Jump to content
Phantis Forums

Welcome to the Phantis PAOK Forum


Bajewy

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Διάβασα μερικά ωραία post τον τελευταίο μήνα...

Μιλάνο πήγες ρε Athens? Δεν κάθεσαι σε ένα μέρος... Πώς και δεν γυρνάς πίσω Αγγλία; Εκεί δεν είναι οι γονείς σου;

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του μήνα μαλλον επιστρέφω Αγγλία, φίλος! Λεω να κάτσω κανα χρόνο και μετα παλι εξωτερικό.

Περνάς καλά στην Αμερική; Πως είναι η ζωή εκει; Με τον Σπύρο μιλάς καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Και μετά πάλι εξωτερικό για που; Από Αγγλία είσαι, Ιταλία πήγες, Γερμανία πήγες, τώρα για καμιά Ισπανία σε κόβω...

Η ζωή είναι ωραία όπου έχεις ωραίους ανθρώπους μαζί σου. Το πιο όμορφος μέρος του κόσμου φαίνεται βαρετό μετά από λίγο αν δεν είσαι με τους κατάλληλους ανθρώπους. Το Μαϊάμι είναι λίγο καγκουριά και Νότος της Αμερικής. Το επίπεδο του κόσμου είναι λίγο χαμηλό (κάτι σαν τους Παοκτσήδες στη θύρα 5) και η πλειοψηφία είναι Κουβανοί και Λατίνοι. Κατά τα άλλα όμως έχει μόνιμα ζέστη το οποίο καραγουστάρω, οπότε μια χαρά. Το Λος Άντζελες νομίζω μου άρεσε πιο πολύ, αλλά έχω ακόμη 2 χρόνια εδώ στο Μαϊάμι σίγουρα.

Μιλάω με τον Σπύρο ναι.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Yiankos said:

Και μετά πάλι εξωτερικό για που; Από Αγγλία είσαι, Ιταλία πήγες, Γερμανία πήγες, τώρα για καμιά Ισπανία σε κόβω...

'Ετσι ακριβώς :cool: Θα ήθελα πάρα πολύ να παω Μαδρίτη ή Βαρκελώνη. Όντως μεγάλωσα Αγγλία αλλα δεν αντέχω άλλο τον αγγλικό καιρό. Θέλω ήλιο και ζέστη (για 7-8 μήνες τουλάχιστον). Να όμως που σε χώρες τύπου Αγγλία, Γερμανία και Γαλλία υπάρχουν δουλειές..

5 hours ago, Yiankos said:

Η ζωή είναι ωραία όπου έχεις ωραίους ανθρώπους μαζί σου. Το πιο όμορφος μέρος του κόσμου φαίνεται βαρετό μετά από λίγο αν δεν είσαι με τους κατάλληλους ανθρώπους. Το Μαϊάμι είναι λίγο καγκουριά και Νότος της Αμερικής. Το επίπεδο του κόσμου είναι λίγο χαμηλό (κάτι σαν τους Παοκτσήδες στη θύρα 5) και η πλειοψηφία είναι Κουβανοί και Λατίνοι. Κατά τα άλλα όμως έχει μόνιμα ζέστη το οποίο καραγουστάρω, οπότε μια χαρά. Το Λος Άντζελες νομίζω μου άρεσε πιο πολύ, αλλά έχω ακόμη 2 χρόνια εδώ στο Μαϊάμι σίγουρα.

Θες να πείς οτι όπου παντού είναι καλά, αρκεί να έχεις μια κοπέλα (θα υποθέσω πως είσαι εκει με την Λαμιώτισσα) και καλή παρέα. Έχεις απόλυτο δίκαιο. Βρήκες καινούριους φίλους εκει; Έλληνες ή ξένοι; Και εγω γουστάρω την ζέστη αλλα η Αμερική είναι λίγο μακριά φίλε. Φυσικά και θα ήθελα να επισκεφτώ! Θα έμενες εκει για πάντα; Οταν λες αλλα τρία χρόνια τι εννοείς; Αλλάζεις πόλη μετά; Έχεις ενα συγκεκριμένο πρόγραμμα;

5 hours ago, Yiankos said:

Μιλάω με τον Σπύρο ναι.

Και εγω αλλα μια μιλάμε μια χανόμαστε, μετά απο κανα δίμηνο ξαναμιλάμε.. κάπως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ο καιρός είναι σημαντικό ναι, αλλά όπου βρεις και δουλειά φυσικά πηγαίνεις. Εκτός αν είσαι γαμάτος οπότε διαλέγεις πρώτα το μέρος και μετά πας και βρίσκεις δουλειά. Χαχαχα. Ισπανία έχω πάει μόνο Βαρκελώνη και Ίμπιζα και μου άρεσε αρκετά. Δεν έχω πάει Μαδρίτη, αλλά γενικά καλά λόγια ακούγονται για την Ισπανία. Κάτι σαν την Ελλάδα, αλλά με πιο φιλόξενο κόσμο από τους δικούς μας φτωχομπινέδες.

Ναι με τη Βανέσα είμαι. 8 χρόνια μαζί... Φίλους λίγα πράγματα. Όχι ότι είχα και στην Ελλάδα ιδιαίτερα πολλούς.

Η Αμερική είναι λίγο μακριά από που; Εξαρτάται ποιο είναι το point of reference. Εγώ για παράδειγμα όταν πρωτοέφυγα από Ελλάδα έκανα 2 χρόνια να γυρίσω. Γενικά δε νιώθω πολύ μεγάλο δέσιμο με την Ελλάδα και δε νομίζω να μπορούσα να ζήσω εκεί. Το πολύ ένα μήνα το καλοκαίρι και μετά έξω. Άλλα δύο χρόνια έχω στο Μαϊάμι γιατί είμαι σε πανεπιστήμιο και σπουδάζω και τότε τελειώνει το πρόγραμμα. Μέχρι το Μάιο το 2019 εδώ και μετά άγνωστο... Όπου βρούμε δουλειά λογικά.

Ε, κι εγώ κάπως έτσι με τον Σπύρο... Του γράφω καμιά μαλακία για τον Άρη με το dna του πρωταθλητή, την μεγαλύτερη ομάδα της Β. Ελλάδας, με τους αμέτρητους τίτλους κλπ και περνάει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δούλευα στη Γερμανία με μισθό πολύ καλό (λίγο περισσότερο απο δυο χιλιάδες καθαρά το μήνα). Παραιτήθηκα μόνος μου και είπα να'ρθω Ιταλία για ενα εξάμηνο. Είπα, αν βρω δουλειά καλώς, αν οχι πηγαίνω Αγγλία. Για να έχω κάποιο εισόδημα έκανα μερικά μαθήματα Αγγλικών σε τράπεζες και χρηματιστηριακές εταιρείες. Δηλαδή άφησα εναν μισθό με το οποίο ζούσα πάρα πολύ καλά (ταξίδια, έξοδα, γεύματα σε εστιατόρια) και άλλαξα ουσιστικά τον τρόπο ζωής παίρνοντας €500 το μήνα. Φυσικά αυτη τη στιγμή εχω περισσότερο χρόνο για μένα. Το πρωί στέλνω βιογραφικά, το μεσημέρι πηγαίνω για τρέξιμο και το απόγευμα διαβάζω σε κανα πάρκο ή πηγαίνω βόλτα στην πόλη.

Προσωπικά θέλω να πάω κάπου που εχει καλό καιρό και ωραίο τρόπο ζωής. Ναι μεν μεγάλωσα Αγγλία και το Λονδίνο έχει δουλειές (ετσι θέλω να πιστέψω τουλάχιστον) αλλα δεν με ικανοποιεί. Πως να ικανοποιηθώ οταν βρέχει σχεδόν κάθε μέρα ή το οτι για να φας καλο, ποιοτικό φαγητό πρέπει να πληρώσεις χρυσό; Γιατι πρέπει να εχω γύρο μου τους αμόρφωτους Άγγλους που δεν εχουν ιδέα απο κουλτούρα; Προσωπικά για μένα οι £1,000 επιπλέον δεν αξίζουν τα μειονεκτήματα που ανέφερα (υπάρχουν και άλλα πολλά).

Θα μου πείς για ποιο λόγο τότε επιστρέφω Αγγλία στο τέλος το μήνα. Ε, μην το ελπίδα οτι με Λονδίνο στο βιογραφικό μου, σε κανα χρόνο θα εχω την δυνατότητα να παω όπου θέλω βρίσκοντας πρώτα δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το Λονδίνο στο βιογραφικό σου; Θα βρεις πιο εύκολα δουλειά αν δηλώνεις ως τόπο κατοικίας το Λονδίνο;

Btw δύο χιλιάδες καθαρά το μήνα θεωρείται πολύ καλός μισθός στη Γερμανία; Τους βάρεσε κι αυτούς η κρίση ή μου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ψάχνεις για δουλειά στο εξωτερικό, πιστεύω πως δουλεύοντας (ή έχοντας δουλέψει) στο Λονδίνο βοηθάει πολύ. Γι'αυτο και θα γυρίσω για κανα χρόνο. Εσυ δηλαδή δεν σκοπέυεις να γυρίσεις Ελλάδα μετά τις σπουδές;

Δυο χιλιάδες καθαρά για πρώτη δουλειά ενος παιδιού που δεν έχει ουτε οικογένια ουτε πολλές υποχρεώσεις είναι μια χαρά. Να φανταστείς μετά απο ενοίκια (έμενα κέντρο, βασικά πιο κεντρικά δεν γινότανε) κλπ είχα χίλια εξακόσια ευρώ στην τζέπη μου κάθε μήνα. Θα μου πείς ο Μπεϊλ παίρνει ενα χιλιάρικο καθε 3 λεπτά.. παράξενος και άδικος ο κόσμος αλλα τι να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι που πάει η οικονομία κατά διαόλου σε όλο τον κόσμο θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα κάνει ο κόσμος μετά από 20-30 χρόνια...

Εγώ μεγάλα πλάνα δεν έχω για το μέλλον. Όπως σου είπα μέχρι το Μάιο του 2019 θα είμαι εδώ. Ελπίζω να πάνε καλά οι σπουδές και να τελειώσω χωρίς απρόοπτα και μετά βλέπουμε. Έτσι όπως είναι τα πράγματα αυτή τη στιγμή δεν θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να γυρίσω στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα παραμένοντας στην ΕΕ και με το κοινό νόμισμα θα πάει απο το κακό στο χειρότερο (κατα την γνώμη μου).

Αν βρείς δουλειά στην Αμερική μετά τις σπουδές θα μείνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Hello for everyone here!

My is Oran, and I am from Ma'ale Adumim (small city, 20 min from Jerusalem), Israel.

I am 32 years old, and support PAOK since 2000.

happy to be here :)

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pash said:

Welcome! Out of curiosity, what attracted you to them at the ripe old age of 15??

I think it was the supporters. I made a work in my school about football fans and I saw a PAOK fans videos, it was crazy for me and it was

easy desicion for me to make this team my team.

here in Israel the supporters are good but PAOK is something else.

in 2001, when PAOK won the Greek cup, I visit in the summer in Rhodes with my family, and I buy PAOK official kit (no EBAY or Amazon in 2001) so I feel very happy. and then I starting to see games of PAOK in internet (here in Israel, no one intersting in Greek football).

23 minutes ago, Dutch Eagle said:

Hi Oran, welcome!

How on earth did you stick to PAOK? 

Have you see them playing live in Jerusalem against Beitar that year?

 

no. I were at work :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...