Jump to content
Phantis Forums
Dutch Eagle

Greek Cup 2017/2018

Recommended Posts

Friday August 11th at 12:00 EEST the draw for the first and second rounds/phases of this seasons Greek cup will be held at the offices of EPO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1ος: Πλατανιάς, Απόλλων Σμύρνης, ΟΦΗ, Ηρακλής.

2ος: ΠΑΟΚ, Λεβαδειακός Απόλλων Πόντου, Νικητής Αιγινιακός-Βέροια.

3ος: ΑΕΚ, Λαμία, Απόλλων Λάρισας, Καλλιθέα.

4ος: Ατρόμητος, Κέρκυρα, Σπάρτη, Τρίκαλα.

5ος: Ολυμπιακός, Αστέρας Τρίπολης, Αχαρναϊκός, Κισσαμικός

6ος: Ξάνθη, Παναιτωλικός, Πανσερραϊκός, Εργοτέλης.

7ος: Πανιώνιος, ΠΑΣ Γιάννινα, Άρης, Παναιγιάλειος.

8ος: Παναθηναϊκός, ΑΕΛ, Αναγέννηση Καρδίτσας, Παναχαϊκή.

Οι αγώνες της πρώτης αγωνιστικής θα γίνουν από 19 μέχρι 21 Σεπτεμβρίου.

Στον πρώτο γύρο θα διεξαχθεί μόλις ένα ματς, καθώς Αιγινιακός και Βέροια θα κοντραριστούν για να προκύψει μία ομάδα που μαζί με τις υπόλοιπες 16 της Football League και τις 16 της Super League θα στελεχώσουν τα γκρουπ. Το ζευγάρι αυτό θα αναμετρηθεί 19-20/8 και 29-30/8, αλλά ίσως υπάρξει μεταφορά κατά μία εβδομάδα.

Σε ό,τι αφορά στους ομίλους, κάθε γκρουπ περιλαμβάνει δύο ομάδες της Super League και δύο της Football League με τις δύο πρώτες να περνούν στην επόμενη φάση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναλυτικά το πρόγραμμα των τριών αγωνιστικών:

1η αγωνιστική (19-21/9)

1ος όμιλος:

Πλατανιάς-Απόλλων Σμύρνης

Ηρακλής-ΟΦΗ

2ος όμιλος:

ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός

Βέροια ή Αιγινιακός-Απόλλων Πόντου

3ος όμιλος:

ΑΕΚ-Λαμία

Καλλιθέα-Απόλλων Λάρισας

4ος όμιλος:

Ατρόμητος-Κέρκυρα

Σπάρτη-Τρίκαλα

5ος όμιλος:

Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης

Κισσαμικός-Αχαρναϊκός

6ος όμιλος: Ξάνθη-Παναιτωλικός

Πανσερραϊκός-Εργοτέλης

7ος όμιλος:

Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα

Παναιγιάλειος-Άρης

8ος όμιλος:

Παναθηναϊκός-Λάρισα

Παναχαϊκή-Αναγέννηση Καρδίτσας

2η αγωνιστική (24-26/10)

1ος: ΟΦΗ-Πλατανιάς, Απόλλων Σμύρνης-Ηρακλής
2ος: Απόλλων Πόντου-ΠΑΟΚ, Λεβαδειακός-Αιγινιακός ή Βέροια
3ος: Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ, Λαμία-Καλλιθέα
4ος: Τρίκαλα-Ατρόμητος, Κέρκυρα-Σπάρτη
5ος: Αχαρναϊκός-Ολυμπιακός, Αστέρας Τρίπολης-Κισσαμικός
6ος: Εργοτέλης-Ξάνθη, Παναιτωλικός-Πανσερραϊκός
7ος: Άρης-Πανιώνιος, ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιγιάλειος
8ος: Αναγέννηση Καρδίτσας-Παναθηναϊκός, Λάρισα-Παναχαϊκή

3η αγωνιστική (28-30/11)

1ος: ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης, Ηρακλής-Πλατανιάς
2ος: Απόλλων Πόντου-Λεβαδειακός, Αιγινιακός ή Βέροια-ΠΑΟΚ
3ος: Απόλλων Λάρισας-Λαμία, Καλλιθέα-ΑΕΚ
4ος: Τρίκαλα-Κέρκυρα, Σπάρτη-Ατρόμητος
5ος: Αχαρναϊκός-Αστέρας Τρίπολης, Κισσαμικός-Ολυμπιακός
6ος: Εργοτέλης-Παναιτωλικός, Πανσερραϊκός-Ξάνθη
7ος: Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα, Παναιγιάλειος-Πανιώνιος
8ος: Αναγέννηση Καρδίτσας-Λάρισα, Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aiginiakos is the team that qualified to the group stage from the preliminary round eliminating Veroia. They will now join PAOK, Apollon Pontou and levadeiakos in group 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MD 1:

1ος όμιλος: 

20 Σεπτεμβρίου – 16:00 Πλατανιάς – Απόλλων Σμύρνης,

Ηρακλής – ΟΦΗ (δεν θα διεξαχθεί).

2ος όμιλος 

19 Σεπτεμβρίου – 16:00 Αιγινιακός – Απόλλων πόντου

20 Σεπτεμβρίου – 18:15 ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός

3ος όμιλος 

20 Σεπτεμβρίου – 20:30 ΑΕΚ – Λαμία

21 Σεπτεμβρίου – 18:15 Καλλιθέα – Απόλλων Λάρισας

4ος όμιλος 

20 Σεπτεμβρίου – 16:00 Ατρόμητος – Κασσιόπη

21 Σεπτεμβρίου – 16:00 Σπάρτη – Τρίκαλα

5ος όμιλος 

19 Σεπτεμβρίου – 20:30 Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίτπολης

21 Σεπτεμβρίου – 16:00 Κισσαμικός – Νέος Αχαρναϊκός

6ος όμιλος 

19 Σεπτεμβρίου – 16:00 Πανσερραϊκός – Εργοτέλης

19 Σεπτεμβρίου – 18:15 Ξάνθη – Παναιτωλικός

7ος όμιλος 

21 Σεπτεμβρίου – 16:00 Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα

21 Σεπτεμβρίου – 20:30 Παναιγιάλειος – Άρης

8ος όμιλος 

20 Σεπτεμβρίου – 18:15 Παναχαϊκή – Αναγέννηση Καρδίτσας

20 Σεπτεμβρίου – 20:30 Παναθηναϊκός – Λάρισα

Share this post


Link to post
Share on other sites

When will there be played for the cup in this 2017/2018 season:

3η φάση

Τρίτη (19/12)
Τρίκαλα – ΠΑΟΚ (19:30)
 
Τετάρτη (20/12)
Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος (15:00)
Πλατανιάς – Ολυμπιακός (17:15)
Παναιτωλικός – ΑΕΚ (19:30)
 
Πέμπτη (21/12)
Πανιώνιος – ΟΦΗ (15:00)
ΑΕΛ – Ξάνθη (15:00)
Λαμία – Παναθηναϊκός (17:15)
Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα (19:30)1η αγωνιστική 19-21 Δεκεμβρίου 2017

2η αγωνιστικής 9-11 Ιανουαρίου 2018

 

4η Φάση (Προημιτελική)

1η αγωνιστική: 23-25 Ιανουαρίου 2018

2η αγωνιστική: 6-8 Φεβρουαρίου 2018

Κλήρωση Δευτέρα 15 Ιανουαρίου, ώρα 11:00

 

5η Φάση (Ημιτελική)

1η αγωνιστική: 27 Φεβρουαρίου-1 Μαρτίου 2018

2η αγωνιστική: 17-19 Απριλίου 2018

Κλήρωση Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου, ώρα 11:00

 

Τελικός αγώνας: Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Share this post


Link to post
Share on other sites

The results of the Leg 1 of the Round of 16:

AO Trikala - PAOK                 1:5 
Asteras Tripoli - Atromitos  0:1
Platanias - Olympiakos        0:2
Panaitolikos - AEK                0:4
Panionios - OFI                      2:0
Larisa - Xanthi                       3:0
Lamia - Panathinaikos         4:1
Levadeiakos - Giannina       1:0

All indications are that PAOK, Olympiakos, AEK, Larisa and surprisingly even Lamia have already secured their spot in the quarterfinals.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Round of 16 results:

PAOK - AO Trikala                 2:1, 5:1 
Atromitos - Asteras Tripoli  1:01:0
Olympiakos - Platanias -     2:0, 2:0
AEK - Panaitolikos               2:0, 4:0
OFi - Panionios                     0:1, 0:2
Xanthi - Larisa                       2:0, 0:3
Panathinaikos - Lamia         1:0, 1:4
Giannina - Levadeiakos       4:0, 0:1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teams that qualified to the quarterfinal:

PAOK
Atromitos
Olympiakos
AEK
Panionios
Larisa
Lamia
Giannina

Draw is on Monday.

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, Blackhawk said:

Teams that qualified to the quarterfinal:

PAOK
Atromitos
Olympiakos
AEK
Panionios
Larisa
Lamia
Giannina

Draw is on Monday.

To be more specific: 11:00 EEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τετάρτη 24 Ιανουαρίου Πανιώνιος - Λαμία (17.15) + Ολυμπιακός - ΑΕΚ (19.30) + ΠΑΟΚ - Ατρόμητος (21.45)  

Πέμπτη 25 Ιανουαρίου ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΛ (19.30)  

ΡΕΒΑΝΣ

Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου Λάρισα - ΠΑΣ Γιάννινα (17.15) + ΑΕΚ - Ολυμπιακός (19.30) +  Λαμία - Πανιώνιος (21.45)  

Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου Ατρόμητος - ΠΑΟΚ (19.30)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.



×