Jump to content
Phantis Forums

2016-17 Season


Mitsos

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Τι λέει ukworm? Αρκετά χρόνια περάσανε από τότε που τα λέγαμε...

Πώς την βλέπεις την ομάδα; Θα ρεφάρει στον δεύτερο γύρο και θα σηκώσει την Κούπα κόντρα στις προβλέψεις αυτή τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι ρε μεγαλε? Καταρχας εισαι καλα? Σαλονικα? Θυμαμαι σπουδαζες τοτε και ησουν στα τελειωματα και την εψαχνες. Η ομαδα χαλι μαυρο βασικα, σερνονται. Δε ξερω γιατι. Δυσκολα να ανεβουμε βεβαια εχουμε και κακες διαιτησιες και ευνοια των αλλων. Μπορει και τυχαιο. Ευχομαι να ειναι ολα καλα στη ζωη σου

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι, ναι, ευχαριστώ. Εσύ πώς είσαι; Σπούδαζα τότε ναι και τώρα όμως σπουδάζω. Χαχαχαχα... Κάνουμε κύκλους στη ζωή... Έκανα ένα διάλλειμμα βέβαια κάποια χρόνια, στρατό, μετά δουλειά, και από το 2014 πίσω στις σπουδές. Τώρα είμαι Μαϊάμι. Εσύ καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Ω ρε Μαιάμι rocks! Είχα μείνει Loews τότε πριν 10+ έτη, τσάρκα στην Ocean Drive που ήταν φουλ στις σουρεάλ 1.90 γκόμενες! Χαχαχα! Μπάνιο στον βραστό ωκεανό Νοέμβριο μήνα! Αυτά είναι...

Εγώ εδώ, σταθερός Λονδίνο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σένα Emperor.

uk παντρεμένος είσαι;

Άντε κάντε κάτι να ανέβετε ρε παιδιά να έχει λίγο χαβαλέ η φάση... Όχι ότι με χαλάει να καθίσετε μία χρονιά ακόμα στη Β' Εθνική, αλλά ήταν αρκετό διάλλειμμα τρία χρόνια. Φτάνει προς το παρόν. Πάντως έχω απορία, οι οπαδοί του Άρη που είναι στη Θεσσαλονίκη (κυρίως) πώς νιώθουν αυτά τα τρία χρόνια; Έγινε κάποια αυτοκριτική να δείτε κάποια πράγματα από διαφορετική οπτική ή διατηρείτε την λογική του είμαστε η μεγαλύτερη ομάδα της Μακεδονίας και ερχόμαστε να ξανακάνουμε πρωταθλητισμό και να σηκώσουμε τις κούπες που δικαιούμαστε και που μόνο ο Άρης μπορεί να φέρει στη Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yiankos said:

Γεια σου και σένα Emperor.

uk παντρεμένος είσαι;

Άντε κάντε κάτι να ανέβετε ρε παιδιά να έχει λίγο χαβαλέ η φάση... Όχι ότι με χαλάει να καθίσετε μία χρονιά ακόμα στη Β' Εθνική, αλλά ήταν αρκετό διάλλειμμα τρία χρόνια. Φτάνει προς το παρόν. Πάντως έχω απορία, οι οπαδοί του Άρη που είναι στη Θεσσαλονίκη (κυρίως) πώς νιώθουν αυτά τα τρία χρόνια; Έγινε κάποια αυτοκριτική να δείτε κάποια πράγματα από διαφορετική οπτική ή διατηρείτε την λογική του είμαστε η μεγαλύτερη ομάδα της Μακεδονίας και ερχόμαστε να ξανακάνουμε πρωταθλητισμό και να σηκώσουμε τις κούπες που δικαιούμαστε και που μόνο ο Άρης μπορεί να φέρει στη Θεσσαλονίκη;

 

Κουπες δικαιουμασταν (4 τελικοι σε 10 χρονια) αλλα δε πηραμε απο το στραβο μας το κεφαλι στα χρονια των παχεων αγελαδων... Μιλωντας για το μελλον δε τιθεται θεμα αυτοκριτικης, με κλανιες δε βαφονται αυγα. Ο Αρης επεσε για να ξεχρεωσει και ακομα και σημερα τη βγαζει τσιμα τσιμα, ο ΠΑΟΚ ξεχρεωσε και δυναμωνει λογω ενος ανθρωπου που τα χωνει ανελεητα παροτι δεν εχει δει κερδοφορια. Στο μπασκετ κατι γινεται που τα ποσα ειναι μικρα. Στη μπαλα ακομα και να ανεβουμε δε βλεπω χαιρι...

  • Like it 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Emperor said:

Καλά, κάντε πρώτα εσείς αυτοκριτική που με τα δύο πρωταθληματάκια θεωρείτε την ομάδα σας τουλάχιστον ισάξια των ΠΑΟ & ΟΣΦΠ...

Δεν θα διαφωνήσω, αλλά θα προσθέσω ότι αυτό που με εκνεύριζε παλαιότερα (τώρα δεν ασχολούμαι) είναι η αναφορά μας στην τρίτη μεγαλύτερη ομάδα της χώρας ως Αεκάκι. Η μεγάλη ΑΕΚ που έχει παίξει και μπαλάρα και έχει πάρει και κούπες μεγάλες (αν και δεν με ενδιαφέρουν οι κούπες αυτές καθεαυτές). Ιστορικά, ακόμα και σε περιόδους όπου ο ΠΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένος αποτέλεσμα από την ΑΕΚ στην Αθήνα ΔΕΝ μπορούσε να πάρει και φυσικά τις περισσότερες φορές τερμάτιζε από κάτω της. Αυτό βέβαια έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια όπου η ΑΕΚ είναι διαλυμένη, αλλά και πάλι παραμένει ένα τεράστιο μέγεθος κατ' εμέ.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ukworm said:

 

Κουπες δικαιουμασταν (4 τελικοι σε 10 χρονια) αλλα δε πηραμε απο το στραβο μας το κεφαλι στα χρονια των παχεων αγελαδων... Μιλωντας για το μελλον δε τιθεται θεμα αυτοκριτικης, με κλανιες δε βαφονται αυγα. Ο Αρης επεσε για να ξεχρεωσει και ακομα και σημερα τη βγαζει τσιμα τσιμα, ο ΠΑΟΚ ξεχρεωσε και δυναμωνει λογω ενος ανθρωπου που τα χωνει ανελεητα παροτι δεν εχει δει κερδοφορια. Στο μπασκετ κατι γινεται που τα ποσα ειναι μικρα. Στη μπαλα ακομα και να ανεβουμε δε βλεπω χαιρι...

Συμφωνώ σε αρκετά μαζί σου, αν μου επιτρέπεις όμως (ελπίζω ότι μου επιτρέπεις) θα διαφωνήσω σε δύο θέματα.

1. Οι κούπες που δικαιούσασταν. Και στους τέσσερις τελικούς που βρεθήκατε, έγινε από την καλή σας τύχη στις κληρώσεις. Και τι εννοώ. Καμία φορά δεν αποκλείσατε κάποιον από τους τέσσερις μεγάλους σε διπλό παιχνίδι για να φτάσετε στον τελικό. Μην με παρεξηγήσεις ότι εννοώ πως δεν πήγατε δίκαια στους τελικούς. Αλλά κατά τη γνώμη μου σημαίνει ότι η ομάδα σας ήταν πάντοτε χειρότερη από αυτήν που συναντούσε στον τελικό και έχανε απολύτως δίκαια. Κατά τη γνώμη μου σε διπλό παιχνίδι (ακόμα και στην καλή τριετία σας) δεν θα μπορούσες να αποκλείσεις κανέναν εκ του Π(Α)ΟΚ. Διαφωνείς;

Λαθεμένα αυτοοριζόσασταν φαβορί χωρίς καμία αντικειμενική υπόσταση και τρώγατε τα μούτρα σας. Κάτι αντίστοιχο δηλαδή που έκανε και ο ΠΑΟΚ το 2014 όταν πήγε στον τελικό με τον Παναθηναϊκό με "αέρα" και "τουπέ" λες και πολλές φορές έχει κερδίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Τα αποτελέσματα γνωστά... Κάτι αντίστοιχο έγινε φέτος με την Σάλκε. Επειδή η Σάλκε δεν είναι στις πρώτες θέσεις της Μπουντεσλίγκα και ο ΠΑΟΚ κέρδιζε αέρα τον Παναιτωλικό και τα άλλα λιμά του πρωταθλήματος, αυτοχριστήκαμε φαβορί. Κόντρα στη Σάλκε που είναι στην κατάταξη της Ουέφα η πρώτη ομάδα σε βαθμούς την τελευταία πενταετία στους φετινούς 32 του Europa League. Όπερ σημαίνει η πιο δυνατή και consistent ομάδα από τις 32 που περάσανε στην επόμενη φάση. Και εμείς είπαμε ότι ο ΠΑΟΚ είναι φαβορί γιατί είναι σε εξαιρετική φόρμα επειδή κερδίζει τα λιμά της Ελλάδας. Ε, ήρθε η Σάλκε και πέταξε τρία μπαλάκια χωρίς να ιδρώσει. End of story.

2. Διαφωνώ επίσης με το "κάτι γίνεται" στο μπάσκετ που λες. Εκτός αν εννοείς με το κάτι γίνεται το να βγαίνεις μία-δύο φορές στην δεκαετία 3ος. Γιατί κατά τα λοιπά και κατά τη γνώμη μου πάλι, οι διοικήσεις σας φούμαρα ταΐζουν στον κόσμο σας που απεγνωσμένα ψάχνει να πιαστεί από κάπου και θέλει να πανηγυρίσει κάποια επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Με το στανιό και η σημερινή νίκη με τον Κισσαμικο. Μετά το 70' κλειστηκαμε ενώ δεν μπορούσαμε στοιχειωδώς να κρατήσουμε μπάλα. Μετά το 80' δε, είχαμε συμπεριφορά μικρής ομάδας που έκανε με κάθε αφορμή καθυστερήσεις για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Κατ '  εμέ επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά η έλλειψη φυσικής κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει κληρωση ειναι, ημασταν τυχεροι. Αλλα αυτο ειναι το κυπελλο. Και δε νομιζω αυτοχαρακτηριζομασταν φαβορι. Αυτο συνεβη μονο στο Καυταντζογλειο. Ουτε στην Τουμπα, ουτε στο ΟΑΚΑ και ασφαλως οχι πεσμενοι στη Β με βασικο φορ Μπενισκο! Οσο για το μπασκετ: "κατι γινεται" θα πει τετραδα βασικα και κανα κυπελλακι. Το μπασκετ οπως εχει γινει ως αθλημα (κοινως αρτζι μπουρτζι, ενα σκριν και μετα ο,τι ναναι), με κλειστα συμβολαια κλπ με αφηνει αδιαφορο. Οταν ηταν το πρωτο αθλημα της χωρας, ο Αρης ηταν στο επικεντρο και ο κυριος πρωταγωνιστης και αυτο με ικανοποιει. Τωρα θα ειμαι ευτυχης αν παρουμε κανα κυπελλακι απο δω απο κει. Αλλα και αν δε παρουμε, νταξ...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Lamiara ole said:

Χαλια μαυρα η αριαναρα...

Εγω υπολογηζω πως στο μεταξυ μας ματς θα κανουμε πανηγυρι...

Concur για το πρωτο. Για το δευτερο, πολυ ψηλα τον αμανε τον πηρες. Η λαμια εισαι μη μπερδευεσαι...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Emperor said:

Με το στανιό και η σημερινή νίκη με τον Κισσαμικο. Μετά το 70' κλειστηκαμε ενώ δεν μπορούσαμε στοιχειωδώς να κρατήσουμε μπάλα. Μετά το 80' δε, είχαμε συμπεριφορά μικρής ομάδας που έκανε με κάθε αφορμή καθυστερήσεις για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Κατ '  εμέ επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά η έλλειψη φυσικής κατάστασης.

Δεν το ειδα αλλα μου ειπαν οτι ο κωστε διελυσε την ομαδα με τις γελοιες αλλαγες... Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ukworm said:

Δεν το ειδα αλλα μου ειπαν οτι ο κωστε διελυσε την ομαδα με τις γελοιες αλλαγες... Ισχυει?

Έτσι φάνηκε, αλλά είναι δύσκολο όταν είσαι απ έξω να κρίνεις τις αλλαγές, μπορεί να υπάρχει κάποιος τραυματισμός που δεν ήταν προφανής ή κάποιος παίκτης που δεν έχει πλέον ανάσες, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Lamiara ole said:

Εγω υπολογηζω πως στο μεταξυ μας ματς θα κανουμε πανηγυρι...

Μέχρι τότε θα δούμε. Αν ο Άρης συνεχίσει να είναι στο παιχνίδι της ανόδου, το γήπεδο θα έχει τουλάχιστον 14-15 χιλιάδες κόσμου και η πίεση που θα σας ασκηθεί θα είναι αφόρητη. Οι παίκτες σας δεν έχουν παίξει ποτέ σε τέτοια έδρα, μην συγκρίνεις το Χαριλάου με το πέρασμα από τα χωριά. Για την ώρα αυτό που βλέπουμε είναι ότι η διαιτησία έχει πάρει από το χεράκι την ομάδα σου.

Σου θυμίζω επίσης ότι στο πρώτο ματς που υποτίθεται πάλι θα μας κάνατε σκόνη, κερδίσατε 1-0, στο 93' χάσαμε πέναλτι και ενώ ο διαιτητής δεν μας έδωσε άλλα δύο μαρς πέναλτι. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2017 at 11:18 PM, Yiankos said:

Συμφωνώ σε αρκετά μαζί σου, αν μου επιτρέπεις όμως (ελπίζω ότι μου επιτρέπεις) θα διαφωνήσω σε δύο θέματα.

1. Οι κούπες που δικαιούσασταν. Και στους τέσσερις τελικούς που βρεθήκατε, έγινε από την καλή σας τύχη στις κληρώσεις. Και τι εννοώ. Καμία φορά δεν αποκλείσατε κάποιον από τους τέσσερις μεγάλους σε διπλό παιχνίδι για να φτάσετε στον τελικό. Μην με παρεξηγήσεις ότι εννοώ πως δεν πήγατε δίκαια στους τελικούς. Αλλά κατά τη γνώμη μου σημαίνει ότι η ομάδα σας ήταν πάντοτε χειρότερη από αυτήν που συναντούσε στον τελικό και έχανε απολύτως δίκαια. Κατά τη γνώμη μου σε διπλό παιχνίδι (ακόμα και στην καλή τριετία σας) δεν θα μπορούσες να αποκλείσεις κανέναν εκ του Π(Α)ΟΚ. Διαφωνείς;

Λαθεμένα αυτοοριζόσασταν φαβορί χωρίς καμία αντικειμενική υπόσταση και τρώγατε τα μούτρα σας. Κάτι αντίστοιχο δηλαδή που έκανε και ο ΠΑΟΚ το 2014 όταν πήγε στον τελικό με τον Παναθηναϊκό με "αέρα" και "τουπέ" λες και πολλές φορές έχει κερδίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Τα αποτελέσματα γνωστά... Κάτι αντίστοιχο έγινε φέτος με την Σάλκε. Επειδή η Σάλκε δεν είναι στις πρώτες θέσεις της Μπουντεσλίγκα και ο ΠΑΟΚ κέρδιζε αέρα τον Παναιτωλικό και τα άλλα λιμά του πρωταθλήματος, αυτοχριστήκαμε φαβορί. Κόντρα στη Σάλκε που είναι στην κατάταξη της Ουέφα η πρώτη ομάδα σε βαθμούς την τελευταία πενταετία στους φετινούς 32 του Europa League. Όπερ σημαίνει η πιο δυνατή και consistent ομάδα από τις 32 που περάσανε στην επόμενη φάση. Και εμείς είπαμε ότι ο ΠΑΟΚ είναι φαβορί γιατί είναι σε εξαιρετική φόρμα επειδή κερδίζει τα λιμά της Ελλάδας. Ε, ήρθε η Σάλκε και πέταξε τρία μπαλάκια χωρίς να ιδρώσει. End of story.

2. Διαφωνώ επίσης με το "κάτι γίνεται" στο μπάσκετ που λες. Εκτός αν εννοείς με το κάτι γίνεται το να βγαίνεις μία-δύο φορές στην δεκαετία 3ος. Γιατί κατά τα λοιπά και κατά τη γνώμη μου πάλι, οι διοικήσεις σας φούμαρα ταΐζουν στον κόσμο σας που απεγνωσμένα ψάχνει να πιαστεί από κάπου και θέλει να πανηγυρίσει κάποια επιτυχία.

1. Οι κληρώσεις ήταν αυτές που ήταν και πήγαμε δίκαια και στους 4 τελικούς. Το επιχείρημα σου ότι δεν θα μπορούσαμε να αποκλείσουμε σε διπλό παιχνίδι κανέναν από τους ΠΟΚ-ΠΑΟΚ δεν είναι ισχυρό, διότι με την ίδια ευκολία θα μπορούσα κι εγώ να σου πω ότι θα μπορούσαμε. Εκείνη την περίοδο κάναμε πάμπολλες νίκες και με τους 4 στο πρωτάθλημα και στα play-offs και εντός (κυρίως) και εκτός έδρας. Η μοναδική φορά που κληρωθήκαμε με κάποια από αυτές ήταν με την ομάδα σου, με αποτέλεσμα δύο ισοπαλίες 0-0 και την πρόκριση να κρίνεται υπέρ σας μετά από καμιά 20αριά πέναλτι... συνεπώς στη "ρουλέτα".

Φαβορί δεν ήμασταν σε κανέναν από τους 4 τελικούς, τους δύο τους παίξαμε στην έδρα του αντιπάλου (ΠΑΟ, ΠΑΟΚ), στον έναν (στην Πάτρα με τον ΟΣΦΠ) ήμασταν ήδη υποβιβασμένοι, ενώ μόνον με τον ΟΣΦΠ στο Καυτατζόγλειο ο Άρης θεωρήθηκε φαβορί (κακώς κατ' εμέ) που τελικώς μάλλον το πλήρωσε αυτό.

2. Σε ότι αφορά το μπάσκετ, ο ukworm αναφέρθηκε στην ομάδα μετά την ανάληψη από τον Λάσκαρη. Στις δύο αυτές σεζόν τερματίσαμε στην τετράδα (3ος ή 4ος μικρή σημασία έχει πλέον), ενώ το ίδιο πιθανότατα θα γίνει και φέτος. Πέραν όμως τούτου, η νέα Διοίκηση έχει ξεχρεώσει πολύ μεγάλο μέρος των παλαιών οφειλών, έφτιαξε το γήπεδο και γενικώς δείχνει σοβαρή και επαγγελματική. Δεν έχω δει να πουλάει φούμαρα που λες. Όλοι μας ξέρουμε ότι ρεαλιστικά το ταβάνι είναι η 3η θέση, εκτός αν πέσουν πάρα πολύ περισσότερα λεφτά και εξασφαλιστεί ταυτόχρονα η παρουσία στην Ευρωλίγκα. Μην ξεχνάς επίσης ότι πέρσι χάσαμε στο 5ο παιχνίδι (με ΠΑΟ) την πρόκριση μας στον τελικό του πρωταθλήματος και ότι παίξαμε τις τελευταίες 3 σεζόν και δύο τελικούς. Όσοι ζήσαμε την Αυτοκρατορία είμαστε ευλογημένοι, αλλά ταυτόχρονα γνωρίζουμε ότι αυτό δεν πρόκειται να ξαναγίνει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...