αποδοχής, κατά προτίμηση ξένο. Ποιος Μιχαλίτσος και κουραφέξαλα;

 

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Athens4 said:

Ο ΠΑΟΚ σου έχει κάνει μεγάλο κακό μάλλον. Έπρεπε να πάρει τον Χατζάρα ή τον Μιχαλήτσο η ΕΠΟ.

Άλλο πάλι και τούτο, τι σχέση έχει αυτό που έγραψε ο ukworm με την ομάδα σου; Πάτε καλά;

Προσωπικά συντάσσομαι με τον worm στο σχόλιο του, ο Αναστασιάδης είναι ένας μετριότατος προπονητής του προηγούμενου αιώνα, δεν κάνει ο άνθρωπος. Εμένα βέβαια η εθνική ποτέ δεν μου έκανε κλικ, ούτε καν στα πανηγύρια του 2004, αλλά με τον αξύριστο-αμόρφωτο-θρησκόληπτο Αναστασιάδη δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει έστω αξιοπρεπής ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2018 at 11:08 PM, Mitsos said:

I read that our new coach wants to concentrate on a stingier defense and line awareness so your line-up might not accomplish that worm.  Do you guys think we might see Basha in there along with Matilla and Siopis?

Παιδιά, είμαι τόσο ξενερωμένος με την αλλαγή Ερέρα-Παντελίδη που προτιμώ πλέον να μην γράψω κάτι άλλο.

Τέλος πάντων, ας δούμε τα επόμενα παιχνίδια τι διαφορετικό θα παρουσιάσει ο Παντελίδης για να τον κρίνουμε.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους σας. Μου έλειψε η κουβεντούλα για τον Άρη και χαίρομαι πραγματικά που ξαναβρισκόμαστε μετά από καιρό. Εύχομαι η επιστροφή μου να συνοδευτεί από επιτυχίες. Αρχής γενομένης από την Κρήτη. Κάτι που το πιστεύω.

Edited by almand
  • Like it 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Emperor said:

Παιδιά, είμαι τόσο ξενερωμένος με την αλλαγή Ερέρα-Παντελίδη που προτιμώ πλέον να μην γράψω κάτι άλλο.

Τέλος πάντων, ας δούμε τα επόμενα παιχνίδια τι διαφορετικό θα παρουσιάσει ο Παντελίδης για να τον κρίνουμε.

Εντάξει, όλοι (ή έστω οι περισσότεροι) φάγαμε μεγάλο ξενέρωμα, αλλά ας μην το βάζουμε κάτω.

Η ομάδα έχει πολύ καλό υλικό και πραγματικά θέλει πολύ λίγες παραμβάσεις για να απογειωθεί!

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο Ερέρα τέλειωσε με την ΑΕΚ. Ούτε ο πιο αδαής δεν θα έβαζε ένα ντεφορμέ μέσο να παίξει σέντερ μπακ. Οπότε η απομάκρυνση του νομίζω πως είναι παιχνίδια μανατζαραίων που ο Καρυπίδης ήθελαν να απομακρύνουν από την ομάδα. Στο κόλπο βάζω ΚΑΙ τον Ερέρα. Που είδε πως στο Ελλάντα δεν περνούν οι σοφτ καταστάσεις. Έβαζε τον Κολάσο μπας κι ανέβει η αξία του, αλλά το παιδί δεν κάνει. Αποτέλεσμα η ομάδα σε κάθε αγώνα να παίζουμε με 10 παίκτες κι ένα να ψάχνεται τι θα κάνει δημιουργικά (αμυντικά ήταν καλύτερος).

Ωστόσο το θετικό που κρατάμε από αυτόν είναι η πόρτα στην Ισπανία που άνοιξε για εμάς μέσα από τον μάνατζερ Ερέρα. Γιατί ο προπονητής-Ερέρα δεν το' χει. Στην Ελλάδα τουλάχιστον. 

Όσο για τον Παντελίδη ξέρουμε όσα είδαμε από αυτόν στην προηγούμενη ομάδα του. Που είναι για μένα  θετικά. Μια μαχητική ομάδα που έχει αυτοματισμούς και τρεξίματα από παίκτες που, νομίζω, πως δεν έχουν το ύψος των μονάδων που ήρθαν φέτος στη ομάδα.  Κοντός ψαλμός αλληλούια. 

Link to comment
Share on other sites

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε στο εν λόγω ζήτημα, φίλε. Θεωρώ ότι ήταν μέγα φάουλ της διοίκησης αλλά ό,τι έγινε έγινε.

Το διπλό στον ΟΦΗ προέχει, είτε προπονήσει ο Παντελίδης είτε ο Mr Grumpy! ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ οι καλύτεροι παίκτες της ομάδας είναι οι Cuesta, Velez, Matilla, Gama, Garcia. Οι υπόλοιποι έχουν μικρές ή χτυπητές αδυναμίες.

Ειδικά ο Matilla είναι πολύ ουσιαστικός παίκτης, δεν είναι πολύ γρήγορος ή φαντεζί, αλλά έχει πολύ καλό έλεγχο της μπάλας, εξαιρετική αίσθηση του χώρου και πολύ καλή πάσα.

Αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουμε χάσει κανένα παιχνίδι που οι παραπάνω 5 ήσαν βασικοί.

Για το ματς στο Ηράκλειο, η πρόταση μου για ενδεκάδα είναι:

Cuesta

Κωνσταντινίδης-Velez-Δεληζήσης-Menendez 

Matilla-Σιώπης 

Gama-Martinez-Garcia 

Diguiny 

Η βασικότερη αμφιβολία μου είναι για τα πλάγια μπακ και κυρίως το δεξί.

Link to comment
Share on other sites

Tα μεγάλα πνεύματα συναντώνται αγαπητέ! ?

Στη λίστα σου βάζω και τον Μπάσα: θεωρώ είναι μεγάλη παιχτάρα που απλά δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα.... 

 

Τα ακραία μπακ είναι πρόβλημα, σήμερα είναι ΟΚ παίκτες αλλά δε μπορούν να καλύψουν ολόκληρη την πλευρά, μέχρι τώρα δεν έχω δει ένα ovelap (θυμηθείτε τον Ολυμπιακό που συνέχεια όργωναν από τα άκρα με συνεχή overlaps)....

 

  • Οι Τζανα/Bαλε υστερούν μπροστά,
  • ο Μενέντεζ είναι αργός και δεν είναι αμυντικό μπακ,  μάλλον για μέσος μου φέρνει
  • ο Κωνσταντινίδης είναι χειρότερος από Τζανα πίσω, καλύτερος μπροστά
  • O Βίτορ δεν έχω ιδέα, θα ήθελα να τον δω σε κάποιο εύκολο ματς.

Γενικά κανένας τους δεν είναι Νέτο, Μόκαλης, Μουστακίδης κλπ, δηλ. παίχτες που να οργώνουν το γήπεδο από ακρη σ' άκρη....

 

Edited by ukworm
Link to comment
Share on other sites

Για τα πλάγια μπακ συμφωνούμε. Αμυντικά και κυρίως από αριστερά βοηθάει πολύ και ο Garcia, έχεις δει πόσο συχνά πιέζει το δεξί μπακ-χαφ και κλέβει μπάλα. Και ο Gama το κάνει από την άλλη πλευρά, λιγότερο όμως.

Για τον Basha είχα μεγαλύτερες προσδοκίες, έχω απογοητευτεί με τα λάθη του, πολλές λάθος πάσες ρε φίλε.

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα στρώσει, δε μπορώ να φανταστώ ότι έφτασε  ως παίχτης στην καριέρα του εκεί που έφτασε, κάνοντας τόσα λάθη... Δε μπορεί να βλέπουμε τον πραγματικό Μπάσα....

Τον περιμένω να απογειωθεί και να γίνει ο νέος Λεκμπέλο....

 

 

Edited by ukworm
  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε να προσεγγίσουμε την αλήθεια για την καθίζηση της ομάδας θα πρέπει νομίζω να δούμε τι πήγε στραβά μετά τις πρώτες 3 αγωνιστικές. (Κάπου εκεί το εντοπίζω εγώ). Κι αυτό συνδέεται με την είσοδο του Σιώπη στην βασική 11άδα. Κάτι που έπρεπε να γίνει γιατί πλέον αύξανε κατακόρυφα η δυναμικότητα των αντιπάλων. Ο Μπάσα και ο Ματίγια των 3 πρώτων αγωνιστικών ήταν ένα καταπληκτικό δίδυμο στο δημιουργικό κομμάτι. Αμυντικά όμως υστερούν και οι 2. Οπότε η λύση του Σιώπη καπάρωνε την μια από τις δύο θέσεις της 11ας. Έτσι το δημιουργικό κομμάτι έμεινε μισό. Γιατί Μπάσα και Ματίγια αλληλοσυμπληρώνουν ο ένας τον άλλον και από μόνος του κανένας από τους δύο δεν κάλυπτε τις απαιτήσεις του ρόλου.

Εδώ θα κάνω μια παρένθεση. Πιστεύω ακόμα πως στην μεσαία γραμμή η ομάδα μας έχει το καλύτερο ρόστερ σε όλη την σούπερ λινγκ από πλευράς μονάδων. Σαν σύνολο όμως δεν υπάρχει  χημεία μεταξύ τους (προσθέστε σε αυτούς  Ιντζόγλου, Μαρτίνεζ και Παυλίδη). Ειδικά ο Ματίγια θα έλεγα πως είναι πολυτέλεια για τον Άρη επειδή είναι παίκτης 2 σε ένα.  Αφού παίζει πολύ καλά και σαν 6άρι και σαν 10άρι (γι' αυτό άλλωστε τον ήθελε ο Ερέρα). Πλην όμως δεν είναι 8άρι. Βλέπει γήπεδο, κάνει παιχνίδι  ελέγχει τον ρυθμό, κι  αυτά τον κάνουν αργό, αλλά πιο ακριβή στις μεταβιβάσεις του. Οπότε ο Ερέρα έκτισε την ομάδα με ακραίους μπακ που μετατρέπονται εύκολα σε  εξτρέμ, ώστε να κτυπά από τα άκρα τις κλειστές άμυνες (μάλιστα ο Τζανακάκης για μένα είναι τόσο καλός ώστε να αξίζει μιας θέσης στην Εθνική). Αυτά όμως αποφέρουν αργές επιστροφές κι οι Βαλεριάνος/Μενίντεθ έχουν μερίδιο ευθύνης σε αυτό. (Αν δεν κάνω λάθος από αριστερά φάγαμε τα πιο πολλά γκολ). Αυτά για μένα δείχνουν τις αδυναμίες του Ερέρα. Στην άμυνα ο Βέλεθ μαρκάρει μαν-το-μαν τον αντίπαλο φορ και ο Κολάσο που μένει πίσω δεν κάνει για ανασταλτικός. Δεν κάνουμε και φάουλ να ανακόψουμε την ανάπτυξη του αντιπάλου και το μοιραίο δεν θα αργήσει να συμβεί. Ας μη παραπονιόμαστε μετά που έχουμε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το ταμπλό το σκόρ καταγράφει κι όχι τις εντυπώσεις. 

Άλλο λάθος. Στην επίθεση ο Γιουνάι παίζει σαν φουνταριστός (με την πλάτη στο τέρμα) κι αυτό δεν ταιριάζει στα ανεβάσματα των ακραίων που θα σεντράρουν για να επωφεληθούν αυτοί που κοιτούν το τέρμα.

Να μη το κουράζω. Θέλουμε αποτελέσματα αλλά τα αναζητούμε με λάθος τρόπο. Οπότε και καλός να είναι ο παίκτης αν δεν υπάρχει ομαδικότητα δεν μπορεί να το δείξει. Γιατί αυτό μας λείπει. Και τώρα είναι αργά για ριζικές αλλαγές. Διορθώνεται όμως κι αυτό εύχομαι να το δούμε με τον Παντελίδη και σύντομα.

Σημειώστε όμως κι ένα ακόμα. Πως είμαστε πολύ σοφτ. Μαρκάρουμε με τα μάτια, δεν πιέζουμε και όταν μας βγάλουν γκολ μας πιάνει τρικυμία εν κρανίω σε λιγότερο από 2 λεπτά. Δείγμα κι αυτό της έλλειψης συνεννόησης και χημείας στο χορτάρι.

Όποιο από τα δυο διορθώσουμε θα ωφεληθούμε άμεσα κι αν τα διορθώσουμε και τα 2 βγαίνουμε Ευρώπη.

Edited by almand
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο ότι είμαστε σοφτ ιδίως στο κέντρο. Ο Κολάσο ιδίως δεν έχω καταλάβει τι παίζει στο γήπεδο. Ενώ ξέρει μπάλα, η συμβολή του είναι στα ρηχά νερά. Θαρρείς κρύβεται στο γήπεδο. 

Δε συμφωνώ για Τζανακάκη, δεν τον έχω για να καλύπτει όλη την πλευρά, πιο καλός μου φαίνεται ανασταλτικά παρά μπροστά.

ΥΓ - Μεθαύριο θα πέσει το ξύλο της αρκούδας παιδιά..... Ο ΟΦΗ είναι σε πολύ άσχημη θέση και θα τα παίξουν όλα για όλα. 

Link to comment
Share on other sites

Ημίχρονο και 0-0. Δυστυχώς η ομάδα δεν βελτίωσε την εικόνα του. Οι γραμμές είναι αρκετά μακριά η μια από την άλλη ενώ υπάρχουν τρεξίματα αλλά όχι πίεση. Κάτι που θα αλλάξει στο 2ο ημίχρονο. Δεν βλέπω τον Μπάσα καλό στο ρόλο του κι ίσως θα είναι ο πρώτος που θα δώσει την θέση του στον Ματίγια. Αλλά στο μυαλό του προπονητή είναι μόνο ο ίδιος. Εμείς εικάζουμε. 

Link to comment
Share on other sites

  • Lazarus changed the title to OFI - Aris

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...